Grafická verzia

Sen pokračuje, Dominika Cibulková zničila aj Radwanskú a je vo finále!

23.1.2014

Dominika Cibulková sa stala prvou slovenskou tenistkou v histórii, ktorá si zahrá finále dvojhry na grandslamovom turnaji.

Vo štvrtkovom semifinále singlovej súťaže žien na Australian Open v Melbourne (13. - 26. januára, celková dotácia 33 miliónov AUD, tvrdý povrch Plexicushion vonku) zvíťazila nad poľskou rovesníčkou Agnieszkou Radwanskou za 70 minút hladko 6:1, 6:2. Už má istotu 1300 bodov do počítačového poradia a prémie 1,325 milióna AUD. Šampiónka si odnesie 2000 bodov a 2,65 milióna AUD.

"Aga je skvelá hráčka, takže som bola až trochu prekvapená, ako jasne sa to vyvíjalo v môj prospech. Očakávala som nesmierne náročný zápas. Usilovala som sa hrať neustále aktívne, chodiť si po údery a rýchlo zabúdať na chyby, ktoré k tomu patria. Verila som, že to dnes môžem dokázať. Teraz však ťažko nachádzam slová, je to neuveriteľný pocit. Pred finále si potrebujem dobre odpočinúť a stopercentne sa pripraviť," povedala Dominika Cibulková v interview ešte na kurte.

"Nebolo to ľahké, pretože proti nej si treba uhrať každučký fiftín," skonštatovala Cibulková na tlačovej besede a k svojej často pretriasanej výške uviedla: "Nie je to o vzraste. Musíte naozaj po čomsi túžiť a veriť tomu." So smiechom dodala: "Navyše, dobrého nebýva veľa."

Zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Cibulková bude v sobotu od 9.30 h SEČ bojovať o titul s Číňankou Na Li, ktorá v prvom semifinále prekonala Kanaďanku Eugenie Bouchardovú za 86 minút 6:2, 6:4. Slovenka má proti 31-ročnej Ázijčanke skóre 0:4.

"Vychutnám si úspech proti Age, ktorý je ako zo sna, a zajtra sa pripravím na moje prvé grandslamové finále. Chcem tam napochodovať a hrať môj najlepší tenis," odhodlane predznamenala Slovenka.

Dosiaľ jediným tenistom zo SR vo finále dvojhry na úrovni veľkej štvorky bol Miloslav Mečíř. Na US Open 1986 aj Australian Open 1989 zhodne nestačil na Čecha Ivana Lendla.

Cibulková mala pomer "winnerov" a nevynútených chýb 21:20, Radwanská 12:24. Obe si utvorili po 9 brejkbalov, Slovenka z nich premenila šesť, Poľka iba jeden. Postupujúca zvládla 12 zo 14 zákrokov pri sieti, zdolaná mala vpredu bilanciu 4/9. Radwanská si pripísala iba 13 % fiftínov rozohraných vlastným druhým podaním (2 zo 16).

"Cítila som sa ako v spomalenom filme. Bola som neskoro v podstate pri každej loptičke. Uvedomovala som si, že to veru nie je môj deň. Usilovala som sa síce až do konca o návrat do diania, moje nohy však boli proti a súperka mi nedovolila pozviechať sa. Mala som za sebou niekoľko náročných zápasov, z nich najmä ten stredajší štvrťfinálový. Dnes som nebola dosť svieža. Ona si bez diskusie počína na celom tomto podujatí dobre, ale ja som do dneška strávila na kurte raz toľko času a v tom to podľa mňa bolo. Včera som absolvovala veľmi ťažký duel na vysokej úrovni a hrať po 24 hodinách je vždy značne náročné. Od začiatku som vedela, že vzhľadom na môj výskyt v dolnej polovici 'pavúka' to bude takto. Deň voľna pred semifinále by mi však výrazne prospel. Nepociťovala som prehnanú nervozitu a túžila som po víťazstve. Som veľmi sklamaná. O to viac, že som nečelila súperke z Top 5. Myslím si však, že Dominika zažíva jeden z najlepších turnajov v kariére," povedala Krakovčanka Agnieszka Radwanská na tlačovej besede.

Držiteľka troch singlových primátov z hlavnej profesionálnej úrovne Cibulková vstupovala do tohto turnaja na 24. pozícii vo svetovom rebríčku WTA. K 27. januáru sa posunie prinajhoršom na 13. post. Ak získa trofej, bude 11. v renkingu, čím by o jedno miesto zlepšila svoj osobný rekord.

Semifinalistka parížskeho Roland Garros 2009 Cibulková štartuje v hlavnej súťaži pri rieke Yarra siedmy raz a jej lokálnym rekordom dosiaľ bolo osemfinálové 4. kolo zo sezóny 2009. Na ostatných dvoch ročníkoch AO sa zhodne lúčila v 2. kole, vlani ju v ňom vyradila ruská kvalifikantka Valeria Savinychová. V hlavnej súťaži v Melbourne má skóre 13:6. Je na prahu svojho jubilejného 50. zápasového úspechu na GS (49:25).

Slovenka má proti členkám Top 10 skóre 21:41. S hráčkami Top 5 stojí 12:27 vrátane štyroch triumfov práve na vrcholných podujatiach. Najprv išlo o víťazstvá nad úradujúcimi jednotkami počítačového poradia - na Wimbledone 2011 prekonala Dánku Caroline Wozniacku a na Roland Garros 2012 Bielorusku Viktoriu Azarenkovú - a teraz pred Radwanskou vyradila už vo štvrťfinále Rusku Mariu Šarapovovú. Cibulková má na Australian Open bezchybnú bilanciu 11:0 v stretnutiach, v ktorých si pripísala prvý set.

Zdroj: SITA, 23. 1. 2014