Grafická verzia

Klobučník stihol pred ME dosť, chce aspoň jedno finále

6.12.2013

Najhorúcejším želiezkom Slovenska na nadchádzajúcich majstrovstvách Európy v krátkom bazéne v Herningu (12. - 15. 12. 2013) bude úradujúci Plavec roka 2012 Tomáš Klobučník.

Dvadsaťtriročný prsiar absolvoval bezproblémovú prípravu na kontinentálny vrchol zimnej sezóny a v stredodánskom mestečku túži po úspechu.

"Od októbrových pretekov Svetového pohára v Dubaji a Dauhe, kde som získal striebornú medailu na dvojstovke a bronzovú na stovke, som toho stihol pomerne veľa. Ešte stále, teda zhruba týždeň pred štartom, vylaďujem formu na šampionát. V tejto fáze už nejde o počet kilometrov, ale skôr o kvalitu," povedal zverenec nemeckého odborníka Dirka Langeho, ktorý sa pripravuje v rakúskom Grazi.

Klobučníkovu doterajšiu prípravu na ME nepoznačili nijaké zdravotné ťažkosti. "Chvalabohu, všetko bolo v poriadku, až na unavené ruky a drobný problém s tricepsom," poznamenal rodák z Topoľčian, na klubovej úrovni pretekár VŠC Dukla Banská Bystrica.

Prsiarsky špecialista cez víkend triumfoval na majstrovstvách Slovenska v Trenčíne v šprinte, na stovke, dvojstovke aj 50 m znak. "Na dvojstovke som šiel naplno iba prvú polovicu trate, druhú som vypustil," hodnotil svoj víťazný čas 2:12,75 min. Jeho osobný rekord v tejto disciplíne je 2:06,65, zaplával ho v auguste tohto roka v holandskom Eindhovene.

Na ME v Herningu sa predstaví desať slovenských plavcov. Okrem Klobučníka splnili prísnejší A-limit Katarína Listopadová, Richard Nagy, Miroslava Syllabová, Daniel Vácval a Marek Botík, na šampionát odcestujú na náklady zväzu. Roman Kučík, Barbora Mišendová, Karolína Hájková a Andrea Podmaníková zaplávali B-limit, tí si platia 10-percentnú spoluúčasť. Úradujúca Plavkyňa roka 2012 Denisa Smolenová a Katarína Filová, ktoré pôsobia v USA, boli ako účastníčky olympijských hier v Londýne 2012 do konca tohto kalendárneho roka v ochrannej lehote, takže nemuseli splniť limit, ale ospravedlnili sa a v Dánsku sa nepredstavia.

"Mojím cieľom v Dánsku je jedno finále. Uvidíme, aká sa tam zíde konkurencia. Postup do osmičky najlepších vidím najreálnejšie zrejme na dvojstovke. Ak by sa mi to podarilo, vo finále je možné všetko. Tam je to už poker," zakončil Tomáš Klobučník. Odchod výpravy SR do Dánska je naplánovaný v noci zo soboty na nedeľu, návrat v pondelok 16. decembra.

Zdroj: SITA, 5. 12. 2013