Grafická verzia

Vo Schwechate desiati Slováci a voľby nového prezidenta

4.10.2013

Slovenský stolný tenis bude mať na majstrovstvách Európy v rakúskom Schwechate desaťčlenné zastúpenie. Päť mužov a rovnaký počet žien bude od piatka 4. októbra do nedele 13. októbra bojovať na 32. kontinentálnom šampionáte v súťažiach družstiev a jednotlivcov. V sobotu je na programe aj kongres Európskej stolnotenisovej únie (ETTU), na ktorom by mali delegáti zvoliť nového prezidenta.

Tréner mužov Jarolím Miko bude mať vo Schwechate k dispozícii päticu Thomas Keinath (na snímke), Jakub Figeľ, Ľubomír Pištej, Samuel Novota a Peter Šereda. Trénerka ženskej reprezentácie Valentina Popovová sa bude spoliehať na Barboru Balážovú, Andreu Daubnerovú, Soňu Hudecovú, Evu Jurkovú a Luciu Truksovú.

"Keďže tieto majstrovstvá sa konajú vo Schwechate, tak sú relatívne najlacnejšie a preto sme pristúpili k maximálnemu počtu päť plus päť hráčov. Inokedy chodíme v menších počtoch. Stavili sme na kombináciu skúsených a mladých hráčov, aby títo nazbierali skúsenosti z náročných medzinárodných zápasov," uviedol predseda Slovenského stolnotenisového zväzu (SSTZ) Zdenko Kríž.

Šampionát odštartuje v piatok súťažami družstiev, ktoré sa skončia v pondelok 7. októbra, ďalšie dni už budú patriť jednotlivcom.

Obe slovenské družstvá sa predstavia v druhej Challenge divízii a obe s cieľom pokúsiť sa o postup medzi elitu. Muži odštartujú zápolenia proti Dánsku, v prípade postupu sa v štvrťfinále stretnú so Slovinskom. Ženy otvoria turnaj duelom s Portugalskom, ak uspejú, v ďalšom kole ich čaká Luxembursko.

"Väčšie šance vkladáme do mužského tímu. Očakávame, že keby zahrali všetci v dobrej forme, tak by mohli prekvapiť nejakým slušným výsledkom a zabojovať o víťazstvo v Challenge divízii a postup. Treba však povedať, že tam je štyri-päť vyrovnaných družstiev. Naši sú medzi nimi, no musia mať optimálnu formu."

Prípadné víťazstvo by však tím nemuselo posunúť priamo do najvyššej divízie. "V sobotu sa koná kongres ETTU a až na ňom sa rozhodne, či sa bude postupovať podľa výsledkov, alebo sa bude hrať znovu kvalifikácia. No aj keby sa hrala kvalifikácia, do nej budú nasadzovať krajiny práve podľa výsledkov na tomto šampionáte," zdôraznil Kríž: "Medzi ženami čakáme najviac od našej jednotky Barbory Balážovej. Ďalšie hráčky za ňou zaostávajú a jedna to sama nedokáže uhrať. Káder tímu by mal byť Balážová, Jurková a Truksová."

Medzi jednotlivcami by sa mohli výraznejšie presadiť skúsení Thomas Keinath a Ľubomír Pištej, zo žien Balážová: "V súťaži jednotlivcov čakáme najviac od nej. Nehovoríme o cennom kove, ale veríme, že dosiahne dobrý výsledok."

Už v sobotu je na programe kongres ETTU, na ktorom budú delegáti voliť nového prezidenta. Doterajší šéf únie Talian Stefano Bosi rezignoval na svoj post v auguste. "Jediným kandidátom je terajší viceprezident Ronald Kramer z Holandska, ktorý však chce, aby odstúpil celý doterajší výkonný výbor a boli vypísané kompletne nové voľby. O tom sa však rozhodne až na kongrese, keďže to zatiaľ nie je v súlade so stanovami. Takže bude poriadne rušno," dodal Kríž.

nominácia SR na ME vo Schwechate:
muži: Thomas Keinath, Jakub Figeľ, Ľubomír Pištej, Samuel Novota, Peter Šereda, tréner: Jarolím Miko
ženy: Barbora Balážová, Andrea Daubnerová, Soňa Hudecová, Eva Jurková, Lucia Truksová, trénerka: Valentina Popovová

Zdroj: TASR

Obrázková galéria