Grafická verzia

SR vo Svetovej lige aj proti Talianom a Čiernohorcom

27.9.2013

Slovenská mužská vodnopólová reprezentácia sa v sezóne 2013/2014 predstaví v európskej časti kvalifikácie o postup na finálový turnaj Svetovej ligy v C-skupine s Talianskom, Nemeckom a Čiernou Horou.

Agentúru SITA o tom informoval generálny sekretár Slovenského zväzu vodného póla (SZVP) Stanislav Vaňo. Prvá tri stretnutia absolvujú Slováci u súperov (12. novembra, 10. decembra a 14. januára 2014), nasledovať budú tri merania síl na Slovensku. Kvalitný výber hráčov Čiernej Hory pricestuje 11. februára, Nemci 11. marca a Taliani 15. apríla.

"Pokiaľ ide o miesta zápasov, do úvahy prichádzajú pravdepodobne tri lokality - Košice, Bratislava a prípadne Nováky. Na dejiská stretnutí urobíme výberové konania," povedal Stanislav Vaňo.

Prvý duel čaká tím SR iba dva dni po skončení turnaja 3. kola kvalifikácie o postup na ME 2014. "Je to veľmi prestížna súťaž, z ktorej sa dá postúpiť na majstrovstvá sveta či olympijské hry. My ju vnímame skôr ako súťaž, s ktorou sa dostaneme medzi elitu, pokiaľ ide o zápasy. Pretože na predchádzajúce ME sme nepostúpili a nemali kontakt s najlepšími súpermi. Tu ho opäť získame a môže to pre naše vodné pólo priniesť športové výsledky. Noví hráči, ktorí sú v reprezentácii, nikdy nehrali proti špičkovým mužstvám. Súperenie proti týmto výberom im prinesie tento kontakt a ja verím, že im to pomôže v ďalšom raste," povedal pre Rádio Šport tréner slovenskej reprezentácie Pavol Sirotný a doplnil: "Vysokí favoriti sú Taliani a Čiernohorci, medzi nimi sa zrejme rozhodne o víťazovi skupiny. Pre nás sú všetky tri tímy vysokým favoritom. My sa budeme snažiť o čo najlepšie výsledky. Prvoradý je pre nás kontakt so špičkovým vodným pólom. Verím, že účasť vo Svetovej lige zúročíme aj na nárast fanúšikovskej základne."

V A-skupine sa predstavia obhajcovia prvenstva v SL Srbi, Rusi a Rumuni, v B-skupine Chorváti, úradujúci majstri sveta Maďari a Gréci. Miestenku do júnového osemčlenného Superfinále si vybojujú víťazi všetkých troch skupín európskej časti kvalifikácie a najlepší tím z druhého miesta.

Zdroj: SITA, 26. 9. 2013