Grafická verzia

ZOH14: V Soči bude súťažiť 62 športovcov, SOV potvrdil nomináciu Rajičovej

28.1.2014

Olympijské dejisko Soči privíta na budúci mesiac (7.-23. februára) 62 slovenských športovcov. Slovenský olympijský výbor (SOV) v pondelok 27.01.2014 po zasadnutí svojho výkonného výboru oznámil definitívnu nomináciu výpravy na zimnú olympiádu, v ktorej sa nečakane objavila opäť krasokorčuliarska rošáda. Olympijskí funkcionári potvrdili pôvodnú nomináciu Nicole Rajičovej.

"Valné zhromaždenie SOV, ktoré má ako jediné právo schváliť nomináciu na zimné olympijské hry, dalo splnomocnenie výkonnému výboru na dokončenie nominácie. Bolo to na základe skutočností, že niektorí športovci čakali na definitívne vyjadrenie svetových športových federácií. Tak tomu bolo v prípade skokanov na lyžiach, kde definitívne vypadol z nominácie Zmoray. Valné zhromaždenie ho predbežne síce schválilo, ale na pretekoch v Japonsku získal len dva body a nekvalifikoval sa. Naopak, do nominácie pribudol lyžiar Andreas Žampa, ktorého tiež valné zhromaždenie odobrilo predtým ako náhradníka," povedal prezident SOV František Chmelár.

Prvý muž SOV sa vyjadril aj k situácii v hokejovej reprezentácii, ale aj neprehľadnej nominácii v krasokorčuľovaní žien. "V prípade nominácii hokejistov máme päť zranených hráčov, pričom z tímu už vypadli obrancovia Graňák a Sersen. Teraz sa čaká na definitívu v prípade Višňovského a Gáboríka. Z nominácie definitívne vypadol aj brankár Staňa, medzi náhradníkov sa preto posunul Švarný. Najzávažnejšou skutočnosťou, s ktorou sme sa zaoberali, bol chaos v krasokorčuľovaní v súťaži jednotlivkýň. Najprv na návrh výkonného orgánu figurovala v nominácii Rajičová a Simančíková mala byť náhradníčkou. Po zasadnutí valného zhromaždenia však prišiel so Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu opačný návrh, kde ako prvú navrhol Simančíkovú a Rajičová mala byť zrazu náhradníčkou. Výkonný výbor SOV zhodnotil situáciu a dospel k názoru, že nemá právomoc meniť rozhodnutie valného zhromaždenia, ktoré schválilo Rajičovú. Keďže sme nevideli pre zmenu žiadny závažný argument, rozhodli sme, že do Soči pôjde definitívne Rajičová," dodal Chmelár.

Hokejový tím má celkovo špecifickú pozíciu. Z 25-členného kádra odcestujú 5. februára do Soči len hráči pôsobiaci v európskych kluboch a s nimi 5 náhradníkov, ktorí okrem pohotovosti budú až do príletu hráčov z NHL robiť v Soči sparing prvej časti tímu. Z tejto pozície sa do olympijského kádra posunuli obrancovia René Vydarený a Milan Jurčina, ktorí vystriedali zranených Dominika Graňáka a Michala Sersena. Do 5-člennej ekipy sparingov tak na pozícii beka pribudol Ivan Švarný, naopak, nezmestili sa do nej brankár Rastislav Staňa ani útočník Andrej Šťastný.

V Soči sa predstaví viac športovcov ako na prvých samostatných ZOH 1994 (43)a menej ako naposledy v roku 2010 (73). Treba však vziať do úvahy, že Lillehammer bol prechodom zo systému dvoch olympiád v jednom roku (naposledy v 1992 ZOH v Albertville a OH v Barcelone) na dvojročné striedané intervaly a v prípade Slovenska zúženú predolympijskú prípravu navyše nominačne ovplyvnili kvóty nového štátu. Na druhej strane slovenské Soči nemôže konkurovať Vancouveru ani so zmenenými a veľkorysejšími kvalifikačnými kritériami v lyžiarskych disciplínach, keďže pred štyrmi rokmi výpravu počtom riadne rozšírilo družstvo hokejistiek.

Vedúcou slovenskej výpravy na ZOH v Soči bude bývalá reprezentačná lyžiarka Janka Gantnerová. "Veľmi ma mrzí, že najväčšie zmeny sa udiali v družstve hokejistov, ktoré je pozorne sledované. Všetci sa zaujímame o zdravotný stav hokejistov a v podstate si želáme, aby do olympiády pre možné zranenie už ani nehrali. Osobne ma mrzí, že sme stratili olympijskú miestenku v snoubordingu, kde skončila Medlová na nepostupovom mieste a zavrela si dvere do Soči. Podobne dopadol aj skokan na lyžiach Zmoray. Naopak, teším sa z toho, že odo lyžiarskej nominácie sa prebojoval aj Falat. Takú účasť zjazdárov na olympiáde sme ešte nemali. Napriek tomu, že v družstve bude chýbať Veronika Velez-Zuzulová verím, že budeme úspešní," skonštatovala Gantnerová.

Slávnostný sľub olympionikov sa uskutoční vo štvrtok 30. januára na bratislavskom hrade u prezidenta Ivana Gašparoviča v Rytierskej sále, na ktorom sa zúčastní takmer 80 členov výpravy.

Nominácia slovenských športovcov na ZOH v Soči:

alpské lyžovanie (9): Petra Vlhová, Jana Gantnerová, Barbora Lukáčová, Barbara Kantorová, Kristína Saalová, Adam Žampa, Matej Falat, Martin Bendík, Andreas Žampa

akrobatické lyžovanie (2): Natália Šlepecká, Zuzana Stromková

beh na lyžiach (4): Alena Procházková, Martin Bajčičák, Peter Mlynár, Daniela Kotschová

biatlon (10): Tomáš Hasilla, Pavol Hurajt, Matej Kazár, Miroslav Matiaško, Martin Otčenáš, Paulína Fialková, Jana Gereková, Martina Chrapánová, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková

boby (4): Milan Jagnešák, Lukáš Kožienka, Juraj Mokráš, Martin Tešovič

krasokorčuľovanie (1): Nicole Rajičová

šortrek (1): Tatiana Bodová

hokej (25): brankári – Peter Budaj, Jaroslav Halák, Ján Laco, obrancovia – Ivan Baranka, Zdeno Chára, Martin Marinčin, Andrej Meszároš, Andrej Sekera, Ľubomír Višňovský, René Vydarený, Milan Jurčina, útočníci – Milan Bartovič, Marián Gáborík, Michal Handzuš, Marcel Hossa, Marián Hossa, Tomáš Jurčo, Tomáš Kopecký, Tomáš Marcinko, Michel Miklík, Peter Ölvecký, Richard Pánik, Tomáš Surový, Tomáš Tatar, Tomáš Záborský

sánkovanie (6): Jozef Ninis, Viera Gbúrová, Marián Zemaník – Jozef Petrulák, Marek Solčanský – Karol Stuchlák

Náhradníci (sparing pre hokejový tím):

hokej: brankári – Jaroslav Janus, obrancovia – Tomáš Starosta, Marek Ďaloga, Ivan Švarný, útočníci – Branko Radivojevič, Juraj Mikúš, Mário Bližňák

Zdroj: TASR, 27.01.2014