Grafická verzia

Slovenskí volejbalisti sa dostali do prestížnej Svetovej ligy!

3.12.2013

Slovenskí volejbalisti budú hrať v roku 2014 v prestížnej Svetovej lige! Rozhodlo sa o tom v nedeľu na mítingu v sídle Svetovej volejbalovej federácie (FIVB) vo švajčiarskom Lausanne. Slovenskú volejbalovú federáciu (SVF) zastupoval na rokovaní prezident Ľubor Halanda.

Svetová liga bude mať v roku 2014 nový formát a celkovo sa v nej predstaví až 28 tímov, ktoré sú rozdelené do siedmich štvorčlenných skupín. Slováci sú zaradení do G-skupiny a stretnú sa spoločne s Portorikom, Čínou a Španielskom. Budú sa hrať dva turnaje, prvý by sa mal uskutočniť od 6. do 8. júna v Portoriku a druhý od 13. do 15. júna by malo organizovať Slovensko.

Víťaz skupiny a najlepší druhý z našej a z F-skupiny (Tunisko, Turecko, Kuba, Mexiko) postúpi na záverečný turnaj Final Four, ktorý by od 27. do 29. júna malo organizovať Turecko. Víťaz Final Four bude mať možnosť v roku 2015 štartovať o "poschodie" vyššie v skupinách C, D, alebo E.

"Je to pre nás historický okamih a som veľmi rád, že sme sa prvýkrát stali súčasťou Svetovej ligy. Je dôležité, že sme pri zrode nového modelu tejto prestížnej súťaže a záleží od nás ako sa nám bude dariť a či sa dostaneme ďalej. Verím, že to bude atraktívne aj pre divákov a posunieme volejbal na Slovensku o schodík vyššie," povedal pre oficiálnu stránku Slovenskej volejbalovej federácie www.svf.sk Ľubor Halanda, ktorý do Lausanne cestoval priamo z Poprade len pár minút po tom, ako na 10. Konferencii Slovenskej volejbalovej federácie obhájil post prezidenta na ďalšie štvorročné obdobie.

V Lausanne sa na mítingu o Svetovej lige stretla kompletná funkcionárska špička na čele s prezidentom FIVB, Brazílčanom Ary Gracom. "Aj zo strany FIVB bol tento míting hodnotený ako historický okamih, keď prvýkrát sedelo za jedným stolom 28 krajín z celého sveta a vytváralo spoločný program komerčne ladenej Svetovej ligy," pokračoval Halanda.

"Je to historický moment pre FIVB a Svetovú ligu. Chceme týmto krokom dať šancu viacerým krajinám hrať v tejto prestížnej súťaži," povedal prezident FIVB Ary Graca. "Sme na začiatku novej éry a gratulujem všetkým novým krajinám k tomu, že majú možnosť konfrontovať sa na svetovej scéne," dodal.

"Rokovania boli veľmi ťažké a muselo prísť k niekoľkým kompromisom. Posledný som musel urobiť ja, keď sme mali pôvodne v skupine zaradené Mexiko, ale vzhľadom k tomu, že neboli organizátori turnajov, tak sa dohodlo, že k nám pôde miesto Mexika do skupiny Španielsko. Pôvodný návrh bol hrať v skupinách F a G len jeden turnaj a potom rovno Final Four, ale po mojom návrhu sa dohodlo, že sa budú hrať dva turnaje a potom Final Four," dodal Halanda.

Slovensko je spoločne s Belgickom, Tuniskom, Tureckom a Mexikom jedným z piatich nováčikov Svetovej ligy. V skupinách A a B, ako aj v C, D a E sa bude hrať šesť kôl každý s každým doma a vonku, v skupinách A a B budú hrať tímy Final Six a v skupinách C, D a E bude Final Four. Úvodné zápasy Svetovej ligy zasiahnu aj do kalendára májovej kvalifikácie ME a je preto možné, že sa bude jej termín posúvať.

Zloženie Svetovej ligy 2014

A-skupina: Brazília, Taliansko, Poľsko, Irán
B-skupina: Rusko, USA, Bulharsko, Srbsko
C-skupina: Belgicko, Kanada, Austrália, Fínsko
D-skupina: Argentína, Nemecko, Francúzsko, Japonsko
E-skupina: Holandsko, Kórea, Portugalsko, Česko
F-skupina: Tunisko, Turecko, Kuba, Mexiko
G-skupina: Portoriko, Čína, SLOVENSKO, Španielsko

 

Zdroj: TASR, 1.12.2013