Lyžovanie - SP

13.1.2014

Slovenský reprezentant Adam Žampa obsadil 22. miesto v slalome Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach vo švajčiarskom Adelbodene.

Starší z bratov Žampovcov bol po prvom kole tridsiaty a vďaka pätnástemu najrýchlejšiemu času v druhom kole poskočil na 22. priečku a pripísal si do slalomového hodnotenia SP 9 bodov.

Žampa bol s 22. miestom spokojný. "Teší ma, že sa mi v technicky najnáročnejšom slalome sezóny podarilo bodovať, vážim si to. V prvom kole som mal aj šťastie, postúpil som z 30. miesta. Na trati mi vypadla tyč a išla mi rovno pod nohami. Pred druhým kolom som si povedal, že pôjdem do toho naplno, no pri nájazde do hornej roviny som spravil chybu, zostal som trochu vzadu. Technicky náročný spodok som však zvládol výborne. Možno to tak v televízii nevyzerá, ale tá strmina je naozaj brutálna, hrboľatá. Teraz ma čakajú slalomy vo Wengene i Kitzbüheli a potom môj obľúbený v Schladmingu. Chcem zabojovať o postup do finále SP v Lenzerheide, kam postúpi najlepších 25 slalomárov."

Svetový pohár v alpskom lyžovaní - Adelboden (Švaj.):

Slalom mužov (1.+2. kolo): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 1:49,75 min, 2. Andre Myhrer (Švéd.) +0,29 s, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,66, 4. Mattias Hargin (Švéd.) +0,80, 5. Manfred Moelgg (Tal.) +1,00, 6. Patrick Thaler (Tal.) +1,22,... 22. Adam Žampa +3,54, Andreas Žampa (obaja SR) nedokončil 1. kolo

Poradie v hodnotení slalomu (po 4 z 8 pretekov):

1. Marcel Hirscher (Rak.) 280 bodov, 2. Mattias Hargin (Švéd.) 220, 3. Mario Matt (Rak.) 200, 4. Henrik Kristoffersen (Nór.) 174, 5. Patrick Thaler (Tal.) 164, 6. Jean-Baptiste Grange (Fr.) 150, ...28. Adam Žampa (SR) 27.

Slovenská zjazdárka Jana Gantnerová ml. druhýkrát v kariére bodovala v alpskom Svetovom pohári. V superkombinácii v rakúskom stredisku Altenmarkt-Zauchensee obsadila posledné bodované 30. miesto so stratou 4,97 s na víťaznú Kanaďanku Marie-Michelle Gagnonovú, ktorá slávila premiérový triumf v SP. Ďalšia Slovenka Barbora Kantorová skončila 33. (15,82).

Gantnerovej maximom v prestížnom seriáli zostáva 16. priečka z vlaňajšej superkombinácii vo francúzskom Meribeli. Víťazná Gagnonová bola po úvodnom super-G až na 16. mieste, druhý najrýchlejší čas v jednokolovom slalome ju však katapultoval na najvyšší stupienok. Druhá bola so stratou 32 stotín Rakúšanka Michaela Kirchgasserová a tretia Nemka Maria Höflová-Rieschová, ktorá si upevnila vedenie v celkovom poradí SP. Po super-G vedúca Rakúšanka Nicole Hospová sa prepadla na štvrté miesto.

"V super G som urobila veľkú chybu, ktorá ma stála miesto v prvej tridsiatke. V slalome som čakala oveľa lepší výsledok, ale hneď na začiatku ma sklamalo koleno. Potom som to už nejako dojazdila, lebo som veľmi chcela bodovať. Ten jeden bodík ma teší. Ďalší môj program je momentálne nejasný. Najprv si musím dať do poriadku koleno a potom príde na rad tvrdá príprava na zimné olympijské hry," komentovala Jana Gantnerová svoj výkon v Altenmarkte-Zauchensee.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní - Altenmarkt-Zauchensee (Rak.):

Superkombinácia žien (super G + slalomové kolo): 1. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) 2:05,55 min, 2. Michaela Kirchgasserová (Rak.) +0,32 s, 3. Maria Höflová-Rieschová (Nem.) +0,39, 4. Nicole Hospová (Rak.) +0,51, 5. Sara Hectorová (Švéd.) +0,87, 6. Tina Mazeová (Slovin.) +1,13,... 30. Jana Gantnerová +4,97, 33. Barbara Kantorová (obe SR) +5,82.

Zdroj: SITA, TASR, 12.01.2014