Grafická verzia

Šerm: V Bratislave na SP juniorov a junioriek výkvet tejto vekovej kategórie

14.11.2013

Športová hala Elán v Bratislave bude počas nastávajúceho víkendu (16.-17. novembra) dejiskom Svetového pohára juniorov a junioriek v šerme fleuretom a kordom. Na podujatí, ktoré nesie meno známej osobnosti Bratislavy Ferdinanda Martinenga, sa predstavia najlepší šermiari a šermiarky tejto vekovej kategórie z celého sveta.

Organizátori, ktorým je z poverenia Slovenského šermiarskeho zväzu Slávia STU Bratislava, zaevidovali štart 757 súťažiach zo 48 krajín, čo je oproti vlaňajšiemu roku o 11 viac. Blížiaci sa SP juniorov a junioriek je najväčším podujatím FIE na svete a jediným, kde sa okrem MSJ, stretnú všetky vedúce krajiny v tejto kategórii. V každej zo súťaží nastúpia svetové jednotky a veľký počet z prvej desiatky SPJ.

Zo slovenských pretekárov bude najvyššie nasadenou fleuretistka Michala Cellerová (KŠ STZ Bratislava), ktorej momentálne patrí 30. miesto v klasifikácii Svetového pohára junioriek Medzinárodnej šermiarskej federácie FIE. Najvyššie nasadení budú do fleuretu Alexander Šupenič (ČR), fleuretistka Camila Manciniová z Talianska, v korde Yulen Pereira zo Španielska a Violetta Chrapinová z Ruska. Pre slovenskú reprezentáciu je už 38. ročník Memoriálu Ferdinanda Martinenga nominačným pre účasť na MEJ 2014 v Jeruzaleme (28. 2. – 4. 3.) a MSJ v Plovdive (3.-12. 4. 2014). "Slovensko bude zastupovať celkom 31 pretekárov, najvyššie zastúpenie budeme mať v korde juniorov, kde sa na predstaví dvanástka našich. Pôvodne mal štartovať aj Lukáš Šteis, ale podľa mojich informácii sa nečakane rozhodol so šermom skončiť. Šermovať sa bude na 22 planšoch," povedal v stredu na tlačovej konferencii predseda organizačného výboru Július Králik.

"Toto podujatie je unikátnou príležitosťou vidieť s takmer určitosťou nových majstrov sveta a Európy v roku 2014. V Bratislave sa pri tejto účasti skutočne zíde to najlepšie, čo na svete v tejto chvíli je, mimo Číny a Kórey," povedal pre TASR Július Králik. Čo sa týka slovenských ambícii, zdôraznil, že by bolo prehnané si myslieť, že majú na medaily, alebo na popredné umiestenia. "Veríme však našim fleuretistom, ktorí majú svoje stabilné postavenie už niekoľko rokov také, ktoré im dáva šancu skonfrontovať sa s tými najlepšími. Samozrejme, že na tom planši to už bude aj záležitosť momentálnej dispozície, ale aj kúska šťastia, ktoré každý športovec potrebuje. Super by bolo, keby sa nám podarilo prebojovať do elitnej osmičky."

Ohľadne slovenskej účasti na MEJ a MSJ 2014 konštatoval, že trocha zložité to bude s Jeruzalemom. "To bude pre nás dosť finančne nákladné a preto naša účasť bude určite skromnejšia. V tejto chvíli to možno vyzerá na dvoch-troch v jednotlivých disciplínach. Na MS v Plovdive rátame s vyššou účasťou, ale musím zdôrazniť, že popri financiách je pre nás určujúcim kritériom štart na oboch podujatiach výkonnosť. Lebo tam chceme poslať šermiarov, ktorí zohrajú dôstojnú úlohu."

Počas dvoch dní uvidia priaznivci tohto športu štyri samostatné súťaže. Sobotňajší program sa začne o 08.30 h zápasmi v skupinách v korde juniorov, hneď po nich prídu na rad eliminácie. O 10.30 odštartujú svoju súťaž skupinovou fázou a následne elimináciou fleuretistky a okolo 18.30 by sa mali začať semifinálové a finálové duely v oboch disciplínach.

V nedeľu o 08.30 sú na programe zápasy v skupinách a po nich eliminácie vo fleurete juniorov. O 10.30 prídu na rad kordistky a približne o 19.00 h semifinále a finále oboch disciplín.

Za Medzinárodnú šermiarsku federáciu FIE bude v Bratislave ako jej pozorovateľ účinkovať Talian Giuseppe Cafiero.

Zdroj: TASR, 13. 11. 2013