Grafická verzia

Populárny výškarsky míting Banskobystrická latka nebude

21.1.2014

Populárny výškarský míting Banskobystrická latka nebude. Pôvodne sa mal v hale na Štiavničkách uskutočniť 4. februára, no ako povedal šéf mítingu Ľubomír Roško, z viacerých dôvodov 21. ročník zrušili.

"Ako prvý dôvod by som uviedol ekonomický, no nielen on zapríčinil, že sa 'latka' neuskutoční," vysvetlil Ľ. Roško. "Aj spolupráca s armádnym strediskom Dukla sa nedoriešila a treba si počkať, či po tejto ročnej pauze potrvá, alebo ju ukončím."

Vynútená pauza neznamená, že sa Banskobystrická latka, ktorá pravidelne zaplnila halu na Štiavničkách, úplne zruší. "Momentálne ma najviac mrzí, že sa naruší kontinuita, čo nikdy nie je dobré," dodal Ľ. Roško. "V termíne Banskobystrickej latky sa však predsa len bude na Štiavničkách skákať, keď finálovým podujatím vyvrcholí seriál Latky piatich miest. Bude to však výlučne národná súťaž."

V budúcnosti si možno BBL nájde aj iné dejisko. Ľubomír Roško jej presťahovanie do nejakého ďalšieho mesta na Slovensku nevylučuje. "Všetko závisí od toho, či sa dohodneme. Ak môžem povedať za seba, bol by som nerád, keby 'latka' z Banskej Bystrice odišla, no ak aj naďalej bude zápasiť s veľkými polenami pod nohami, nebude iné východisko. Som za spoluprácu s Duklou, no otáznym zostáva, či je to aj naopak a či v nej nájdem partnera."

Ľubomír Roško sa na sklonku minulého roka s VŠC Dukla rozišiel, pracuje už inde a v pozícii šéfa mítingu musí uniesť nepríjemný úder. Slovenská atletika tak v tomto roku stratila jedno z najvýznamnejších podujatí, ktoré bolo ozdobou termínového kalendára. Vlani jubilejný 20. ročník BBL v hodnotení výškarskych mítingov na starom kontinente bol štvrtý najlepší, no výkonmi 'latka' zatienila aj nemecký Arnstadt so štvornásobným rozpočtom. Pred rokom najviac roztlieskal divákov Katarčan Baršim, bronzový na OH v Londýne, s 236 cm. Štiavničky od roku 1993 už všelikoho zažili, obdivovali olympijských víťazov Švéda Holma, Rusa Uchova i plejádu parádnych výkonov v mužskej i ženskej kategórii. Minulý rok až piati skokani zdolali 230 cm a viac. V dlhodobých tabuľkách mítingu po 20. ročníku narástla aj početnosť výkonov na 231 cm a vyššie. Pribudli dva, Baršima (236) i Rusa Dmitrika (232) a BBL sa môže chváliť už 31 skokmi z elitného priečinka.

Fakt, že sa BBL neuskutoční, mrzí aj šéfa Slovenského atletického zväzu Petra Korčoka. "Vidieť na ploche hviezdy svetovej výšky, medailistov a trebárs olympijského víťaza v Londýne Ivana Uchova je obrovský zážitok. Všetci si vytvorili srdečný vzťah k 'latke' a radi do Banskej Bystrice zavítali, ich vernosť bola obdivuhodná. Banskobytrická latka ťažila z armádneho strediska Dukla, ktoré má potenciál takéto podujatia organizovať, manažér mítingu Alfonz Juck zasa dokázal pritiahnuť veľké mená a účasť vyšperkovať. To najdôležitejšie však teraz chýbalo, nenašiel sa tretí subjekt, ktorý by vedel naplniť aj rozpočet latky."

Zdroj: TASR, 20.01.2014