Grafická verzia

Slafkovský najúspešnejší v rezorte obrany SR

18.12.2013

Najúspešnejšími športovcami rezortu Ministerstva obrany Slovenskej republiky sa v roku 2013 stali Alexander Slafkovský, Klaudio Farmadín, Jakub Grigar a Patrik Gajarský. Vodný slalomár Slafkovský triumfoval v olympijských športoch, karatista Farmadín bol najúspešnejší medzi športovcami v neolympijských odvetviach.

Mladí vodní slalomári Jakub Grigar a Patrik Gajarský ovládli kategórie juniorov, resp. mužov do 23 rokov. Najúspešnejších športovcov MO SR združených vo VŠC Dukla Banská Bystrica slávnostne vyhlásili v utorok večer v klube Ministry of Fun v Banskej Bystrici.

Tridsaťročný Slafkovský sa stal v roku 2013 v Prahe vicemajstrom sveta v disciplíne C1. Vo Svetovom pohári obsadil celkové 5. miesto a stal sa víťazom pretekov v Augsburgu. Zástupca neolympijských športov, 34-ročný Farmadín, sa v tomto roku v rakúskom Grazi stal majstrom Európy v kumite do 84 kg a na svetovom šampionáte v juhoafrickom Kapskom Meste obsadil 2. miesto.

Najúspešnejší junior, iba 16-ročný Jakub Grigar, zvíťazil na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie v Liptovskom Mikuláši v disciplíne K1 a rovnako zlatú medailu mu zavesili na krk na európskom šampionáte vo francúzskom Bourg St. Maurice. Dvadsaťdvaročný Gajarský sa stal v Liptovskom Mikuláši majstrom sveta v C1 v kategórii do 23 rokov.

Celkovo športovci z rezortu obrany SR priniesli v roku 2013 z vrcholných podujatí typu majstrovstiev sveta a Európy 28 medailí, z toho 11 zlatých, 8 strieborných a 9 bronzových.

Výsledky:
OLYMPIJSKÉ ŠPORTY
Víťaz:

Alexander Slafkovský (vodný slalom), tréner Stanislav Gejdoš
Úspechy v roku 2013: majstrovstvá sveta v Prahe (ČR): 2. miesto v C1, Svetový pohár: 1. miesto v Augsburg (Nem.), celkové poradie SP: 5. miesto

Bez poradia:
Anastasia Kuzminová (biatlon), tréneri: Juraj Sanitra, Daniel Kuzmin
István Lévai (zápasenie), tréner: Karol Lengyel
Milan Randl (džudo), tréner: Marek Matuszek
Matej Tóth (atletika), tréner: Juraj Benčík
Miroslav Zaťko - Ľubomír Beňo (rýchlostná kanoistika), tréner: Radovan Šimočko

NEOLYMPIJSKÉ ŠPORTY
Víťaz:

Klaudio Farmadín (karate)
Úspechy v roku 2013: majstrovstvá Európy v Grazi (Rak.) - 1. miesto Goju-ryo, kumite, do 84 kg, majstrovstvá sveta v Kapskom Meste (JAR) - 2. miesto Goju ryo, do 84 kg

Bez poradia
Marián Jung (vodný motorizmus), tréner: Ján Miškovič
Jana Purdjaková (kulturistika)

JUNIORI
Víťaz:

Jakub Grigar (vodný slalom), tréner: Jozef Martikán
Úspechy v roku 2013: majstrovstvá sveta juniorov v Liptovskom Mikuláši - 1. miesto v K1, majstrovstvá Európy juniorov v Bourg St. Maurice (Fr.) - 1. miesto v K1

Bez poradia
Martin Mračna (vodný slalom), tréner: Juraj Ontko
Tomáš Džurný (vodný slalom), tréner: Juraj Ontko

MUŽI DO 23 ROKOV
Víťaz:

Patrik Gajarský (vodný slalom), tréner: Juraj Ontko
Úspechy v roku 2013: majstrovstvá sveta juniorov v Liptovskom Mikuláši - 1. miesto v C1 do 23 rokov

Bez poradia
Martin Halčin (vodný slalom), tréner: Peter Cibák
Matej Kováč (vzpieranie), tréner: Rudolf Lukáč

Zdroj: SITA, 17. 12. 2013