SZU 2013: Slovensko začalo skvelo, má skalp Česka

13.12.2013

Slovenskí hokejisti vstúpili do hokejového turnaja v rámci 26. svetovej zimnej univerziády víťazstvom nad tradičným rivalom z Česka 3:2 až po samostatných nájazdoch.

V nich sa presadil iba Martin Kalináč, dva razy sa v riadnom hracom čase trafil Martin Baran, ktorý poslal Slovensko do vedenia 1:0 i 2:1. Do tabuľky B-skupiny si pripísali úvodné dva body, kde figurujú za Ruskom, ktoré má po zápase s Veľkou Britániou tri body za víťazstvo 8:0. Zverenci Igora Tótha nastúpia na svoj druhý zápas v Gianmario Scola Arena v sobotu proti Veľkej Británii (20.30).

V úvode zápasu nechali Slováci svojho súpera tri razy vystreliť, no od 3. minúty sa obraz hry zmenil a svoju prevahu korunovali v 6. minúte gólom Barana, ktorý dorazil vyrazený puk - 1:0. Slovenská radosť trvala iba niekoľko sekúnd, pretože po dvoch žŕdkach poslal puk za Cibuľov chrbát Kovařík - 1:1. Slovenský tím mal navrch, keď po góle volali najmä šance Baláža a Piačku, stav do konca prvej dvadsaťminútovky sa však nezmenil.

V druhej tretine si zverenci Igora Tótha zahrali viac ako minútovú presilovku o dvoch hráčov, no nedokázali z nej nič vyťažiť. Pokračovali však v útočnej aktivite a odmenou im bol gól v 38. minúte, ktorý vsietil Baran aj s prispením súperovho obrancu - 2:1.

Na začiatku záverečného dejstva sa rútil na Cibuľu český útočník Březina, ale slovenský gólman podržal svoj tím. Vzápätí Slováci pykali v početnej nevýhode, keď sa strelou takmer od modrej čiary presadil obranca Babka - 2:2. V 56. minúte Březina trafil na šťastie pre Slovensko iba ľavú žŕdku Cibuľovej bránky. V predĺžení diváci gól nevideli, v samostatných nájazdoch zariadil dva body pre hráčov s dvojkrížom na hrudi Kalináč, ktorý sa ako jediný hráč presadil v tretej sérii nájazdov.

Hlasy po zápase:
Igor Tóth, tréner SR: "V prvom rade rozhodol kolektívny výkon. Bol to vyrovnaný zápas z oboch strán a asi najrýchlejší aký sa hral v tejto skupine. Dva razy sme v zápase vyhrávali a o to viac si ceníme, že sme dokázali zvládnuť psychicky i samostatné nájazdy."

Martin Kalináč, útočník SR a autor rozhod. samos. nájazdu: "Brali sme tento zápas veľmi vážne, pretože to bol pre nás vstup do turnaja. Od neho sa budú vyvíjať ďalšie výsledky, kde postupujú dvaja zo skupiny a dvaja najlepší z tretích miest. Sú to pre nás dôležité body."

Martin Baran, útočník SR a autor dvoch gólov: "Sme spokojní, škoda, že sme nezískali tri body. Som rád, že mi to tam padlo a pomohol som aspoň trošku tímu."

Zdroj: TASR, 12. 12. 2013