Grafická verzia

Obrovské sklamanie slovenských volejbalistov

7.1.2014

Po ukončení kvalifikačného turnaja o postup na MS 2014 v Poprade boli slovenskí volejbalisti sklamaní. Nezvládli totiž rozhodujúci zápas proti Fínsku a svetový šampionát bude bez ich účasti.

Slováci vstúpili do turnaja víťazstvom nad Gréckom bez straty setu, no v sobotu prekvapujúco podľahli Ukrajine 0:3 a sami si skomplikovali situáciu. Ich premožiteľ im o deň neskôr vykresal iskierku nádeje, keď s Grékmi zvíťazil až po päťsetovom boji. Slovenskí reprezentanti teda museli proti Fínsku získať trojbodový zápis (3:0 alebo 3:1), no ako sa ukázalo pravidelný účastník Svetovej ligy bol nad ich sily.

"Mali sme podobný problém ako v sobotu s Ukrajinou, slabý príjem a chýbala nám kontinuita na servise. K tomu všetkému sa pridali veľké problémy s vysokými loptami a v tom bol najväčší rozdiel. Po sobotňajšom zápase sme si v šatni povedali, že na turnaji sa ešte všeličo môže stať. Gréci nám dali šancu tým, že vyhrali set s Fínskom a v nedeľu dokonca dva s Ukrajinou. V športe zvyčajne nedostanete viac ako jednu šancu a my sme nevyužili ani dve. Nemôžem povedať, že by hráči nechceli, odovzdali na ihrisku maximum, ale bohužiaľ to nestačilo. Je veľká škoda, že sme nepostúpili na majstrovstvá sveta, ale aj napriek výsledku nemôžem povedať, že som úplne sklamaný. Musíme pracovať ďalej, v máji nás čaká kvalifikácia na majstrovstvá Európy," konštatoval po stretnutí taliansky tréner SR Flavio Gulinelli.

Obrovské sklamanie prežíval predovšetkým kapitán Tomáš Kmeť, pre ktorého bola kvalifikácia MS poslednou možnosťou postúpiť na šampionát. "Samozrejme je to sklamanie, pretože naša generácia hrala na piatich ME, vyhrali sme dve Európske ligy a MS boli veľkým cieľom. Jednoducho to nevyšlo a súperi boli momentálne lepší od nás," povedal Kmeť a pokračoval: "Prehra s Ukrajinou bola nepríjemná, no pred posledným zápasom bola situácia rovnaká, museli by sme zdolať Fínsko. Určite sme však nerátali s dvomi prehrami v domácom prostredí."

Príčiny neúspechu videl nahrávač Juraj Zaťko vo fyzickej pripravenosti. "Myslím si, že Fíni na tom boli fyzicky lepšie. Celú kvalifikáciu to uskákali v šiestich hráčoch, nám už došli sily a bolo nutné nejaké striedanie. Čo sa týka Ukrajiny, tak treba povedať, že podala asi životný výkon. Hrala svetový volejbal a zaslúžene vyhrala. Škoda, že im to vyšlo práve proti nám," zamyslel sa Zaťko.

Náplasťou po prehrách s Fínskom a Ukrajinou bola elektrizujúca atmosféra vo vypredanej popradskej aréne. Pred posledným duelom dokonca fanúšikovia spievali slovenskú štátnu hymnu bez hudobného sprievodu.

"Bol som veľmi prekvapený, takéto zápasy zažívam v Poľsku, je to siedmy hráč. Mňa iba teší a dúfam, že nabudúce urobíme divákom radosť. Chcem sa im poďakovať, pretože urobiť takúto atmosféru a spievať národnú hymnu je niečo úžasné. Máte zimomriavky na chrbte," uviedol asistent trénera SR Marek Kardoš.

Konečná tabuľka skupiny:
1. Fínsko 3 3 0 9:4 8 - postup na MS 2014 do Poľska
2. Ukrajina 3 2 1 7:5 5
3. SLOVENSKO 3 1 2 5:6 4
4. Grécko 3 0 3 3:9 1

 

Zdroj. TASR, 06.01.2014