Grafická verzia

Slovenskí bobisti napokon získali miestenku do Soči

24.1.2014

Slovenskí bobisti sa napokon predstavia na zimných olympijských hrách v ruskom Soči.

Na oficiálnej stránke Medzinárodnej bobovej federácie (FIBT) sa vo štvrtok objavila správa o zložení nominácie švajčiarskych bobistov. Olympijský výbor krajiny helvétskeho kríža sa rozhodol využiť len jednu z dvoch vybojovaných miesteniek v štvorboboch, čo automaticky posúva nad čiaru Slovákov. Tým patrila po uplynulom víkende, keď vyvrcholil olympijský kvalifikačný proces, v rebríčku FIBT k 19. januáru v tejto disciplíne 38. priečka, čo znamenalo pozíciu prvých náhradníkov.

"Môžem potvrdiť, že sme pred chvíľou dostali od FIBT oficiálne potvrdenie udelenie miesta pre SR v štvorboboch," informoval športový riaditeľ Slovenského olympijského výboru (SOV) a zástupca vedúceho výpravy na ZOH 2014 Roman Buček.

Došlo tak na slová šéfa Slovenského zväzu bobistov (SZB) Milana Jagnešáka, ktorý už v pondelok avizoval, že slovenské nádeje nemusia byť márne. Mal totiž dobré zákulisné informácie, že Švajčiari nepošlú do Soči posádku Gregora Baumanna. "Padol mi veľký kameň zo srdca, dodržím sľub, ktorý som dal monackému princovi Albertovi, že sa vidíme na ZOH. Na Soči som myslel štyri roky. Ja i Maťo Tešovič sme spolu s našimi rodinami a priateľmi žili pre splnenie tejto méty. Odjazdili sme všetko, čo sme mohli v tomto olympijskom cykle. Boli to pekné štyri roky napätia. Boby sú šport pre fyzicky i psychicky pripravených športovcov. Veľmi by som si prial, aby boli naši ďalší nasledovníci oddaní tomuto športovému odvetviu a nie iba 'brigádnici' na sezónu. Musím sa poďakovať sponzorom, pretože vďaka nim môžeme reprezentovať Slovensko," uviedol M. Jagnešák.

Reprezentanti SR na čele s pilotom Jagnešákom sa môžu tešiť už na svoj štvrtý štart na ZOH po účastiach v Salt Lake City 2002, Turíne 2006 a Vancouveri 2010. Prvýkrát však zrejme budú chýbať v súťaži dvojbobov, v ktorých im v renkingu FIBT patrila 48. pozícia, čo v redukovanom poradí znamenalo post druhých náhradníkov. "Naše dvojboby k dnešnému dňu nemajú miesto medzi kvalifikovanými. Nevylučujem, že sa to ešte nemôže zmeniť, ale času už nie je veľa," dodal R. Buček.

V olympijských pretekoch sa v oboch mužských disciplínach bobistov predstaví po 30 posádok.

Zdroj: SITA, 24. 1. 2014