10.1.2014
Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov má svoj sezónny vrchol za sebou. Oba ciele na nedávnych majstrovstvách sveta vo švédskom Malmö – potvrdiť príslušnosť k elite a postúpiť do štvrťfinále - splnila. Hokejová konkurencia totiž vo svete rýchlo napreduje a hrávať každý rok s najlepšími si vyžaduje celoročnú tvrdú prácu. Náš tím začal šampionát grandiózne, po skvelom úvode však nasledovali už ´len´ prehry. Čo vyšlo a čo mrzí?
Prvé tri zápasy odohrali Slováci na MS veľmi dobre. Najdôležitejší úvodný duel proti Nemcom, ktorý našich poslal do play off a nášho súpera, ako sa neskôr ukázalo, do bojov o záchranu, vyhral mladý slovenský tím jasne 9:2. Nasledovala prehra s USA, kde mali naši za stavu 2:3 viacero šancí na vyrovnanie. Nestalo sa a svoje šance naopak využili mladí Američania, ktorí napokon triumfovali 6:3. Ešte bližšie boli naši k bodom v zápase s Kanadou, s ktorou viedli v druhej tretine 3:1 a šesť minút pred koncom 3:2. Záver duelu však patril ´javorovým listom´ - favorit otočil na konečných 5:3 vo svoj prospech. V rýchlom slede nasledoval zápas, ktorý ak by naši vyhrali, boli by zrejme všetci spokojní. Čechom hrozili v prípade nášho úspechu boje o záchranu a hneď v úvode išli do vedenia, ktoré s pribúdajúcim časom zvyšovali a napokon našich zdolali 4:1. V tomto stretnutí akoby naši mladí reprezentanti stratili tvár a systém, ktorým sa dovtedy prezentovali – rýchly prenos hry a zakončovanie takmer do prázdnej bránky vystriedalo núkanie sa na strelu a čitateľná hra bez potrebného tempa. Záverečným vystúpením mladých Slovákov bol štvrtťfinálový duel v Malmö aréne proti domácim Švédom. Pri pomýšľaní na úspech proti takémuto silnému súperovi treba mať svoj deň: hrať bez jedinej chybičky na všetkých postoch, disciplinovane a fyzicky obstáť počas celého duelu. Favorit nezakopol a zaťažil konto Slovákov gólovým poltuctom. Našich na šampionáte ťahala gólovo a bodovo najmä prvá útočná línia Gríger-Kolena-Réway, ktorá však v posledných dvoch dueloch zaznamenala jediný gól a žiadna ďalšia formácia ju v produktivite už nepodporila/nezastúpila. Spomínaná útočná trojica nášho tímu napokon figuruje v najproduktívnejšej desiatke celého turnaja – Martin Réway na 5., Dávid Gríger na 6. a Milan Kolena na 10. mieste.
Opäť Nemecko
Aj vlani, aj tentoraz, a aj na budúcom svetovom šampionáte hokejistov do 20 rokov je pre našu mladú reprezentáciu najdôležitejším súboj s Nemeckom. Pred rokom v ruskej Ufe zdolali Slováci v dôležitom a napokon dramatickom stretnutí Nemcov 2:1 po predĺžení a získali dva cenné body. Na nedávnom šampionáte vo švédskom Malmö začali naši spomínaným vysokým víťazstvom nad Nemeckom 9:2. O rok si zahrajú naši mladí hokejoví reprezentanti v Kanade opäť s Nemeckom, ktoré bude kľúčovým súperom Slovákov v snahe získať dôležité body. Zvyšní naši súperi budú favoritmi. O rok sa svetový šampionát uskutoční v kanadských mestách Montreal a Toronto. Naši sa predstavia v montrealskej základnej skupine A, kde si zmerajú sily so známymi súpermi, s ktorými sa stretli aj pred niekoľkými dňami v Malmö – domácou Kanadou, Američanmi a spomínanými Nemcami. Okrem nich čakajú na mladých Slovákov v základnej skupine aj čerství majstri sveta z Fínska. V Kanade sa teda papierovo rysuje podobný scenár ako nedávno vo Švédsku – ak sa chceme vyhnúť bojom o záchranu a otvoriť si dvere do štvrťfinále, treba zdolať Nemcov. Nový formát, podľa ktorého sa hralo už vo Švédsku, zostáva nezmenený: do štvrťfinále postúpia prvé štyri tímy z dvoch päťčlenných skupín a posledné mužstvá v nich budú hrať sériu o záchranu na dve víťazstvá.
Pokiaľ ide o Nemcov, až dvanásti hráči na ich súpiske v Malmö boli ročníky narodenia 1995, ktorí môžu štartovať na MS do 20 rokov aj na budúci rok v Kanade. Osem nemeckých hráčov bolo z nedávno "aktuálneho" ročníka 1994 a jeden bol 1996-tka. Kostra nemeckého tímu sa teda môže na šampionáte predstaviť aj na budúci rok, kedy bude podľa predpokladov skúsenejšia a zohratejšia. Nebezpečnou útočnou dvojicou v nemeckej hokejovej reprezentácii do 20 rokov sú Leon Draisaitl (Prince Albert Raiders/WHL) či rodák z českej Planej Dominik Kahun (Sudbury Wolves/OHL). Obaja boli pri oboch góloch Nemecka v úvodnom vystúpení našich v Malmö. Dva zásahy zmierňujúce vysokú prehru Nemcov (2:9) zaznamenal Kahun, na ktoré mu asistoval Draisaitl.
S kým možno počítať aj o rok?
Z hľadiska veku sú z výberu trénera Ernesta Bokroša z Malmö piati hráči v skupine, s ktorou sa dá počítať aj pre budúcoročné MS´20 v Kanade. Na takpovediac domácej pôde v Montreale by sa mohol v drese Slovenska predstaviť najproduktívnejší Slovák a celkovo piaty najproduktívnejší hráč z Malmö Martin Réway (na snímke). Rovnako aj útočník zo švédskej najvyššej súťaže Peter Cehlárik, či ďalší forvard Pavol Skalický ako aj brankár Denis Godla. Všetci spomínaní hráči sú ročníky narodenia 1995. Práve tento ročník bude na najbližších MS nosným. Veľa toho má pred sebou mladučký obranca Erik Černák, ktorý sa ako ešte len 16-ročný taktiež v Malmö predstavil. Keďže je narodený v roku 1997, môže si ešte zahrať na dvoch MS hráčov do 18 rokov a troch MS hokejistov do 20 rokov.
Okrem spomínaných účastníkov ostatných MS v Malmö sú tu hráči, ktorí na šampionát napokon po záverečnom kempe necestovali, môžu však byť súčasťou nášho výberu o rok: útočníci Dominik Rehák, Patrik Koyš a Kristián Horvát a obranca Patrik Bačík. Všetci sú ročníky narodenia 1995. Ďalej je tu samozrejme skupina hráčov pôsobiacich v zámorí či Európe, s ktorými možno o rok taktiež v prípade plného zdravia a formy počítať.
Produktivita hráčov slovenskej reprezentačnej dvadsiatky na svetovom šampionáte v Malmö:
Martin Réway (Gatineau Olympiques/QMJHL/Kanada) – útočník – 5 4 6 10 0
Dávid Gríger (Energie Karlovy Vary/ČR/MHL) – útočník – 5 3 7 10 +1
Milan Kolena (HC Slovan Bratislava/KHL / HK Orange 20/Tipsport extraliga) – útočník 5 4 4 8-1
Marko Daňo (HC Slovan Bratislava/KHL) – útočník – 5 2 1 3 +1
Peter Cehlárik (Lulea HF/SHL/Švédsko) – útočník – 5 0 3 3 +3
Daniel Gachulinec (HC´05 Banská Bystrica/HK Orange 20/Tipsport extraliga) – obranca – 5 1 1 2 +4
Mário Lunter (HC´05 Banská Bystrica) – útočník – 5 1 1 2 0
Stanislav Horanský (MsHK Žilina/HK Orange 20/Tipsport extraliga) – útočník – 5 1 1 2 -3
Jakub Predajniansky (HC´05 Banská Bystrica/HK Orange 20/Tipsport extraliga) – obranca – 5 0 1 1 -2
Michal Valjent (HC Slovan Bratislava/HK Orange 20) – obranca – 5 0 1 1 -3
Filip Mlynčár (HC Slovan Bratislava/HK Orange 20) – útočník - 5 0 1 1 -4
Tomáš Rusina (HC Slovan Bratislava/HK Orange 20) – obranca – 5 0 0 0 +3
Patrik Luža (HC Slovan Bratislava/KHL / HK Orange 20/Tipsport extraliga) – obranca – 5 0 0 0 -1
Ľubomír Dinda (HK Poprad/HK Orange 20) – obranca – 5 0 0 0 -2
Martin Kečkeš (Energie Karlovy Vary/ČR/MHL) – obranca – 5 0 0 0 -4
Erik Černák (HC Košice/HK Orange 20) – obranca – 5 0 0 0 -5
Eduard Šimun (HC´05 Banská Bystrica/HK Orange 20/Tipsport extraliga) – útočník – 5 0 0 0 -2
Pavol Skalický (HK Spišská Nová Ves/HK Orange 20) – útočník – 5 0 0 0 -3
Jozef Tibenský (HC Slovan Bratislava/HK Orange 20) – útočník – 5 0 0 0 -3
David Minárik (Dukla Trenčín/HK Orange 20/Tipsport extraliga) – útočník – 5 0 0 0 -4
/meno, (klub/súťaž) – pozícia - zápasy, góly, asistencie, body, +/-/
Zdroj: osporte.sk, 9. 1. 2014