Grafická verzia

Slovensko opúšťa Herning s 15 rekordmi a 4 finále

16.12.2013

Výprava Slovenska sa z dánskeho Herningu, dejiska majstrovstiev sveta v plávaní v krátkom bazéne (12. - 15. decembra), vracia s 15 národnými rekordmi a štyrmi účasťami vo finále. O najhodnotnejšie výkony sa postaral jej očakávaný líder Tomáš Klobučník, ktorý 4. miestom na stovke a 6. priečkou na dvojstovke potvrdil príslušnosť k európskej prsiarskej špičke. Katarína Listopadová si vyplávala 8. pozíciu na krátkej polohovke a štafete žien 4x50 m polohové preteky pomohla k 9. miestu. Na technickej porade pred ME sa družstvá dozvedeli, že v každom finále sa predstaví desať (doteraz 8) a v semifinále dvadsať plavcov (doteraz 16).

"Všetci podali výborné výkony, po dlhšom čase sa sformoval úspešný kolektív. Dobre sa doň začlenili aj mladé juniorky, ktoré nielenže pomohli pri štafetách, ale aj vo svojich individuálnych disciplínach plávali buď osobné rekordy alebo na ich úrovni. Štyrikrát finále je nad očakávanie, išli sme sem s realistickými cieľmi - aspoň jedno finále. Podarili sa štyri, čo je veľký úspech. To, že reprezentanti sú mladí, znamená prísľub do budúcnosti, že aj Slovensko sa dostane do povedomia minimálne európskeho plávania. Ďakujem Slovenskej plaveckej federácii a všetkým osobným trénerom za skvelú prípravu a 'vyladenie' pretekárov na toto vrcholné podujatie," zhodnotil manažér reprezentácie Ivan Šulek.

Slováci pricestovali do dejiska šampionátu už v nedeľu, plávalo sa až od štvrtka, takže mali dostatok času na aklimatizáciu. "Vyhli sme sa akýmkoľvek stresom, kolektív sa dal dokopy ešte predtým, než sa začal pretekový stres. Podmienky v Herningu boli na veľmi dobrej úrovni, nič nenarúšalo koncentráciu. Niektorým plavcom iba prekážalo, v akej sme sa ocitli zemepisnej šírke. V Herningu sa oveľa neskôr rozvidnieva a skoro zapadá slnko. Reprezentantom to narušilo biorytmus, niektorí sa v noci budili alebo nemohli zaspať," doplnil Ivan Šulek.

Tomáš Klobučník prekonal v Herningu šesť rekordov SR (3x 100 m prsia, 2x 200 m prsia, 50 m prsia), Richard Nagy štyri (400, 800 a 1500 m v. sp., 400 m pol. pret.), Katarína Listopadová dvakrát 50 m znak, štafeta žien 4x50 m polohové preteky dvakrát a Marek Botík v disciplíne 50 m prsia.

Zdroj: SITA, 15. 12. 2013