Grafická verzia

ZOH 2014: Podľa výsledkov v sezóne má na medailu Kuzminová

8.1.2014

Presne mesiac zostáva do začiatku zimných olympijských hier v Soči (7. – 22. 2.). Podľa výsledkov, ktoré dosiahli nádejní slovenskí olympionici v tejto sezóne to zatiaľ s ich vyhliadkami na medaily nevyzerá ružovo. Azda jedinou reálnou adeptkou na zisk cenného kovu v Soči je biatlonistka Anastasia Kuzminová. Iba 29-ročná rodáčka z ruského Ťumenu sa dostala zo slovenských športovcov v tejto zimnej sezóne na vrcholnej medzinárodnej úrovni v olympijskej disciplíne na stupne víťazov, keď skončila druhá vo vytrvalostných pretekoch Svetového pohára vo švédskom Östersunde. K tomu pridala nedávno 7. miesto v pretekoch s hromadným štartom na SP v Oberhofe a niekoľko umiestnení v druhej desiatke výsledkových listín.

Okrem Kuzminovej sa v prvej desiatke celkove klasifikácie ocitla už len jej biatlonová kolegyňa Janka Gereková, deviata z úvodných rýchlostných pretekov SP v Östersunde. Biatlon potvrdil status zimného športu s najlepšími výsledkami aj 6. a 9. miestom ženskej štafety v pretekoch SP v rakúskom Hochfilzene a francúzskom Le Grand Bornand.

Okrem biatlonu stojí za povšimnutie už len 11. miesto bežkyne na lyžiach Aleny Procházkovej v šprinte klasickou technikou na SP vo fínskom Kuusame a 14. miesto slalomára Adama Žampu v pretekoch SP vo fínskom Levi. V prípade Procházkovej treba dodať, že na ZOH sa pobežia šprinty voľnou technikou, v ktorých nie je až taká silná ako v klasike.

K výpočtu tohtosezónnych úspechov Slovákov v zimných športoch treba pridať aj päť medailí zo svetovej zimnej univerziády v talianskom Trentine v podaní zjazdárov Jany Gantnerovej (zlato v kombinácii + striebro v zjazde), Adama Žampu (striebro v slalome) a Barbary Kantorovej (striebro v kombinácii) a tiež zlato biatlonistky Natálie Prekopovej vo vytrvalostných pretekoch. Vzhľadom na oveľa menšiu konkurenciu na univerziáde je však hodnota týchto medialových výsledkov smerom k ZOH v Soči málo relevantná. To isté platí aj v prípade rýchlokorčuliarky na krátkej dráhe Tatiany Bodovej, ktorá sa stala absolútnou víťazkou pretekov Slovak Open v Spišskej Novej Vsi. Na pretekoch Svetového pohára skončila najvyššie na 30. mieste na 1500 m v talianskom Turíne.

V rámci najlepších výsledkov slovenských zimných športovcov v olympijskej sezóne sme neuviedli individuálne úspechy hokejistov v NHL a KHL, keďže v súvislosti so ZOH ide o kolektívny šport.

Najlepšie výsledky vybraných potenciálnych slovenských olympionikov v tejto sezóne v pretekoch Svetového pohára (mesiac pred začiatkom ZOH v Soči):
Anastasia Kuzminová (biatlon)

2. miesto - vytrvalostné preteky v Östersunde, 7. miesto - preteky s hromadným štartom v Oberhofe, 13. miesto - rýchlostné preteky v Hochfilzene

Janka Gereková (biatlon)
9. miesto - rýchlostné preteky v Östersunde

štafeta žien na 4x 6 km (biatlon)
Le Grand Bornand:
9. miesto (Poliaková, Gereková, I. Fialková, Kuzminová), Hochfilzen - 6. miesto (Kuzminová, Gereková, Poliaková, P. Fialková)

štafeta mužov na 4x 7,5 km (biatlon)
Le Grand Bornand:
12. miesto (Hurajt, M. Kazár, Miroslav Matiaško, Hasilla), Hochfilzen: 13. miesto (Hurajt, P. Kazár, Otčenáš, Hasilla)

miešané štafety 2x 6 km + 2x 7,5 km (biatlon)
SP v Östersunde:
14. miesto (Gereková, P. Fialková, Kazár, Hurajt)

Adam Žampa (zjazdové lyžovanie)
14. miesto - slalom v Levi

Alena Procházková (beh na lyžiach)
11. miesto - šprint klasicky v Kuusame (na ZOH v Soči sa bude pretekať v šprinte voľnou technikou, pozn.)

Zdroj: SITA, 07.01.2014