Grafická verzia

Slovenský prípravný výbor ZOH Krakov 2022 odštartoval činnosť

24.1.2014

Spolupráca s poľskou stranou a podpora pri činnostiach súvisiacich s prípravou kandidatúry Krakova na organizovanie zimných olympijských hier (ZOH) 2022 je hlavnou úlohou Slovenského prípravného výboru (SPV) ZOH Krakov 2022. Prvé valné zhromaždenie odštartovalo jeho činnosť na pôde Úradu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) v stredu 22. januára. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Hana Danová.

SPV ZOH Krakov 2022 je podľa nej záujmovým združením právnických osôb zastúpeným ŽSK, Slovenským olympijským výborom (SOV), mestom Liptovský Mikuláš a obcou Demänovská dolina. "Slovensko by malo priložiť ruku k spoločnej kandidatúre realizovaním súťaží v zjazdovom lyžovaní v areáli Jasná – Nízke Tatry. Areál je takmer pripravený a po špecifických úpravách bude schopný organizovať súťaže v zjazdových disciplínach. Trate v lyžiarskom stredisku Jasná je však potrebné dobudovať o jednu zjazdovú trať FIS II so zasnežovaním, ktorú navrhovali už pri kandidatúre na olympiádu Poprad – Tatry 2006. Olympijská dedina bude umiestnená v areáli Akadémie ozbrojených síl generála M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši, ktorý bude potrebné upraviť a rekonštruovať pre potreby približne 320 športovcov, 300 – 400 členov realizačných tímov a 600 rozhodcov a technického personálu," doplnila hovorkyňa ŽSK.

Predseda ŽSK Juraj Blanár zdôraznil, že dôležitou súčasťou pri organizácii tak veľkého podujatia je spolupráca dotknutých samospráv a subjektov, s prihliadnutím na verejnú mienku. "Je pozitívne, že myšlienku kandidatúry Krakova so spoluúčasťou Slovenska podporujú aj občania Liptova, ktorí sa v prieskume verejnej mienky vyjadrili za jej organizáciu. Prieskum verejnej mienky sa uskutočnil aj v Poľsku a takisto ako Slováci, aj Poliaci vyjadrili súhlas s olympiádou. Kandidatúru mesta Krakov podporuje 81 percent občanov Poľska, 79 percent obyvateľov Malopolského vojvodstva a 66 percent obyvateľov mesta Krakov," uviedol Blanár.

Uskutočnenie prieskumu verejnej mienky v dotknutej lokalite bolo podľa neho podmienkou Medzinárodného olympijského výboru (MOV), ktorému musí Krakov do 14. marca 2014 predložiť prihlášku s garanciami. "V súčasnosti prebiehajú práce na príprave podkladov pre MOV. V júli 2014 sa dozvieme troch favoritov. Ak postúpime, začne sa náročný hodnotiaci proces, ktorého výsledkom bude 31. júla 2015 voľba hosťujúceho mesta pre ZOH 2022. V prípade úspechu našej kandidatúry by išlo o historický precedens. V novodobých olympijských hrách doposiaľ nebola úspešná žiadna spoločná kandidatúra dvoch krajín. Aktivita nášho prípravného výboru bude preto vedená tak, aby sme boli spolu s poľskými partnermi úspešní," dodal predseda ŽSK.

Zdroj: TASR, 23. 1. 2014