Grafická verzia

Michňák i Piasecký v Antverpách bez finále

1.10.2013

Slovenskí reprezentanti v športovej gymnastike si v mužskej kategórii nevybojovali finálovú účasť na majstrovstvách sveta v belgických Antverpách (30. 9. - 6. 10.).

Skúsenejší z dua nominovaných Slovákov, účastník OH 2012 v Londýne Samuel Piasecký (na snímke), dostal v pondelňajšej kvalifikácii za svoju náročnú zostavu na bradlách známku 14,733 bodu a na hrazde ho arbitri ocenili 14,533 bodmi, v oboch disciplínach figuruje momentálne už za postupovými priečkami. Do víkendového finále sa na každom náradí prebojuje 8 gymnastov s najvyššími známkami, maximálne však dvaja pretekári z jednej krajiny. Dvadsaťročný Slavomír Michňák sa predviedol tiež dva razy: na koni s držadlami zacvičil za 14,400 bodu, v prostných po viacerých zaváhaniach zapríčinených aj zdravotnými problémami (kľúčna kosť, prsný sval, pozn.) dostal známku 10,066 bodu.

"V nabitej konkurencii to Samovi napokon na finále nestačilo, hoci absolvoval dobré vystúpenia a nemôžem mu nič vyčítať. Na hrazde to bolo v poriadku - po prvom slede bol ešte tretí, na bradlách zaradil aj dva nové prvky a po úvodnom slede mu patrila 4. priečka. Nejaké chybičky sa samozrejme vyskytli, napriek tomu boli rozhodcovia prísni. Očakával som, že na bradlách mu dajú minimálne 15 bodov. Slavko Michňák má zdravotné problémy, čo sa prejavilo na vystúpení v prostných. Tam som však nič svetoborné od neho ani nečakal. Na koni však zacvičil vynikajúco, podľa môjho názoru predviedol dosiaľ najlepšiu zostavu v živote. Aj vzhľadom na zdravotný stav som s jeho účinkovaním spokojný," zhodnotil priamo z dejiska šampionátu tréner slovenskej mužskej reprezentácie Martin Zvalo, ktorý je aj osobným koučom Piaseckého.

Práve v súvislosti so slovenskou gymnastickou jednotkou ostatných rokov a členom VŠC Dukla Banská Bystrica bol reprezentačný tréner SR veľmi nahnevaný - na belgických organizátorov. "Samo mal štartovať v kvalifikáciii v rámci druhého sledu v pondelok popoludní, celý mesiac sa na to aj pripravoval. Úplne náhodou sme sa však v nedeľu večer o desaitej dozvedeli, že organizátori po odhlásení sa viacerých gymnastov zmenili menoslov v štartových listinách a niektorých pretekárov posunuli časovo na skorší termín. To bol aj prípad Sama, ktorý musel začať už predpoludním od 10.00 h v rámci úvodného sledu. Napriek tomuto hendikepu v strese a zmätku dokázal, že je to kvalitný borec a patrí k absolútnej gymnastickej špičke. Predviedol veľmi dobrý výkon a zvládol to super," doplnil M. Zvalo.

Onedlho 29-ročného košického rodáka Samuela Piaseckého (nar. 31. 10. 1984) delilo na bradlách iba 8 tisícin bodu od účasti vo vlaňajšom olympijskom finále v Londýne, na významných podujatiach sa však už päťkrát dostal z kvalifikácie medzi elitnú osmičku. Na MS sa tak stalo vrátane šampionátu v Antverpách jediný raz - pred tromi rokmi v holandskom Rotterdame bol ôsmy na bradlách. Najlepším individuálnym umiestnením Piaseckého na vrcholných súťažiach zostanú dve 5. miesta na majstrovstvách Európy (Miláno 2009, Montpellier 2012 /v oboch prípadoch na bradlách/), pre skompletizovanie bol ešte siedmy na hrazde v Montpellieri 2012 a ôsmy na bradlách v gréckom Volose 2006.

Kvalifikácia mužov na MS 2013 v Antverpách v týchto chvíľach pokračuje a skončí sa záverečným sledom až v utorok napoludnie.

V ženskej kategórii zastupuje Slovensko na šampionáte v Belgicku Barbora Mokošová. Iba 16-ročná členka Slávie UK Bratislava, ktorú vedie trénerka Nadežda Miklošová, absolvuje kompletný štvorboj. Z piatich ženských sledov by sa mala predstaviť v treťom, a to v stredu 2. októbra popoludní. "Pre ´Báru´ ide o premiérový svetový šampionát. Je to veľmi talentovaná gymnastka, vie cvičiť. Keby sa dostala vo viacboji na hranicu 50 bodov, bolo by to výborné," dodal M. Zvalo.

Zdroj: SITA, 30. 9. 2013