Grafická verzia

Pochvala od IHF pred blížiacim sa rozhodnutím o dejisku MS

16.10.2013

Do sídla Medzinárodnej hádzanárskej federácie (IHF) vo švajčiarskom Bazileji zavítali uplynulý piatok delegácie jednotlivých krajín kandidujúcich na usporiadanie majstrovstiev sveta mužov v roku 2019. Nechýbali medzi nimi ani zástupcovia Slovenska, ktoré sa o šampionát uchádza spoločne s Maďarskom.

"Bolo to viac-menej pracovné stretnutie s ľuďmi z IHF na čele so slovinským členom exekutívy a šéfom hracej i organizátorskej komisie IHF Leonom Kalinom. Všetky delegácie sa prezentovali samostatne, my sme prišli na základe vyžrebovaného poradia na rad ako poslední. Hovorili sme o halách, hoteloch, výhodách našej spoločnej kandidatúry, apelovali sme na skutočnosť, že hádzaná spája obe krajiny a dokážeme prilákať do hľadísk veľa divákov. Za predložený dokument kandidatúry sme dostali pochvalu. Počas rozhovorov nás predovšetkým pripravovali na hlavnú prezentáciu, ktorá bude deň po kongrese IHF v katarskej Dauhe - v pondelok 28. októbra," informoval generálny sekretár Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Martin Simonides a k náplni najbližších dní do rozhodnutia poznamenal: "Pracovno-organizačné záležitosti zabezpečuje naša agentúra, Maďari nám dodávajú potrebné podklady. Momentálne sa finalizuje videoprezentácia. Do odletu do dejiska kongresu nás čaká ešte jedno stretnutie s maďarskou stranou. Po príchode do Dauhy budeme lobovať v prospech našej kandidatúry."

Slovensko-maďarská kandidatúra počíta s piatimi dejiskami. Základné skupiny svetového šampionátu by sa hrali v Bratislave (Zimný štadión Ondreja Nepelu), Košiciach (Steel aréna), Debrecíne a Veszpréme. Dejiskami vyraďovacej fázy by boli Bratislava a Debrecín, o Prezidentský pohár by sa hralo v Košiciach a Veszpréme a záver šampionátu by sa uskutočnil v Budapešti (Športová aréna Lászlóa Pappa).

V uplynulých dňoch vyšla na povrch informácia o spoločnej kandidatúre Nemecka s Dánskom, čo môže byť v súboji protivník najväčšieho kalibru. "Dozvedeli sme sa o tom v Bazileji, trochu nás to prekvapilo. Vyzeralo to, že budeme s Maďarmi jediní so spoločnou kandidatúrou, Dáni s Nemcami nám tento tromf vyfúkli. Sú to dve hádzanárske veľmoci, ktoré bude náročné zdolať, ale nevzdávame sa," dodal M. Simonides.

Ďalšími uchádzačmi o MS 2019 sú Nórsko, Švédsko a Poľsko. O dejisku mužských MS rozhodne Rada IHF pozostávajúca z 15 členov. V 1. kole volieb nebudú hlasovať zástupcovia zainteresovaných krajín (Švédsko a Nemecko). Hlasovať sa bude dovtedy, kým niektorý z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, pričom po jednotlivých kolách vždy vypadne uchádzač s najmenším počtom hlasov.

Zdroj: SITA, 15. 10. 2013