Slováci vyhrali v kvalifikácii MS v Taliansku jednoznačne 34:26

3.1.2014

Slovenskí reprezentanti v hádzanej vyhrali vo štvrtkovom súboji 2. skupiny prvej fázy kvalifikácie MS 2015 v Chieti nad domácim Talianskom jednoznačne 34:26 a sú stále v hre o jedinú miestenku do kontinentálnej baráže o postup na svetový šampionát v Katare.Martin Straňovský bol s desiatimi gólmi streleckým ťahúňom slovenského tímu, ktorému po troch kolách patrí v tabuľke 2. priečka s dvojbodovou stratou na stále stopercentných Rumunov, ktorí si podľa očakávania doma hladko poradili s Cyprom 36:19.

Domáci začali proti favoritovi bez rešpektu a po troch minútach sa ujali vedenia 3:1. Dva góly Tomáša Urbana a po jednom Straňovského a Szücsa ale znamenali otočenie skóre na 5:3 pre slovenskú družinu. Taliani dokázali v 13. minúte vyrovnať na 7:7 a potom sa viacerými 'parádami' prezentovali gólmani na oboch stranách. Strelecký líder Maione poslal domácich v 21. minúte po dlhšom čase do vedenia 10:9. Tromi presnými zásahmi za sebou sa ale vzápätí blysol Straňovský a päť minút pred prestávkou už hostia viedli 13:11.

Dvojgólový náskok si Slováci odniesli aj do kabín a hneď po zmene strán navýšili rozdiel na 18:14 vo svoj prospech. 'Heisterovci' s pozorným Štochlom v bránke potom držali súpera na dištanc a Ďuriš na začiatku 46. minúty upravil už na 27:21 pre hosťujúci tím, na čo taliansky kouč musel reagovať oddychovým časom. Vzápätí dostal po treťom vylúčení červenú kartu Pekár, ale slovenský tím už nedovolil domácim zdramatizovať koncovku a zaslúžene triumfoval.

Prvá fáza kvalifikácie MS 2015 hádzanárov - 2. skupina:
Taliansko - Slovensko 26:34 (14:16)
Najviac gólov Talianska:
Maione 7, Skatar 5.
Zostava a góly SR: Štochl, Putera - Straňovský 10/1, Szücs 6, Hruščák 1, Slaninka, Ďuriš 6, T. Urban 2, Tarhai, Guzy 1, Volentics 5, Adamčík 3, Baláž, Pekár, Mazák, Antl. Rozhodovali: Kuz, Žoba (obaja Ukr.), vylúčenia: 5:8, 7m hody: 2/2 - 2/1, ČK: 46. Pekár po treťom vylúčení, 1500 divákov.

Zverenci trénera Zoltána Heistera privítajú Talianov v odvete už v sobotu o 17.00 h v Hlohovci, potom sa 8. januára predstavia na Cypre a boje v skupine zakončia pravdepodobne rozhodujúcim duelom v sobotu 11. januára v Šali proti Rumunsku, ktorému musia odplatiť novembrovú osemgólovú prehru z Bukurešti.