Grafická verzia

V slovenskej výprave na ZOH bude 56 až 60 športovcov

9.10.2013

Slovenská výprava bude mať na zimných olympijských hrách 2014 v Soči (7. - 23. februára) podľa súčasných odhadov pravdepodobne 56 až 60 športovcov. V olympijskom tíme budú dominovať hokejisti, Slovensko by malo mať zastúpenie aj v biatlone, zjazdovom lyžovaní, behu na lyžiach, krasokorčuľovaní, akrobatickom lyžovaní, sánkovaní, o miestenky bojujú tiež bobisti, rýchlokorčuliari na krátkej dráhe, snoubordisti či skokani na lyžiach. Vo väčšine športov ešte nie je kvalifikačný proces uzavretý a presný počet kvalifikovaných Slovákov zatiaľ nie je známy. Miestenky sa budú uzatvárať začiatkom roka 2014.

"Zatiaľ máme definitívne potvrdené počty pre 25 hokejistov, biatlonistov, ktorí majú päť miest pre mužov a päť pre ženy, a pre jednu krasokorčuliarku. Momentálne máme teda istých 36 športovcov," informoval športový riaditeľ Slovenského olympijského výboru (SOV) a zástupca vedúceho výpravy na ZOH 2014 Roman Buček. Slovenská výprava bude menšia ako vo Vancouveri 2010, v ktorej bol aj hokejový tím žien. Od počtu kvalifikovaných sa potom odvinie aj šírka výpravy a realizačných tímov.

Designovaná šéfka slovenskej výpravy na XXII. zimných olympijských hrách Janka Gantnerová očakáva, že by reprezentanti SR mohli v Soči vybojovať o jednu až dve medaily viac ako vo Vancouveri 2010. "Po posledných ZOH vo Vancouveri sme hodnotili, že sa zvyšuje vekový priemer športovcov. Teraz by sme mali mať vo výprave aj nárast mladých športovcov. Verím, že oproti Vancouveru pridáme jednu až dve medaily. Smolou v prípravách je, že sa zranili Veronika Velez-Zuzulová i akrobatická lyžiarka Natália Šlepecká," uviedla Gantnerová.

Slovenský olympijský výbor pozná aj harmonogram záverečných príprav. Už 8. novembra predstavia v bratislavskom nákupnom centre Avion kolekciu oblečenia slovenskej výpravy a odprezentujú nové hokejové dresy. Nomináciu na ZOH 2014 schvália 16. januára na valnom zhromaždení SOV. Sľub olympionikov sa uskutoční 22. alebo 30. januára 2014. O deň neskôr odletí charterom do Soči hlavná časť slovenskej výpravy, 5. februára by malo byť v horskej olympijskej dedine vztyčovanie vlajky. V tento deň by mali do Soči odletieť cez Kyjev aj hokejoví reprezentanti SR.

Od utorka 8. októbra až do začiatku ZOH 2014 bude každý mesiac zasadať štáb Slovenského olympijského výboru (SOV), ktorý bude úzko spolupracovať s realizačnými tímami. "Najzávažnejším problémom súčasnosti je dofinancovanie prípravy. Momentálne sa nerealizuje projekt Top tímu, SOV nie je oprávnený požadovať štátne dotácie na prípravu športovcov, len na zabezpečenie účasti na ZOH. Veríme, že sa podarí do konca roka vybaviť aspoň poskytnutie dotácie na prípravu pre tých športovcov, ktorí už splnili či ešte splnia kritériá účasti," povedala Janka Gantnerová.

Členovia slovenskej výpravy budú bývať vo všetkých troch dedinách v Soči a jeho okolí. SOV zorganizoval v priebehu septembra tri inšpekčné cesty do Soči. Najskôr si dejisko ZOH pozreli športový riaditeľ SOV Roman Buček v spoločnosti prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Igora Nemečka a generálneho manažéra reprezentácie Otta Sýkoru, nasledoval ich šéf tímu Veroniky Velez-Zuzulovej Timotej Zuzula. Napokon navštívili Soči Janka Gantnerová spoločne so šéflekárom výpravy Branislavom Delejom, reprezentačným trénerom sánkarov Ľubomírom Mickom a členom realizačného tímu reprezentácie biatlonistov Pavlom Kobelom.

"Prípravné práce v Soči sú v plnom prúde, robí sa 24 hodín v kuse. Pracuje sa na mnohých miestach a všetko by mali Rusi do začiatku OH stihnúť. Pokrok je očividný," povedala Janka Gantnerová. Športoviská a kľúčové stavby infraštruktúry majú v Soči už dokončené. Pred dokončením je aj vlakové spojenie z mestskej časti Adler do hôr.

Zástupcovia SOV si pozreli tiež všetky tri olympijské dediny, v ktorých budú bývať členovia slovenskej výpravy. Najďalej pokročili práce v pobrežnej dedine priamo v Soči, kde budú bývať hokejisti. "Slovenská výprava bude v prímorskej dedine bývať v bloku neďaleko Šajba arény. Hokejisti to budú mať do haly na skok, prejdú pešo len cez jeden kontrolný bod a sú v šatni. Nevýhodou bude len vzdialenosť do stravovacieho zariadenia, do ktorého to bude asi kilometer. Pobrežná dedina je oddelená od mora bezpečnostnou zónou," popísala Janka Gantnerová.

Na zástupcov SOV najmenej zapôsobila horská dedina, kde sú izby a odkladacie priestory oveľa menšie ako v ďalších dvoch dedinách. "Našli sme v nej väčšinu okien popraskaných - údajne v dôsledku vnútorného pnutia v budove. Budú ich musieť vymeniť. Veľmi pekné bude ubytovanie v tzv. vytrvalostnej dedine. V horskej dedine bude všetko stiesnené," uviedla Janka Gantnerová.

Zdroj: SITA, 8. 10. 2013