Grafická verzia

Zmoray na SP do Klingenthalu, cieľom štart na ZOH

20.11.2013

Jediný slovenský reprezentant v skokoch na lyžiach spĺňajúci možnosť štartu vo Svetovom pohári Tomáš Zmoray začne pod vedením českého trénera Pavla Mikesku zimnú sezónu SP 2013/2014 hneď na úvodnom podujatí v nemeckom Klingenthale koncom tohto týždňa. Do dejiska odcestuje vo štvrtok a o deň neskôr absolvuje kvalifikáciu na mostíku HS-140, v nedeľňajšej hlavnej súťaži sa predstaví tradične 50 pretekárov.

"Určite by som rád konečne zabodoval do hodnotenia Svetového pohára (SP), dosiaľ sa mi to ešte nepodarilo. Pre vlaňajšiu jarnú operáciu (roztrhnuté bočné úpony v ľavom kolene, pozn.) som toho v uplynulej sezóne veľa neodskákal. Verím, že v nastávajúcom ročníku to bude z mojej strany lepšie. Zdravotne sa cítim v poriadku, koleno drží, je v stopercentnom stave. V letnej príprave, ktorú som okrem domácich podmienok absolvoval aj v Česku, Poľsku i Rakúsku, som aj so súťažami absolvoval až 600 skokov. Je to viac ako v minulosti. Verím, že som dobre pripravený. Konkurencia je však obrovská, ale vynasnažím sa uspieť," uviedol v rozhovore Tomáš Zmoray, ktorého najlepším umiestnením v rámci zimného SP je 36. priečka v Osle (14. marca 2010) a 38. pozícia v ďalšom nórskom dejisku Lillehammer (6. decembra 2009).

O svojom ďalšom programe nemá 24-ročný člen VŠC Dukla Banská Bystrica (nar. 26. júla 1989) zatiaľ úplne jasno. "Po návrate z Klingenthalu sa budem pripravovať v domácich podmienkach. Svetový pohár v Kuusame koncom novembra vypúšťam, mal by som skákať ´sveťák´ v Lillehammeri (6. - 8. 12.) a potom aj v ďalšom nórskom stredisku Rena (13. - 15. 12.), ale to už v rámci Kontinentálneho pohára. Následne uvažujem aj o štarte na SP vo švajčiarskom Engelbergu tesne pred vianočnými sviatkami. Pokiaľ ide o Turné štyroch mostíkov na prelome rokov, na ktorých som v minulom ročníku neštartoval, v tejto chvíli neviem povedať, či tam teraz pôjdem. To sa ešte uvidí," poznamenal T. Zmoray a priznal:

"Dôležitá je aj finančná otázka. Keďže nemám hradené náklady na preteky Svetového pohára, musím aj v tomto smere rozmýšľať. Okrem dopravy finančne pokryté od organizátorov sú v mojom prípade súťaže Kontinentálneho pohára."

Hlavným vrcholom tejto sezóny budú zimné olympijské hry v ruskom Soči (7. - 23. februára). Slovenská skokanská jednotka ostatných rokov je kandidátom na štart na tomto najväčšom sviatku športovcov. "Rád by som bol v Soči, urobím pre to všetko, čo bude v mojich silách. Bohužiaľ, zatiaľ nemám splnené kritériá. Možnosť vybojovať si miestenku trvá do 16. januára 2014. Nutnosťou je aspoň raz skončiť v hlavnej súťaži Svetového alebo Kontinentálneho pohára do 30. miesta a tým bodovať do ich klasifikácie. Nebude to ľahké, ale chcem sa s tým popasovať," vyjadril sa T. Zmoray, pre ktorého by to bola druhá účasť na ZOH. Pred necelými štyrmi rokmi súťažil v kanadskom Vancouveri: na veľkom mostíku vo Whistler Olympic Parku obsadil 43. miesto, na strednom nepostúpil z kvalifikácie do hlavnej súťaže.

V polovici marca (13. - 16. 3.) sa uskutočnia majstrovstvá sveta v letoch na lyžiach v českom Harrachove. "Hoci na ´mamutoch´ nemám veľa nalietané a chýbajú mi väčšie skúsenosti, účasť na tomto svetovom šampionáte mám v pláne," doplnil Tomáš Zmoray, ktorý ešte pred rokom vymenil ´skočky´ značky Elan na Fluege.de a na obutie využíva topánky značky Rass.

Banskobystrický rodák má 24 rokov, čo nie je veľa na skokana na lyžiach. Už dávnejšie sa však Zmoray vyjadril, že by rád vydržal do ZOH 2014 v Soči. Na otázku, či po tejto sezóne chce ukončiť kariéru, odpovedal: "Nie som ešte napevno rozhodnutý, závisí to od viacerých faktorov. Dôležité budú podmienky, skoky na lyžiach sú finančne náročné. Uvidíme, ako mi vyjde táto sezóna. Po nej budem múdrejší."

Zdroj: SITA, 19.11.2013