Grafická verzia

Poľsko sa so Slovenskom budú oficiálne uchádzať o ZOH 2022

8.11.2013

Krakov ide oficiálne do boja o zimné olympijské hry v roku 2022. Kandidatúru, ktorej súčasťou je aj slovenské stredisko Jasná, vo štvrtok potvrdil prezident Poľského olympijského výboru Andrzej Krasnicki.

"Podanie kandidátskej prihlášky nie je možné bez pomoci množstvá ľudí," uviedol Krasnicki, ktorý poslal v mene organizácie kandidačný list šéfovi Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasovi Bachovi.

Poliaci musia ešte doručiť do 14. novembra do Lausanne všetky dokumenty pre kandidatúru. "Poľský olympijský výbor iniciatívu podporuje, máme o hry záujem, keďže táto iniciatíva môže pomôcť k rozvoju zimných športov v Poľsku," dodal Krasnicki. Vo štvrtok vo Varšave podpísali všetky dokumenty, aby národný olympijský výbor mohol podať kandidačnú prihlášku.

Slováci chceli pôvodne organizovať aj hokejový turnaj, ale neumožňuje to súčasné znenie Olympijskej charty. Na Slovensku by sa mali podľa návrhu v prípade úspechu kandidatúry konať súťaže v alpskom lyžovaní, ich centrom by mala byť Jasná.

V Krakove by sa uskutočnili podľa predbežného návrhu všetky súťaže v ľadových športoch (hokej, krasokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe) i oba ceremoniály. V poľskom meste by mali postaviť aj dráhu na sánkovanie a boby. Ďalším navrhovaným dejiskom na poľskej strane je Zakopané, kde by sa konali disciplíny klasického lyžovania, biatlonu, snoubordingu a akrobatického lyžovania.

"Urobíme všetko pre podporu úsilia Krakova získať podujatie. Myšlienku podporuje športové hnutie na Slovensku i naša vláda," uviedol prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár. Podľa poľskej ministerky športu a cestovného ruchu Joanny Muchovej sa od štvrtka 7. novembra začína náročnejšia fáza kandidátskeho procesu.

Iniciátorom myšlienky kandidatúry na ZOH 2022 bol bývalý prezident Poľského olympijského výboru Piotr Nurowski. Obe krajiny sa rozhodli netrieštiť sily a spojili sa, aby dosiahli spoločný úspech. "Nebudú to krakovské hry. Bude to podujatie, ktoré sa koná v Malopoľsku a na Slovensku. Kedysi sa Poprad a Zakopane usilovali samostatne o usporiadanie ZOH. Teraz spojili svoje sily s podporou oboch vlád," uviedol starosta Krakova Jacek Majchrowski.

Poľsko sa o zimné olympijské hry uchádzalo už v roku 1999, keď Zakopané chcelo získať podujatie pre rok 2006. MOV dal vtedy šancu talianskemu Turínu, medzi kandidátmi bol aj Poprad - Tatry.

Doteraz sa do boja o ZOH 2022 oficiálne prihlásili ukrajinský Ľvov, čínsky Peking s mestom Čang-ťia-kchou v susednej provincii Che-pej a kazašské Almaty. Záujem už oficiálne potvrdilo Oslo, v nedeľu sa v referende rozhodne o kandidatúre Mníchova.

Záujemcovia musia do 14. marca 2014 predložiť kompletnú prihlášku spojenú s rôznymi garanciami. V júli 2014 po inšpekciách komisie pre ZOH 2022 oznámi MOV mená finalistov, z ktorých o rok neskôr 31. júla 2015 na zasadnutí v Kuala Lumpure vyberie organizátora.

Zdroj: TASR, 7. 11. 2013