Grafická verzia

Triatlon: Varga pridal piate víťazstvo, I. Kuriačková druhé

25.11.2013

Richard Varga a Ivana Kuriačková sa stali najlepšími športovcami Slovenskej triatlonovej únie (STÚ) v roku 2013. Obaja zopakovali svoje víťazstvá z minulého roka. Výsledky ankety STÚ slávnostne vyhlásili v piatok predpoludním v reštauračnom zariadení Buddha Brothers v Bratislave.

Dvadsaťštyriročný Varga (J&T sportteam Bratislava) sa stal kráľom slovenských triatlonistov piaty raz v rade, zatiaľ čo ešte len 19-ročná Ivana Kuriačková (ŠK Atóm Levice) si zopakovala svoj premiérový triumf spred roka. Priezvisko Kuriačková sa však na prvom mieste v 21-ročnej histórii ankety objavilo už dvanásty raz. Desať prestížnych triumfov si pripísala Ivanina mama Mária Kuriačková, ktorá naposledy zvíťazila v roku 2006.

Varga v roku 2013 obhájil v Londýne titul majstra sveta v akvatlone (celkovo ho získal už tretí raz) a v prestížnom seriáli majstrovstiev sveta v triatlone sa dvakrát umiestnil do desiateho miesta. Najväčší úspech dosiahol v rámci 5. kola SP v rakúskom Kitzbüheli, kde sa šiestym miestom predral do užšej svetovej špičky. Ide o najlepší výsledok slovenského reprezentanta v histórii na takom prestížnom podujatí. Okrem toho pridal siedme miesto zo 7. kola seriálu MS zo švédskeho Štokholmu. Najlepší plavec medzi špičkovými triatlonistami ukončil rok na 20. mieste svetového renkingu.

"Samozrejme, že so sezónou som spokojný. Nebyť zdravotných problémov, ktoré ma postihli pred ME a pred veľkým finále MS v Londýne, mohol som byť ešte spokojnejší. Veľmi si cením umiestnenia v elitnej desiatke na pretekoch seriálu MS v Kitzbüheli na netradičnej trati a potom aj v Štokholme. Škoda zranenia, ktoré som utrpel po páde na bicykli na Novom Zélande. Pre narazené rebrá som musel vynechať niekoľko pretekov seriálu majstrovstiev sveta. Celkovo som sa však posunul o osem miest vo svetovom poradí na konci sezóny, čo je dôkaz toho, že moja výkonnosť rastie," uviedol v prvej reakcii Richard Varga. Na margo blížiacej sa sezóny poznamenal: "Začnem ju sústredením na Novom Zélande. Tam so mnou pôjdu aj mladí nádejní slovenskí reprezentanti. Mojou ambíciou je pomôcť im a výkonnostne ich potiahnuť vyššie. Samozrejme, sám chcem odvádzať také výkony, aby som neskôr uspel aj na olympijských hrách v brazílskom Riu."

Varga sa až 27-krát objavil na anketových lístkoch na prvom mieste a celkovo zvíťazil s náskokom 74 bodov pred Tomášom Jurkovičom z KPŠ NEREUS Žilina. Ten sa na prvú priečku dostal iba raz. Tretí skončil Martin Matúšek (Triax Bratislava).

Ivana Kuriačková zvíťazila rovnako suverénne so 60-bodovým náskokom pred Petrou Fašungovou (Sportdiag team Senec). Tretia skončila Ivona Miklóšová (ŠK ATÓM Levice). Mladá laureátka ankety Kuriačková sa okrem skvelých výsledkov v juniorskej kategórii (majsterka sveta v duatlone, víťazka dvoch podujatí Európskeho pohára) prvý raz výraznejšie prejavila aj v ženskej kategórii. Na pretekoch Európskeho pohára v šprint triatlone v estónskom Tartu finišovala na treťom mieste.

"Som rada, že moja výkonnosť z roka na rok rastie. Pri každom takomto bilancovaní sezóny môžem spokojne konštatovať, že mám práve za sebou najúspešnejší súťažný ročník. Hoci som tento rok maturovala, dokázala som sa dobre pripraviť na významné preteky. Prvýkrát sa mi podarilo získať medailové umiestnenie aj medzi ženami. V novej sezóne sa zameriam najmä na vytrvalosť, v ktorej mám stále rezervy," uviedla Ivana Kuriačková.

Prezident Slovenskej triatlonovej únie Jozef Jurášek rád skonštatoval, že slovenský triatlon má za sebou najúspešnejšiu sezónu.

"Richard Varga piatykrát za sebou vyhral našu zväzovú anketu, čím dokázal, že je najúspešnejším pretekárom v jej histórii. Cena je v správnych rukách, lebo počas sezóny sa Richard výrazne presadil v pretekoch seriálu majstrovstiev sveta a svetového pohára. Takisto ma teší aj víťazstvo mladej Ivany Kuriačkovej, ktorá sa už uplatnila aj v silnej konkurencii žien. Kuriačková je prísľubom, že na olympijských hrách v Riu de Janeiro 2016 by sme mohli mať dvojnásobné zastúpenie v triatlone a že konečne by sa na OH mohla predstaviť už aj žena zo Slovenska."

Zdroj: SITA, 22. 11. 2013