Grafická verzia

Slováci v novom zložení začínajú sezónu v Calgary, cieľom miestenka do Soči

11.11.2013

Pre slovenských bobistov sa sezóna 2013/2014 začína v kanadskom Calgary, kde ich v nadchádzajúcom týždni čaká úvodné vystúpenie na Severoamerickom pohári. Keďže Milan Jagnešák a spol. pre tento ročník nesplnili kritériá na štart v elitnom Svetovom pohári, musia o miestenku na ZOH 2014 v Soči bojovať na podujatiach Northamerican Cup-u. V Calgary sú od pondelka do štvrtka na programe tréningy, v piatok štartujú samotné súťaže.

Slovenskí reprezentanti sa musia aj na štarte tejto sezóny boriť s nedostatkom financií. Vďaka tomu nemohli absolvovať povinný tréningový týždeň v Soči, pričom účasť na ňom bola viazaná na účinkovanie vo Svetovom pohári. "Tým pádom musíme jazdiť Severoamerický pohár. Chceli by sme v ňom dosahovať umiestnenia v prvej trojke v štvorboboch a do piateho miesta v dvojboboch. Štarty vo Svetovom pohári prichádzajú do úvahy až na začiatku roka 2014, keď sa bude pretekať na európskej pôde," uviedol Milan Jagnešák, šéf Slovenského zväzu bobistov a zároveň pilot posádok, ktorý má pred sebou 16. sezónu v ľadovom koryte.

Do bieleho toboganu sa Slováci spustia s novým dvojbobom, ktorí si mohli zakúpiť vďaka štátnej dotácii. Čo sa týka štvorbobu, vlaňajšiu konštrukciu si upravili sami, aby vyhovovala normám Medzinárodnej federácie bobov a skeletonu (FIBT). Reprezentačný tím prešiel počas leta viacerými zmenami a do ročníka 2013/2014 vstupuje v novom zložení. Z minulosezónneho tímu zostal len pilot Jagnešák a skúsený Martin Tešovič, bývalý úspešný vzpierač.

"Ukončili sme spoluprácu s atlétmi Vladimírom Šimíkom a Adamom Závackým. Do tímu prišli noví ľudia, ktorí koketovali s myšlienkou zapojiť sa do bobového športu už v minulých rokoch. Posilnili nás vzpierači Matej Kováč a Lukáš Kožienka, ktorých nám na zimné obdobie uvoľnilo vedenie Dukly Banská Bystrica. Silu vzpieračov by sme chceli využiť v Soči, kde je veľmi náročný štart," vysvetlil 44-ročný Jagnešák.

V dvojbobe počíta s Kožienkom, ktorý mal spomedzi všetkých adeptov najlepšie výsledky v testoch, v štvorbobe sa okrem Jagnešáka, Tešoviča a Kožienku predstaví brzdár Patrik Subally, hráč amerického futbalu. V tíme je aj šprintér Ladislav Noskovič, ten zatiaľ zostáva pripravovať sa v Európe.

Slováci majú za sebou tvrdú letnú prípravu, v ktorej im pomáhal aj Semion Makarov, tréner vynikajúceho ruského bobistu Alexandra Zubkova. "A Alexandrom som veľmi dobrý kamarát, celkovo mám s ruskou výpravou od začiatku kariéry výborné vzťahy. Zubkovov tréner nam vypracoval detailný harmonogram prípravy s tromi letnými cyklami. Vďaka nemu sme obohatili prípravu o nové prvky ako napríklad chodenie s kotúčom po schodoch. Neskôr sme prešli na špeciálne bobové trenažéry, veľa sme trénovali v Športovej hale Mladosť," priblížil uplynulé mesiace Milan Jagnešák, zakladateľ bobového športu na Slovensku.

Cieľom celosezónneho snaženia budú februárové ZOH 2014. V prípade úspešnej kvalifikácie by to bol už štvrtý štart slovenských bobistov pod piatimi kruhmi. O účasť na olympiáde bude v nadchádzajúcej sezóne bojovať približne 120 posádok, pričom do Soči ich pôjde len 26 (3 krajiny maximálne po 3 posádky, šesť po dvoch a päť s jednou) plus dve posádky s voľnou kartou. Rozhodujúci bude rebríček FIBT k 19. januáru. "Vtedy sa urobí čiara a iba posádky nad ňou budú môcť štartovať v Soči. Kritériá sú náročné, no ja verím, že sa na olympiádu dostaneme," dodal Jagnešák, pre ktorého by mala byť nadchádzajúca sezóna rozlúčkovou v úlohe pilota.

Program Severoamerického pohára:
11.-16. novembra - 1. a 2. kolo, Calgary (Kan.)
18.-27. novembra - 3., 4. a 5. kolo, Park City (USA)
1.-5. decembra - 6. kolo, Lake Placid (USA)
6.-12. januára - 7. a 8. kolo, Lake Placid (USA)

Program Svetového pohára:
29.-30. novembra - 1. kolo, Calgary (Kan.)
6.-7. decembra - 2. kolo, Park City (USA)
14.-15. decembra - 3. kolo, Lake Placid (USA)
4.-5. januára - 4. kolo, Winterberg (Nem.)
11.-12. januára - 5. kolo, St. Moritz (Švajč.)
18.-19. januára - 6. kolo, Igls (Rak.)
25.-26. januára - 7. kolo, zároveň ME, Königssee (Nem.)

Ďalšie podujatia:
25.-26. januára - juniorské MS, Winterberg (Nem.)
7.-23. februára - ZOH, Soči (Rus.)

Zdroj: TASR, 10. 11. 2013