Grafická verzia

Ján Riapoš sa stal paralympionikom dvadsaťročia

14.10.2013

V bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton v sobotu večer slávnostne vyhlásili najlepších slovenských paralympionikov dvadsaťročia. Prestížne ocenenie si prevzal stolný tenista Ján Riapoš.

Predseda Slovenského paralympijského výboru je držiteľom štyroch zlatých a jednej striebornej medaily z paralympijských hier. Druhé miesto pri oceňovaní najúspešnejších paralympijských športovcov Slovenska obsadili spoločne zrakovo postihnutí lyžiari Jakub Krako a Henrieta Farkašová, ktorí vybojovali na zimných paralympiádach po tri zlaté a jednej striebornej medaile.

Štvrtý skončil ďalší stolný tenista Rastislav Revúcky s dvoma zlatými a jednou striebornou medailou. Najlepších paralympionikov vyberali na základe počtu a hodnotu medailí, ktoré získali v rámci paralympijských a zimných paralympijských hier.

Počas slávnostného galavečera prvýkrát ocenili aj vyznamenaním Slovenský Agitos, čo je obdoba olympijských kruhov, osobnosti paralympijského hnutia. Pätica významných športovcov či funkcionárov ich dostala in memoriam (Katarína Brandoburová, Emol Dovalovszki, Margita Homolová, Radovan Kaufman a Mária Pillárová). Šiestou ocenenou bola prvá predsedníčka Slovenského paralympijského výboru Helena Hanková.

Slávnostná časť valného zhromaždenia Slovenského paralympijského výboru (SPV) sa uskutočnila pri príležitosti 20. výročia prijatia Slovenska do Medzinárodného paralympijského výboru, ktoré sa udialo v septembri v roku 1993. Samotný SPV vznikol v januári 1995.

Zdroj: SITA, 12. 10. 2013