Grafická verzia

Kuzminová druhá vo vytrvalostných pretekoch

29.11.2013

Slovenská reprezentantka v biatlone Anastasia Kuzminová obsadila výborné druhé miesto v úvodných vytrvalostných pretekoch v rámci 1. kola Svetového pohára 2013/14 vo švédskom Östersunde.Rodáčka z ruského Ťumenu prehrala v dramatickej koncovke o 1,2 s s českou biatlonistkou Gabrielou Soukalovou. Tretia skončila Francúzka Marie Laure Brunetová s odstupom 16,2 s.

Dvadsaťdeväťročná Kuzminová na náročnej 15-km trati so štyrmi streleckými položkami trikrát vybielila všetkých päť terčíkov. Zaváhala iba na prvom z dvoch stanovísk v stoji, keď dvakrát netrafila. Nebyť týchto dvoch trestných minút, suverénne by zvíťazila. Kuzminová tesne viedla aj po záverečnej štvrtej streľbe, ale Soukalová ju skvelým bežeckým záverom pripravila o víťazstvo. Zverenke Daniela Kuzmina a Juraja Sanitru sa vo vytrvalostných pretekoch darilo aj v minulej sezóne. Na majstrovstvách sveta v Novom Meste na Morave skončila štvrtá.

Po tom, čo v stredu preteky zrušili, keď silný vietor znemožnil regulárnosť, sa počasie umúdrilo, s teplotou mierne nad nulou, fúkalo prijateľne a nesnežilo. Medzi 98 ženami štartovala aj pätica Sloveniek, pre ktoré by bol vydarený vstup do olympijskej sezóny príjemným rozbehom. Aastasia Kuzminová (strelecká bilancia 0-2-0-0) opäť vynikala v bežeckej rýchlosti, úvodnú ležku zvládla bezchybne, ďalšiu streľbu stojmo nevybielila druhý a štvrtý terč, no nádej na prenikavý prienik nestratila, pretože na strelnici sa kopilo dosť chýb. Ďalšiu streľbu ležmo zvládla opäť stopercentne, v priebežnom poradí poskočila medzi najlepšie a vznikla šanca aj na umiestenie úplne na špici. Záverečná streľba v jej podaní vyznela brilantne a bolo jasné, že pre slovenský biatlon zapíše v tejto sezóne prenikavý výsledok, nakoniec v podobe druhého miesta. Vo vytrvalostných pretekoch je to jej kariérne maximum, dovedna sa na medailových stupňoch objavila v individuálnych pretekoch už 17. raz (4-8-5).

Tréner Juraj Sanitra, ktorý má na starosti u Anastasii streľbu, bol maximálne spokojný. "V tých ťažkých podmienkach a v neustále sa meniacom vetre Nasťa podala výborný koncentrovaný výkon a nebyť zaváhania na jednej streľbe v stoji, kde ju zastihol silný vietor, tak by sa žiadalo hodnotiť jej výkon ako perfektný. Nasťa len potvrdila to, čo v príprave v kanadskom Canmore nedávno ukazovala, že si v streľbe už veľmi verí. Naznačila, že v takýchto výsledkoch môže pokračovať, takže máme sa na čo tešiť. Po bežeckej stránke to bol výkon štandardný, ešte to nie je top forma, no príde aj tá."

Hneď v úvode sezóny prienik na stupne príjemne hreje aj Juraja Sanitru. "Určite nás výsledok povzbudil, hlavne smerom k olympiáde. trochu mrzí finiš, že sa nedotiahol do víťazstva, no buďme spokojný, takýto štart do sezóny ešte nemala. Je to dobrá psychická vzpruha pred ďalšími pretekmi. A navyše presadila sa pódiovo vo vytrvalostných pretekoch, čo sa nestávalo, dosiahla kariérne maximum, päťnástka nebola v minulosti jej najobľúbenejšia. Po majstrovstvách sveta vlani v Novom Měste na Morave sa však už v sebadôvere posúvala, tieto preteky si žiadajú najmä streleckú koncentráciu a v nej sa Nasťa naozaj výrazne zlepšila."

Jana Gereková si taktiež zabehla vcelku vydarené preteky, no so streľbou 1-3-0-0 bolo zrejmé, že v prvej polohe stojmo si pripísala priveľa, až tri trestné minúty.

Najviac šancí sa pripisovalo Nórke Bergerovej, obhajkyni vlaňajšieho triumfu v SP, celkovom, v disiciplíne a navyše aj víťazke práve v Östersunde rok predtým. V prvej streľbe ležmo jej zostal 'visieť' druhý terč, trestné minúty pridávala aj v ďalších položkách (1-1-2-1) a vo výsledkoch sa prepadla až do tretej desiatky.

Za víťazstvom smerovala Bieloruska Domračevová, na tretej streľbe však nazbierala dve trestné minúty, prvý a tretí terč netrafila, korigovala potom mieridlá a ešte čo-to zachránila. V záverečnej stojke pridala chyby na treťom a piatom terči, čo ju pripravila o stupeň víťazov. Aj Slovinka Gregorinová zaberala naplno, na jej škodu netrafila v záverečnej streľbe tri terče a v poradí sa zosunula. Obrovský súboj nakoniec vybojovala Kuzminová na diaľku len s Češkou Soukalovou, ktorá si taktiež zapísala dve trestné minúty (0-1-1-), na medzičasoch síce spočiatku na slovenskú biatlonistku strácala, po záverečnej 4. streľbe 9,6 sekundy, no vo finiši zdolala Kuzminovú o 1,2 s.

Svetový pohár v biatlone - Östersund (Švéd.) - vytrvalostné preteky žien na 15 km:
1. Gabriela Soukalová (ČR) 47:56,0 min (2 trestné minúty), 2. Anastasia Kuzminová (SR) +1,2 (2), 3. Marie Laure Brunetová (Fr.) +16,2 (1), 4. Jekaterina Jurievová (Rus.) +26,4 (1), 5. Tiril Eckhoffová (Nór.) +38,2 (2), 6. Daria Domračevová (Biel.) +44,7 (4), ...38. Janka Gereková +4:06,0 (4), 57. Terézia Poliaková +6:00,3 (5), 68. Martina Chrapánová +6:57,6 (6), 73. Paulína Fialková (všetky SR) +8:03,7 (7).

Poradie vo Svetovom pohári po 1. pretekoch (veľký glóbus):
1. Gabriela Soukalová (ČR) 60 bodov, 2. Anastasia Kuzminová (SR) 54, 3. Marie Laure Brunetová (Fr.) 48, 4. Jekaterina Jurievová (Rus.) 43, 5. Tiril Eckhoffová (Nór.) 40, 6. Daria Domračevová (Biel.) 38,.. 38. Janka Gereková (SR) 3.

Poradie vo Svetovom pohári vo vytrvalostných pretekoch (malý glóbus):
1. Gabriela Soukalová (ČR) 60 bodov, 2. Anastasia Kuzminová (SR) 54, 3. Marie Laure Brunetová (Fr.) 48, 4. Jekaterina Jurievová (Rus.) 43, 5. Tiril Eckhoffová (Nór.) 40, 6. Daria Domračevová (Biel.) 38,.. 38. Janka Gereková (SR) 3.

 

Zdroj: SITA, TASR, 28.11.2013