Grafická verzia

Nedeľa výstrahou, Slováci proti Cypru v plnej sile

7.1.2014

Hádzanári Slovenska už dosiahli dve z troch povinných januárových víťazstiev v I. fáze kvalifikácie majstrovstiev sveta 2015 v Katare, v stredu 8. 1. sa od nich očakáva aj tretie. Od 18.00 h SEČ nastúpia v Nikózii proti domácemu Cypru (rozhodujú: Srbi Sekulič a Jovandič).

Práve proti súperovi z Afroditinho ostrova otvorili reprezentanti SR svoje účinkovanie v 2. kvalifikačnej skupine, keď v predposledný októbrový deň uplynulého roka uštedrili outsiderovi v Považskej Bystrici prehru 14:35. Tento výsledok a aj januárová jednoznačná záležitosť v Bukurešti v konfrontácii Rumunsko - Cyprus (36:19) naznačovali, že odviezť si dva body z cyperskej palubovky by nemal byť žiadny problém. Plány sú jedna vec, realita býva niekedy iná. Presvedčil sa o tom aj realizačný tím hádzanárov Slovenska, ktorý po nedeľňajšom vydretom tesnom triumfe Rumunov v Nikózii (31:30) prehodnotil situáciu.

"Z nášho pohľadu sa zrodil najhorší výsledok, aký sa len mohol. Keby Rumuni vyhrali jednoznačne, nič by sa nestalo. Horko-ťažko však zvíťazili len o gól a aj keď nepredpokladám, že Cyperčania až tak výkonnostne poskočili, upustili sme od nášho zámeru ísť tam s pozmeneným tímom, keď sme chceli nechať niektorých hráčov doma. Takto zbytočne stratíme čas i tréningy, ktoré sme chceli využiť na to, aby sme sa maximálne pripravili na Rumunov," uviedol kouč Zoltán Heister a ďalej dodal: "Rumuni odvetu s Cyperčanmi podcenili, do zápasu išli v podvedomí s tým, že sa im nemôže nič stať. Je to aj memento pre nás. Spomenutý rezultát musíme brať vážne, byť ostražití i maximálne koncentrovaní."

Podľa slov ľavorukého kanoniera Patrika Hruščáka treba hneď od začiatku zobrať opraty stretnutia do svojich rúk. "V úvode musíme zabrať naplno, aby sme si utvorili výraznejší náskok. Potom to už pôjde a budeme môcť v pokoji dohrať zápas, vyskúšať si nejaké veci na Rumunsko a tak sa pripraviť na sobotu," tvrdí pravá spojka slovenského výberu, ktorú doplnil benjamín v reprezentácii Lukáš Urban: "Do Nikózie si ideme po povinné dva body, potom o všetkom rozhodne náš domáci duel s Rumunmi."

V tabuľke po 4. kole je na čele Rumunsko s plným ziskom 8 bodov, Slovensku patrí 2. priečka so 6 bodmi. Akákoľvek bodová strata rumunského družstva by slovenskému tímu v boji o jedinú miestenku do play-off veľmi pomohla, lebo v záverečnom dueli kvalifikácie by nemusel naháňať osemgólové manko z prvého vzájomného súboja. Rumuni už dvakrát vyhrali vonku len o jediný gól, doma podávajú presvedčivejšie výkony. V stredu od 17.00 h sa na ich bukureštskej pôde predstavia Taliani. "Ak by talianski hádzanári zabodovali, bolo by to prekvapenie, ale neverím tomu, že sa im to podarí," skonštatoval Heister.

Vo výprave hádzanárov Slovenska, ktorá v utorok ráno odcestovala na Cyprus, je 17 hráčov. Z pôvodného 18-členného kádra chýba iba ľavák Maroš Baláž, ktorý nehral už ani v odvete proti Taliansku a pre problémy s kolenom zostáva doma. Slovákov čaká po príchode do Nikózie tréning v čase stredajšieho zápasu v hale Cyperskej univerzity.

Nominácia mužskej reprezentácie hádzanárov Slovenska na zápas I. fázy kvalifikácie MS 2015 proti Cypru (8. 1. 2014 o 18.00 h SEČ v Nikózii):

brankári: Richard Štochl (GK Motor Záporožie/Ukr.), Teodor Paul (Grundfos Tatabánya KC/Maď.), Miloš Putera (TV Grosswallstadt/Nem.)
pivoti: Martin Mazák (Grundfos Tatabánya KC/Maď.), Tomáš Adamčík (MŠK Považská Bystrica), Martin Slaninka (HK Topoľčany)
krídla: Martin Straňovský (FC Barcelona/Šp.), Tomáš Urban, Radoslav Antl (obaja Tatran Prešov), Miroslav Volentics (ŠKP Bratislava)
spojky: Csaba Szücs ml. (TSV Hannover-Burgdorf/Nem.), Ladislav Tarhai ml. (BSV Bern Muri/Švaj.), Patrik Hruščák (bez klubovej príslušnosti),Vladimír Guzy, Lukáš Urban (obaja Tatran Prešov), Ľubomír Ďuriš (HC Sporta Hlohovec), Radovan Pekár (1. MHK Košice)

Najbližší program stretnutí 2. skupiny - 5. kolo:
streda 8. 1. 2014: 17.00 h SEČ Rumunsko - Taliansko (Bukurešť), 18.00 h SEČ Cyprus - Slovensko (Nikózia, rozhodujú: Sekulič a Jovandič zo Srbska)

Tabuľka 2. kvalifikačnej skupiny:
1. Rumunsko 4 4 0 0 122:95 8
----------------------------------------------
2. Slovensko 4 3 0 1 121:93 6
3. Taliansko 4 1 0 3 105:114 2
4. Cyprus 4 0 0 4 92:138 0

Doterajšie výsledky: SR - Cyprus 35:14, Taliansko - Rumunsko 22:23, Rumunsko - SR 32:24, Cyprus - Taliansko 29:36, Rumunsko - Cyprus 36:19, Taliansko - SR 26:34, SR - Taliansko 28:21, Cyprus - Rumunsko 30:31

 

Zdroj: SITA, TASR, 07.01.2014