Grafická verzia

Bronzový krasokorčuliarsky olympionik Jozef Sabovčík oslávil päťdesiatku

5.12.2013

Životné jubileum 50 rokov oslávil v stredu 4. decembra slovenský krasokorčuliar Jozef Sabovčík. Bronzový medailista zo ZOH 1984 v Sarajeve, majster Európy 1985 a 1986, resp. vicemajster starého kontinentu z roku 1983 vo svete známy pod prezývkou Jumping Joe, je prvým krasokorčuliar, ktorý v súťaži skočil štvoritý skok. Je to historicky tretí a zatiaľ posledný slovenský a zároveň bratislavský krasokorčuliar, ktorý získal olympijskú medailu po Karolovi Divínovi (striebro na ZOH 1960 v Squaw Valley) a už nebohom Ondrejovi Nepelovi (zlato na ZOH 1972 v Sappore).

Jozef Sabovčík začal s krasokorčuľovaním ako šesťročný. V rodnej Bratislave ho k nemu priviedla jeho babička. "Keby nebolo jej, asi by som sa nikdy krasokorčuľovaním 'nenakazil'. Za celý úspech teda ďakujem jej," vyjadril sa už dávnejších rozhovoroch zverenec tréneriek Hildy Múdrej a Agnesy Búřilovej.

Ako amatér získal Sabovčík šesť titulov majstra Československa, na majstrovstvách sveta 1984 a 1985 skončil štvrtý. Na ZOH 1984 sa v Sarajeve pred neho dostali len zlatý Američan Scott Hamilton a strieborný Kanaďan Brian Orser. V roku 1985 vyhral prestížne zámorské podujatia Americkú a Kanadskú korčuľu. V roku 1986 sa podrobil operácii kolena a ukončil amatérsku kariéru.

Odišiel do Nemecka, odtiaľ neskôr do Kanady, ktorej má aj občianstvo. Naďalej jazdil medzi profesionálmi, v roku 1996 si dokonca vybojoval titul majstra sveta. Do učebníc krasokorčuľovania dostal Jozefa Sabovčíka jeho súťažný štvoritý skok, hoci rozhodcovia tvrdili, že sa pri ňom dotkol ľadu, takže prvenstvo sa často pripisuje Kanaďanovi Kurtovi Browningovi. V rozhovore pre denník Šport v roku 2010 si na tento moment spomína takto: "Pamätám si dodnes na ten deň. Bolo to 31. januára 1986, bol to môj tretí skok v programe, takže som si veľmi ten pocit užiť nemohol. Bolo treba ešte dokončiť zvyšok voľnej jazdy. Skutočnosť, že sa mi podarilo skočiť tento skok, som si uvedomil až neskôr. Je to však pocit, na ktorý v živote nikdy nezabudnem." Ako prvý na svete sa naučil skákať aj salto dozadu s dopadom na jednu nohu.

Z Kanady sa presídlil do amerického Salt Lake City. Počas otváracieho ceremoniálu ZOH 2002 v tomto hlavnom meste štátu Utah si vyslúžil celosvetovú pozornosť, keď v pohybovej kreácii stvárnil v jednej z hlavnej úloh programu oheň. Okrem toho v Salt Lake City pôsobil ako atašé slovenskej výpravy.

Jozef Sabovčík sa v roku 2011 rozhodol hľadať svojich pokračovateľov aj na Slovensku. A to tak, že v spolupráci s občianskym združením Jumping Joe, ktoré nesie názov jeho prezývky, pripravil otvorenie kurzov krasokorčuľovania pre malé deti. "Bol by som rád, keby som pomohol nájsť a podporiť rast nových talentov na Slovensku. Roky pribúdajú, nebudem vystupovať večne, ale rád by som videl na ľade svojich nasledovníkov," citovala TASR vtedy z jeho tlačovej správy. V roku 2012 súťažili desiatky detí z bratislavských základných škôl o Putovný pohár Jozefa Sabovčíka, aj túto akciu zorganizovalo OZ Jumping Joe.

Zdroj: olympic.sk, 4. 12. 2013