Grafická verzia

Svetová zimná univerziáda: Najväčšou nádejou Slovenska Adam Žampa

6.12.2013

Slovensko bude na svetovej zimnej univerziáde v regióne Trentino na severovýchode Talianska od 11. do 21. decembra v blízkosti Rakúska a Švajčiarska reprezentovať 51 športovcov.

Slovenská asociácia univerzitného športu vysiela do Trentina zástupcov siedmich športov - hokeja, biatlonu, alpského lyžovania, akrobatického lyžovania, snoubordingu, bežeckého lyžovania a krasokorčuľovania. Celkovo v Taliansku bude počas jedenástich dní súťažiť 2500 vysokoškolákov z 50 krajín sveta v dvanástich športových disciplínach. Slovensko nebude mať zastúpenie v severskej kombinácii, skokoch na lyžiach, curlingu, rýchlokorčuľovaní a rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe. Súťaže sa budú konať v strediskách Trento, Monte Bondone, Val di Fiemme, Val di Fassa, Baselga di Pine a Pergine Valsugana.

Slovenskí pretekári na predchádzajúcej SZU pred dvoma rokmi v tureckom Erzurume získali spolu sedem medailí (4 - 0 - 3). O štyri zlaté medaily sa postarala bežkyňa na lyžiach Alena Procházková, ktorá získala tri individuálne a jednu tímovú s Petrom Mlynárom, bronz získali hokejistky, Jana Gantnerová a Matej Kazár. Vďaka úspechom v Turecku majú Slováci v ére samostatnosti na zimných univerziádach bilanciu 16 zlatých, 11 strieborných a 21 bronzových medailí.

Gantnerová môže zopakovať svoj cenný kov aj v Trentine. "Po poslednej univerziáde, z ktorej som si priviezla bronzovú medailu, sú moje ciele vyššie. Cieľom je minimálne obhájiť cenný kov a ambíciou priniesť ešte aspoň o jeden viac," uviedla v sprievodcovi slovenskej výpravy Jana Gantnerová.

K slovenským medailovým nádejám patrí aj Adam Žampa. "V slalome aj obrovskom slalome by som chcel predviesť rýchle vyrovnané jazdy," povedal 23-ročný Tatranec Žampa.

Slovensko opäť postaví na univerziáde aj hokejový tím. Tréner Igor Tóth nominoval 22 hráčov pôsobiacich v extraligových a prvoligových hokejových kluboch Mužský hokejový turnaj v Trentine bude mať dvanásť účastníkov rozdelených do troch štvorčlenných družstiev. Osem najlepších družstiev (prvé dve zo skupín a dve najlepšie z tretích miest, pozn.) zo základných skupín postúpi do štvrťfinále. Slovenskí vysokoškoláci sa predstavia v základnej B-skupine spoločne s výbermi Ruska, Česka a Veľkej Británie. Slovenskí reprezentanti svoje zápasy odohrajú v Gianmario Scola Arena s kapacitou 3500 miest v rezorte Alba di Canazei, jednom z populárnych alpských lyžiarskych stredísk nachádzajúcom sa v nadmorskej výške 1460 m. n. m.

Zloženie slovenskej výpravy na SZU 2013 v Trentine:
Vedúci výpravy: Róbert Janikovský
Zástupkyňa vedúceho výpravy: Lucia Badáňová
Asistentka vedúceho výpravy: Michaela Masárová
Lekár výpravy: Lukáš Bučka
Masér výpravy: Igor Adamus

BIATLON
Tréneri: Peter Petrovič, Anna Murínová, servismani: Dušan Otčenáš, Roman Regúly
Pretekári: Paulína Fialková, Martina Chrapánová, Henrich Lonský, Martin Otčenáš, Michal Šima, Lucia Šimová, Natália Prekopová

BEH NA LYŽIACH
Vedúci výpravy a servis: Michal Malák, tréneri: Božena Paugschová, Jozef Brünn, Stanislav Holienčík, servisman: Mário Kubiš
Pretekári: David Brünn, Peter Mlynár, Andrej Segeč, Eva Segečová, Martin Kapšo, Erik Urgela

ALPSKÉ LYŽOVANIE
Tréneri: Tomáš Žampa, Andrej Gyure, Bohumír Zeman, Juraj Gantner
Pretekári: Matej Falat, Martin Bendik, Jana Gantnerová, Barbara Kantorová, Barbora Lukáčová, Vladimír Siráň, Adam Žampa, Kristína Saalová

AKROBATICKÉ LYŽOVANIE
Tréner: Tomáš Murgáč
Pretekári: Igor Janckulík, Petra Jurečková

SNOUBORDING
Tréneri: Patrik Herko, Július Hermély
Pretekári: Matej Dolnik, Richard Rákoczy, Matej Bačo

KRASOKORČUĽOVANIE
Tréneri: Gurgen Vardanjan, Roberto Pelizzola
Pretekári: Federica Testová, Lukáš Czölley, Alexandra Kunová

HOKEJ
Vedúci družstva: Roman Štamberský, tréner: Igor Tóth, asistent trénera: Imrich Antal, lekár: Igor Prekop, masér: Dušan Čulka
Brankári: Dušan Sidor (HK Poprad), Igor Cibuľa (HKM Zvolen/HC 07 Detva)
Obrancovia: Dominik Kramár, Peter Slimák (obaja HC 46 Bardejov), Daniel Brejčák (HK Poprad), Jakub Loydl (HK Trnava), Ondrej Zošiak (HC ‘05 Banská Bystrica), Matúš Rais (HK Nitra), Tibor Tartaľ (HC Prešov 07), Eduard Šedivý (HK 91 Senica)
Útočníci: Marcel Baláž (HC 46 Bardejov), Peter Boltun, Ondrej Gmitter (obaja HC Košice/HC 46 Bardejov), Tomáš Daniška, Jozef Kentoš (obaja MŠHK Prievidza), Martin Baran (HK Trnava), Branislav Varga (HK Levice/HC Topoľčany), Peter Čížek (HK Dukla Michalovce), Edmund Piačka (HK Nitra/HC Topoľčany), Peter Gápa (HK ŠKP Poprad), Martin Kalináč (HC Dukla Senica), Radovan Cútt (HK Spišská Nová Ves)

Zdroj: SITA, 5. 12. 2013