Grafická verzia

Slovenské basketbalistky spoznali súperov v kvalifikácii ME 2015

2.12.2013

Slovenské basketbalové reprezentantky čakajú v budúcoročnej kvalifikácii o postup na ME 2015 v A-skupine súboje s Poľskom, Slovinskom a Luxemburskom. V nedeľu o tom rozhodol žreb v Mníchove.

V 2. kvalifikačnom kole bude o 11 miesteniek na záverečný šampionát bojovať 22 tímov v šiestich skupinách. O postupujúcich sa rozhodne v júni 2014, pričom družstvá budú hrať systémom každý s každým doma - vonku.

Šesť víťazov skupín a päť najlepších tímov na druhom mieste si zabezpečí účasť na ME. Istú miestenku majú ako usporiadateľské krajiny reprezentantky Maďarska a Rumunska, ďalej Grécka, Španielska, Francúzska, Turecka, Srbska, Bieloruska a Česka.

"Skupina mohla byť aj ťažšia, som rád, že sme sa vyhli Rusku. Na druhej strane aj tie tímy, ktoré sme dostali, majú svoju kvalitu. Určite bude dôležité zvládnuť domáce zápasy a priniesť tiež nejakú výhru z vonku. Samozrejme, radi by sme skupinu vyhrali, ale teraz je o tom ešte skoro hovoriť. Príprava bude dosť špecifická a zrejme výrazne skrátená, pretože kvalifikácia je dosť skoro. Všetko bude závisieť aj od toho, akú formu si hráčky donesú zo sezóny, či tam nebudú nejaké zranenia," uviedol tréner Maroš Kováčik.

Nedeľňajší žreb rozhodol aj o zložení skupín mládežníckych európskych šampionátov. Slovenské reprezentantky do 20 rokov sa na ME v Taliansku (3.-13. júla) stretnú v C-skupine so Srbskom, Švédskom a Ukrajinou.

Na vrcholnom európskom podujatí sa zúčastní aj dievčenský výber do 16 rokov (31. júla - 10. augusta v Maďarsku). V D-skupine ich čakajú súboje s Lotyšskom, Belgickom a Francúzskom.

Ďalšie mládežnícke kategórie sa na budúcoročných kontinentálnych šampionátoch nezúčastnia, keďže Slovenská basketbalová asociácia (SBA) sa ich rozhodla neprihlásiť.

Zdroj: TASR, 1. 12. 2013