Grafická verzia

Nemecký pohár: Vladimír Vůjtek nominoval jediného nováčika

31.10.2013

Slovenská hokejová reprezentácia vstúpi do novej sezóny už tradične na Nemeckom pohári v Mníchove, na ktorý tréner Vladimír Vůjtek nominoval 24 hráčov - dvaja brankári, osem obrancov a 14 útočníkov.

Jediným nováčikom v mužstve je Tomáš Sýkora z HK Poprad, dva reprezentačné štarty má Dávid Skokan z pražskej Slavie. Najskúsenejším mužom výberu je obranca Tomáš Starosta so 126 reprezentačnými zápismi.

Slováci nastúpia v Mníchove od piatka 8. novembra do nedele 10. novembra postupne proti výberom USA (16.30), Nemecka (16.15) a Švajčiarska (13.15). V pozícii asistenta absolvuje premiéru na reprezentačnej lavičke Vladimír Országh. Novým mužom v realizačnom tíme je lekár Vladimír Lupták.

Na Nemecký pohár sme chceli zobrať najlepší európsky výber, ale opäť nám to prekazili zranenia. Chýbať nám budú najmä obrancovia Graňák s Barankom, ktorí sa doliečujú. Zranil sa aj center Ölvecký, po vyliečení nás zasa Mário Bližňák požiadal, aby sa mohol v pokoji ešte pripravovať a nabrať stratenú fyzickú kondíciu. Mesiac nehral Štefan Ružička, o ktorom sme uvažovali. Keď začal hrať, opäť sa zranil. Mrzí ma, že stále je bez klubu Milan Jurčina, s ktorým sme počítali. Nevieme, kedy začne hrať. Rovnaké konštatovanie platí aj pre Júliusa Hudáčka,“ informoval tréner Vladimír Vůjtek, ktorý počas prípravy v Bratislave bude mať k dispozícii na brankársky post aj Adama Nagya z Trenčína. Mladý gólman však do Mníchova nepocestuje.

Nemecký pohár je pre slovenský tím prvou medzinárodnou akciou v sezóne 2013/2014, ktorej vrcholom budú zimné olympijské hry v Soči a majstrovstvá sveta v Bielorusku. Pred Vianocami reprezentačné mužstvo nastúpi na turnaji Arosa Challenge vo Švajčiarsku. Po jeho skončení bude známa nominácia do Soči.

„Záverečnú prípravu by sme mali začať 31. januára v Bratislave. Pred odletom do Soči by mala reprezentácia odohrať 3. februára zápas proti výberu extraligy. Hráči z Európy odletia do Ruska 5. februára, hokejisti z NHL prídu 9. až 10. februára,“ informoval generálny sekretár Slovenského zväzu ľadového hokeja a generálny manažér reprezentácie Otto Sýkora.

Slováci už poznajú aj plán pred májovými majstrovstvami sveta v Bielorusku. Najskôr 11. a 13. apríla privítajú v Bratislave v rámci Euro Hockey Challenge Rusov, potom ich čakajú dva duely vo Francúzsku a 24. apríla v Košiciach a o dva dni neskôr v Poprade proti Fínsku.

Generálkou na šampionát bude turnaj Slovakia Cup v Bratislave za účasti Lotyšska a Nórska. „Zámerne sme pre Slovakia Cup zvolili súperov, s ktorými sa nestretneme v skupine na MS,“ doplnil Otto Sýkora.

Nominácia Slovenska na Nemecký pohár

Brankári: Ján Laco (Donbas Doneck, KHL), Rastislav Staňa (CSKA Moskva, KHL)
Obrancovia: Marek Ďaloga (HC Pardubice, ČR), Kristián Kudroč (Sibir Novosibirsk, KHL), Branislav Mezei (Viťaz Podoľsk, KHL), Peter Mikuš (HK Hradec Králové, ČR), Michal Sersen (Slovan Bratislava, KHL), Tomáš Starosta (Jugra Chanty-Mansijsk, KHL), Ivan Švarný (Medveščak Záhreb, KHL), René Vydarený (HK Hradec Králové, ČR)
Útočníci: Milan Bartovič, Michel Miklík, Juraj Mikúš, Branko Radivojevič, Andrej Šťastný (všetci Slovan Bratislava, KHL), Marcel Hossa (Dinamo Riga, KHL), Dávid Skokan (Slavia Praha), Rastislav Špirko (Spartak Moskva, KHL), Tomáš Surový (Dinamo Minsk, KHL), Marek Svatoš (HC Košice), Ján Sýkora (HC Plzeň), Tomáš Sýkora (HK Poprad), Radoslav Tybor (HC Pardubice, ČR), Tomáš Záborský (Salavat Julajev Ufa, KHL)

Zdroj: SITA, TASR, 30.10.2013