Grafická verzia

Do Soči pocestuje 57 športovcov zo SR, môžu pribudnúť ďalší

17.1.2014

Na zimných olympijských hrách v Soči sa od 7. do 23. februára 2014 predstaví minimálne 57 slovenských športovcov, z nich bude 40 mužov a 17 žien. Do 27. januára však ešte môžu pribudnúť aj ďalší olympionici. Zloženie výpravy schválili členovia Slovenského olympijského výboru na svojom 46. valnom zhromaždení v Bratislave.

Slovensko vyšle do Soči zástupcov v hokeji (25 hráčov), biatlone (päť mužov a päť žien), zjazdovom lyžovaní (päť žien a traja muži), behu na lyžiach (dvaja muži a dve ženy), akrobatickom lyžovaní (dve ženy), sánkovaní (päť mužov a jedna žena), krasokorčuľovaní (jedna žena) a rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe (jedna žena). Šancu majú Slováci ešte na štart v boboch, snoubordingu a skokoch na lyžiach. Rovnako sa môžu zmeniť kvóty v zjazdovom lyžovaní a behu na lyžiach.

Kvalifikačné procesy vo viacerých športoch sa končia v nedeľu 19. januára, do piatka 24. januára sa budú prerozdeľovať ešte miestenky v rámci medzinárodných federácií.
Valné zhromaždenie preto schválilo aj nomináciu s prípadnými adeptmi na štart v Soči a poverilo výkonný výbor SOV, aby ju potvrdil na svojom mimoriadnom zasadnutí 27. januára.

Hlavná časť slovenskej výpravy 30. januára zloží sľub na Bratislavskom hrade do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča a na druhý deň charterovým letom z Viedne odletí do Soči. Priamo v dejisku ZOH sa uskutoční 5. februára slávnostné vztyčovanie vlajky v horskej dedine. Z ruského dejiska sa výprava vráti domov 24. februára.

"V minulosti sme hovorili o troch, štyroch medailách, ale aj vinou zranení a horšej formy sa tieto plány trochu skomplikovali. Verím však, že zo Soči prídeme domov s medailou," povedala šéfka slovenskej výpravy na ZOH 2014 Janka Gantnerová, podľa ktorej majú veľkú šancu cestovať do Ruska z aktuálne nenominovaných najmä bobisti. "Je veľký predpoklad, že sa kvalifikujú. Zmoray sa rozhodol pokúsiť sa kvalifikovať cez preteky Kontinentálneho pohára v Japonsku, kde vzhľadom na účasť by sa mu to mohlo podariť. U Medlovej to vidím s účasťou na 20 percent. Uvidíme, ako sa ešte prerozdelia miestenky v zjazdovom lyžovaní a behu na lyžiach. Sme však pripravení, ak ich získame, doplníme počet športovcov," doplnila Gantnerová. V hre je stále aj miesto v tancoch na ľade, kde sú Frederica Testová s Lukášom Csölleyom prvými náhradníkmi. Medzinárodná korčuliarska federácia ich teoreticky v prípade nenastúpenia niektorého z párov môže pozvať až do 10. februára.

ZLOŽENIE SLOVENSKEJ VÝPRAVY NA XXII. ZIMNÝCH OLYMPIJSKÝCH HRÁCH V SOČI:

VEDENIE VÝPRAVY
Vedúca výpravy: Janka Gantnerová

Pobrežná olympijská dedina:
Administrátor a zástupca vedúcej výpravy pre Pobrežnú dedinu: Boris Demeter
Lekár: Vladimír Lupták
Ďalší tlačový atašé: Tomáš Štulajter
Maséri a fyzioterapeuti: Branislav Prokop, Michal Nemček

Horská olympijská dedina:
Hlavný lekár: Branislav Delej
Administrátorka a zástupkyňa vedúcej výpravy pre Horskú dedinu: Petra Gantnerová
Hlavný tlačový atašé: Ľubomír Souček
Maséri a fyzioterapeuti: Igor Adamus, Jakub Veškrna

Vytrvalostná olympijská dedina:
Zástupca vedúcej výpravy: Roman Buček
Lekár: Vladimír Vachalík
Maséri a fyzioterapeuti: Jakub Hudák, Marek Vrba


AKROBATICKÉ LYŽOVANIE (2):
Natália Šlepecká, Zuzana Stromková
Vedúci a tréner: Tomáš Murgáč, tréner: Lukáš Mikula.

ALPSKÉ LYŽOVANIE (8):
Petra Vlhová, Jana Gantnerová ml., Barbara Kantorová, Barbora Lukáčová, Kristína Saalová, Adam Žampa, Matej Falat, Martin Bendík
Vedúci: Juraj Gantner, tréneri: Matej Gemza, Andrej Gyüre, Ivan Iľanovský, Dušan Kantor, Ľubomír Martinček, Boris Vlha, Bohumír Zeman ml., Tomáš Žampa, Mattio Freo, servisman: Stanislav Vozárik, náhradníci: Andreas Žampa, Vladimír Siráň, Slávka Žampová (v prípade zvýšenia účastníckych kvót FIS).

BEH NA LYŽIACH (4):
Alena Procházková, Daniela Kotschová, Martin Bajčičák, Peter Mlynár
Vedúci: Peter Bartoň, tréneri: Ján Valuška, Stanislav Holienčík, servismani: Ondrej Benka-Rybár, Benedikt Procházka, Daniel Novota, Erwin Kobelt, náhradník Andrej Segeč.

BIATLON (10):
Tomáš Hasilla, Pavol Hurajt, Matej Kazár, Miroslav Matiaško, Martin Otčenáš, Paulína Fialková, Jana Gereková, Martina Chrapánová, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková.
Vedúci: Pavel Kobela, tréneri: Manfred Geyer, Josef Obererlacher, Milan Gašperčík, Juraj Sanitra, Daniel Kuzmin, servismani: Dušan Otčenáš, Lukáš Daubner, Jakub Leščinský, Roman Reguly, Fabien Blondeau, Quentin Blondeau, náhradníci: Dušan Šimočko ml., Natália Prekopová, sprievod: Peter Bielik.

HOKEJ (25 športovcov):
Brankári: Peter Budaj (Montreal Canadiens/NHL), Jaroslav Halák (St. Louis Blues/NHL), Ján Laco (Donbas Doneck/KHL)
Obrancovia: Ivan Baranka (Avangard Omsk/KHL), Dominik Graňák (Dinamo Moskva/KHL), Zdeno Chára (Boston Bruins/NHL), Martin Marinčin (Edmonton Oilers/NHL, Oklahoma City Barons/AHL), Andrej Meszároš (Philadelphia Flyers/NHL), Andrej Sekera (Carolina Hurricanes/NHL), Michal Sersen (HC Slovan Bratislava/KHL), Ľubomír Višňovský (New York Islanders/NHL)
Útočníci: Milan Bartovič (HC Slovan Bratislava/KHL), Marián Gáborík (Columbus Blue Jackets/NHL), Michal Handzuš (Chicago Blackhawks/NHL), Marcel Hossa (Dinamo Riga/KHL), Marián Hossa (Chicago Blackhawks/NHL), Tomáš Jurčo (Detroit Red Wings/NHL, Grand Rapids Griffins/AHL), Tomáš Kopecký (Florida Panthers, USA/NHL), Tomáš Marcinko (HC Košice), Michel Miklík (HC Slovan Bratislava/KHL), Peter Ölvecký (HC Slovan Bratislava/KHL), Richard Pánik (Tampa Bay Lightning/NHL), Tomáš Surový (Dinamo Minsk/KHL), Tomáš Tatar (Detroit Red Wings/NHL), Tomáš Záborský (Salavat Julajev Ufa/KHL)
Vedúci tímu: Otto Sýkora, hlavný tréner: Vladimír Vůjtek, asistenti trénera: Peter Oremus, Vladimír Országh, videoanalytik: Igor Andrejkovič, kustódi: Michal Malina, Samuel Petráš, kondičný tréner: Roman Švantner, manažér: Viktor Matys.
Náhradníci (do príchodu hráčov NHL): Rastislav Staňa, Jaroslav Janus, René Vydarený, Milan Jurčina, Tomáš Starosta, Marek Ďaloga, Branko Radivojevič, Juraj Mikúš, Mário Bližňák, Andrej Šťastný.

KRASOKORČUĽOVANIE (1):
Nicole Rajičová
Vedúci: Tomislav Rajič, náhradníci: Lukáš Csölley, Federica Testová (obaja v prípade pozvania ISU), Monika Simančíková

RÝCHLOKORČUĽOVANIE NA KRÁTKEJ DRÁHE (1):
Tatiana Bodóvá
Tréner: Igor Bodó

SANE (6)
Jozef Ninis (muži), Viera Gbúrová (ženy), Marián Zemaník - Jozef Petrulák, Marek Solčanský - Karol Stuchlák (dvojice)
Vedúci: Walter Marx st., tréneri: Ľubomír Mick, Walter Marx ml., Rastislav Drajna, náhradníci: Ján Harniš, Branislav Regec.

Športovci, ktorí majú šancu v prípade splnenia kritérií medzinárodných športových federácií štartovať v Soči:
BOBY
Milan Jagnešák, Lukáš Kožienka, Juraj Mokráš, Martin Tešovič
Vedúca: Zdenka Jagnešáková, tréner: Vladimír Jagnešák, servisman: Patrik Subally.

SKOKY NA LYŽIACH
Tomáš Zmoray
Tréner: Pavel Mikeska

SNOUBORDING:
Klaudia Medlová
Tréner: Martin Hliničan

Zdroj: TASR, 16.01.2014