Grafická verzia

Skvelá Cibulková porazila aj Halepovú a je opäť v grandslamovom semifinále

22.1.2014

Slovenská tenistka Dominika Cibulková sa suverénnym spôsobom prebojovala už do semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne. Vo štvrťfinále ako nasadená dvadsiatka po výbornom výkone deklasovala jedenástku “pavúka” Rumunku Simonu Halepovú za rovnú hodinu v dvoch setoch 6:3 a 6:0.

Zverenka trénera Mateja Liptáka vyrovnala svoje grandslamové maximum z Roland Garros 2009. V dueli o postup do finále nastúpi vo štvrtok proti Poľke Agnieszke Radwaňskej, ktorá vyradila dvojnásobnú obhajkyňu titulu druhú nasadenú Bielorusku Victoriu Azarenkovú v troch setoch 6:1, 5:7 a 6:0. S nasadenou päťkou má zatiaľ negatívnu bilanciu 1:5, jediné víťazstvo dosiahla vlani vo finále turnaja WTA v kalifornskom Stanforde.

Cibulková sa stala po Daniele Hantuchovej druhou slovenskou tenistkou, ktorá postúpila u protinožcov medzi elitné kvarteto, bývalej svetovej päťke sa to podarilo v roku 2008. Medzi mužmi postúpili do semifinále úvodného podujatia veľkej štvorky Karol Kučera (1998) a Miloslav Mečíř, ktorý si v roku 1989 ešte za éry bývalého Česko-Slovenska zahral v Melbourne vo finále, v ktorom podľahol Američanovi Ivanovi Lendlovi. Cibulková má na Australian Open už istú prémiu 540.000 austrálskych dolárov a 780 bodov do svetového rebríčka WTA. V jeho novom vydaní sa vráti do elitnej svetovej dvadsiatky.

Cibulkovej skvele vyšiel úvod zápasu s Halepovou, keď v druhom geme prelomila podanie súperky a po potvrdení brejku sa ujala vedenia 3:0. Rumunka síce v ďalších minútach znížila na 3:4, no záver setu patril Cibulkovej, ktorá ťažila z kvalitného prvého podania a drvivého forhendu. V druhom dejstve slovenská jednotka úplne ovládla dvorec v aréne Roda Lavera a grandslamovej štvrťfinálovej debutantke uštedrila “kanára”. Cibulková upravila vzájomnú bilanciu s Halepovou na 3:1. “Z postupu do druhého grandslamového semifinále mam veľkú radosť. Myslím si, že dnes rozhodli skúsenosti. Už som niekoľkokrát bola vo štvrťfinále grandslamu a vedela som, o čom to je. Počas celého zápasu som bola maximálne koncentrovaná a išla som za svojím cieľom, bojovala som o každú loptičku. Veľká vďaka patrí celému môjmu tímu, koučovi Maťovi Liptákovi, priateľovi Michalovi i ďalším,” povedala Cibulková v prvom interview priamo na kurte.

V konferenčnom hovore so slovenskými médiami označila za kľúč k úspechu výborne podanie a bekhendy po lajne. “Hrala som presne tak, ako sme si s trénerom Maťom Liptákom povedali, agresívne, chodila som si do kurtu a rýchlo som viedla 4:1. Potom som ju nechala trochu hrať, stála som viac za základnou čiarou a podarilo sa jej znížiť na 3:4. Svietilo slnko a aj to sa podpísalo pod tri dvojchyby, začala som byť trochu negatívna. V ôsmom geme pri jej podaní som však zahrala pár dobrých loptičiek, opadla zo mňa zviazanosť a v ďalšom priebehu zápasu som už na dvorci dominovala. Začala som používať výborné bekhendy po lajne, ktorými som ju ničila a mastila som ju aj z forhendu, čo mi vyhralo zápas. Vedela som, že sa nemôžem nechať zatlačiť. Hrala som kvalitne, rýchlo a nedala som jej dýchať. Simona ma ničím neprekvapila,” povedala Cibulková.

Podľa slovenskej jednotky bol zápas náročnejší ako ukazuje konečný výsledok. “Hoci duel trval iba hodinu, boli tam dlhé fyzicky náročné výmeny, také žabomyšie vojny. Halepová mi nedala nič zadarmo. Pocity po premenenom mečbale a postupe do semifinále sa ani nedajú slovami opísať. Sú to najkrajšie momenty na svete, pre ktoré robím tento šport. Teší ma, že na takom veľkom dvorci som ukázala svoj najlepší tenis,” poznamenala držiteľka troch titulov na okruhu WTA, ktorá sa pokúsila porovnať semifinále z Roland Garros z roku 2009 s melbournskym. “Je to úplne iná story. V Paríži som bola 19-ročné dievčatko, ktoré vo štvrťfinále prvýkrát v kariére zdolala Mariu Šarapovovú. Nevedela som, o čom to všetko je. Dnes mi určite pomohlo, že som už viackrát okúsila grandslamové štvrťfinále. Vedela som, ako sa budem cítiť a ako to zvládnuť, som už skúsenejšia a dospelejšia Dominika.”

V semifinále proti Radwaňskej očakáva Cibulková náročný zápas. “Agnieszka je veľmi nepríjemná súperka, ktorá vám nedá ani jedinú loptičku zadarmo. Musíte si to sama vybojovať. Je to podobný typ ako Halepová, no má oveľa lepšiu defenzívu, z ktorej ťaží, jej hra je založená na obrane. Vlani som ju zdolala v Stanforde, ona mňa zasa v Sydney a v Tokiu. Posledné dva zápasy boli veľmi vyrovnané. Ak chcem uspieť, musím predviesť taký tenis, ako v predchádzajúcich zápasoch.

Veľkú radosť z postupu Cibulkovej do semifinále mal aj generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška. “Dominika podala vo štvrťfinále proti Halepovej bezchybný výkon a urobila všetkým fanúšikom slovenského tenisu obrovskú radosť. Počas celého zápasu ukázala veľký prehľad v hre, nespanikárila. Výborne servovala a prezentovala sa skvelými bekhendovými longlajnami, ktorými zaskočila súperku. Ak zahrá takto aj v semifinále, má šancu postúpiť do finále."

Halepová priznala, že neuniesla ťarchu prvého štvrťfinále na podujatí veľkej štvorky. “Bolo tam príliš veľa emócií, nezvládla som to. Pred zápasom som bola veľmi nervózna a chýbal mi cit pre loptičku. Dominika však hrala veľmi dobre, do všetkých loptičiek udierala s veľkou loptičiek a výborne sa pohybovala po dvorci. Chýbalo mi viac skúseností z náročných grandslamových zápasov. Napriek štvrťfinálovej prehre si chcem z tohtoročného Australian Open odniesť len to pozitívne, získala som veľa skúseností.

ženy – dvojhra – štvrťfinále:

Dominika CIBULKOVÁ (20-SR) – Simona Halepová (11-Rum.) 6:3, 6:0, Agnieszka Radwaňská (5-Poľ.) – Victoria Azarenková (2-Biel.) 6:1, 5:7, 6:0

Zdroj: TASR, 22.1.2014