Grafická verzia

Do Soči minimálne pätnásť slovenských lyžiarov

14.1.2014

Slovensko by malo na zimných olympijských hrách v Soči (7. - 23. februára) reprezentovať minimálne 15 športovcov v pôsobnosti Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA).

V pondelok nomináciu schválilo predsedníctvo SLA, ktoré ju odporučilo schváliť výkonnému výboru i plénu Slovenského olympijského výboru (SOV). Do Soči by malo cestovať deväť alpských lyžiarov, dve akrobatické lyžiarky a kvarteto bežcov na lyžiach. Pod piatimi olympijskými kruhmi sa môže predstaviť aj snoubordistka Klaudia Medlová, podmienkou však je splnenie kritérií Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) do predpísaného termínu, ktorým je 19. január. Kvóty športovcov pre jednotlivé krajiny určí FIS práve na základe rebríčkov k spomenutej nedeli.

Na lyžiarskych svahoch by v alpských disciplínach mali štartovať medzi ženami Petra Vlhová, Jana Gantnerová, Barbora Lukáčová, Barbara Kantorová, Kristína Saalová, medzi mužmi Adam a Andreas Žampovci, Matej Falat a Martin Bendík. V tomto odvetví je v hre stále aj desiate miesto. V disciplíne slopestyle akrobatických lyžiarov si účasť na ZOH 2014 vybojovali Zuzana Stromková a Natália Šlepecká.

V nominácii bežeckého úseku sú Alena Procházková, Martin Bajčičák, Peter Mlynár, Daniela Kotschová a miesto náhradníka patrí Andrejovi Segečovi. "Zatiaľ nemáme definitívne počty pretekárov, čakáme na renkingové listiny k 19. januáru. Následne sa do 24. januára budú prerozdeľovať jednotlivé kvóty. Momentálne sú naši reprezentanti rozdelení do dvoch skupín. Alena Procházková je na príprave v Livigne, muži s Danielou Kotschovou zasa v rakúskom Obertiliachu," informoval šéf bežeckého úseku SLA Michal Malák.

Menoslov športovcov, ktorých predsedníctvo SLA odporučilo schváliť VV SOV pre štart na ZOH 2014:
Alpské lyžovanie (9): Petra Vlhová, Jana Gantnerová ml., Barbara Kantorová, Barbora Lukáčová, Kristína Saalová, Adam Žampa, Matej Falat, Martin Bendík, Andreas Žampa
Snoubording (1): Klaudia Medlová (podmienečne, ak splní kritériá FIS)
Akrobatické lyžovanie (2): Natália Šlepecká, Zuzana Stromková
Beh na lyžiach (4): Alena Procházková, Martin Bajčičák, Peter Mlynár, Daniela Kotschová (náhradník Andrej Segeč)

Zdroj: SITA, 13.1.2014