Grafická verzia

Slovenský smútok v Dauhe, MS mužov 2019 v Dánsku a Nemecku

29.10.2013

Majstrovstvá sveta hádzanárov v roku 2019 sa neuskutočnia na Slovensku a v Maďarsku.

Členovia Rady Medzinárodnej hádzanárskej federácie (IHF) v pondelok na svojom zasadnutí v katarskej Dauhe rozhodli, že usporiadateľmi svetového šampionátu mužov budú Dánsko a Nemecko. Tretím kandidátom na organizáciu tohto podujatia bolo Poľsko. Turnaj MS žien 2019 sa uskutoční v Japonsku.

"Ďakujeme za podporu všetkým našim priaznivcov. Podľa slov prezidenta IHF Hassana Mustafu boli všetky tri prezentácie na výbornej úrovni, ale pravdepodobne rozhodlo to, že Dánsko sa uchádzalo o svetový šampionát šiestykrát v rade. Slovensko sa nevzdá a bude bojovať i v budúcnosti. Škoda len, že Rada IHF nezobrala do úvahy, že v Nemecku boli MS v roku 2007 a Dánsko hostí ME 2014. Sme smutní najmä z toho dôvodu, že sme chceli šampionát nielen pre SR a Maďarsko, ale pre celý región strednej a východnej Európy, keďže v tomto roku boli MS v Španielsku, nasledovať budú Katar a Francúzsko. Navyše, ženské MS 2015 budú v Dánsku a o dva roky v Nemecku," uviedol v prvej reakcii k pondelkovému rozhodnutiu generálny sekretár Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Martin Simonides, ktorý zastupoval slovenskú delegáciu spolu s prezidentom SZH Jaroslavom Holešom.

"Oficiálne výsledky hlasovania sme sa nedozvedeli, ale podľa zákulisných informácií sme skončili druhí o tri body za víťazmi. Dáni kandidovali šiestykrát, takže oni si MS zaslúžili. Z ich strany bol vydarený ťah spojenie síl s Nemcami. Mali tu obrovskú podporu. Pre nás to bola dobrá skúsenosť, pri ktorej sme sa veľa naučili. Dali sme do toho všetko, nič sme nepodcenili a myslím si, že sme si neurobili hanbu a dôstojne reprezentovali. Do budúcnosti sa nevzdávame a možno skúsime kandidovať na ďalšie vrcholné svetové či európske podujatia," pokračoval M. Simonides.

Slovensko-maďarská kandidatúra počítala s piatimi dejiskami. Základné skupiny svetového šampionátu sa mali hrať v Bratislave (Zimný štadión Ondreja Nepelu), Košiciach (Steel aréna), Debrecíne a Veszpréme. Dejiskami vyraďovacej fázy mali byť Bratislava a Debrecín, o Prezidentský pohár sa malo hrať v Košiciach a Veszpréme a záver šampionátu by sa uskutočnil v Budapešti (Športová aréna Lászlóa Pappa).

"Verili sme do poslednej chvíle, mali sme vydarenú prezentáciu, ktorá sa dlho pripravovala a podľa mňa nemala chybu. Bavili sme aj s ľudmi z IHF, naše šance vraj boli dobré. Aj súperi sa však prezentovali na rovnako kvalitnej úrovni," poznamenal pre agentúru SITA generálny sekretár SZH, ktorý si odnáša z kandidátskeho boja v katarskej metropole aj negatívnu skúsenosť: "Zaskočilo nás, keď prezident Európskej hádzanárskej federácie (EHF) Jean Brihault po odprezentovaní dánsko-nemeckej kandidatúry odišiel a nepozrel si našu a ani poľskú videoprezentáciu. Je to pre nás šok i veľká sklamanie zároveň. Zvláštne bolo aj to, keď na prezentáciu prišiel s Dánmi a Nemcami šéf firmy Grundfos, ktorá je sponzorom IHF."

Slovensko však neobišlo v Dauhe naprázdno. V nedeľu ešte počas kongresu mu pridelili majstrovstvá sveta kadetiek v roku 2016, ktorých dejiskom bude Bratislava. "Tešíme sa, že sme získali šampionát kadetiek. Je to dobré pre našu mládež," dodal M. Simonides.

Zdroj: SITA, 28. 10. 2013