Grafická verzia

Velez-Zuzulová bude ambasádorkou MSJ v Jasnej

29.1.2014

V stredisku Jasná v Nízkych Tatrách vrcholia prípravy na majstrovstvá sveta juniorov v alpskom lyžovaní, ktoré sa na Slovensku uskutočnia v dňoch 26. februára - 6. marca 2014.

Patrónkou tohto podujatia bude svetová slalomárka Veronika Velez-Zuzulová. "Slovenská lyžiarska asociácia ma oslovila, či by som neprišla do Jasnej, nebola ambasádorkou tohto podujatia a neprevzala nad ním záštitu. Súhlasila som a veľmi rada prídem. Už 25. februára by som mala byť v Jasnej,“ uviedla Veronika Velez-Zuzulová. Dlhodobo najlepšia slovenská zjazdárka momentálne rehabilituje po decembrovej operácii kolena a nútene vynecháva celú súťažnú sezónu vrátane zimných olympijských hier v Soči.

Organizačný výbor MSJ 2014 predstavil v utorok 28.01.2014 na tlačovej besede realizačnú fázu svojho projektu vrátane viacerých zaujímavých technických parametrov.

"Technické disciplíny budú na trati číslo 7 a rýchlostné na zjazdovke FIS. Denne bude na tratiach pracovať 200 ľudí, ktorých je potrebné zaškoliť a mentálne pripraviť. Na osieťovanie tratí sa použije 17,5 km A, B, C sietí a 9400 tyčí, ktoré je treba namontovať. Už 18. februára príde do Jasnej prvý kamión s materiálom a odvtedy sa bude na kopci naplno pracovať," informovala šéfka pretekovej komisie OV MSJ Janka Palovičová.

Vedúci lyžiarskych tratí Martin Kupčo doplnil ďalšie informácie: "Zodpovedne môžem vyhlásiť, že snehu má Jasná dosť. Na pretekových tratiach FIS pre zjazd, super G a slalom sa vysnežilo 230 000 kubíkov snehu. Ten sa momentálne spracúva na rovnomernú vrstvu na zjazdovke 7. Najmä trate pre slalom a tímové preteky sa budú preparovať, aby bol ich povrch tvrdší. Zjazdovka FIS bola rozšírená a nainštalovali sa na ňu stacionárne siete A pre väčšiu bezpečnosť lyžiarov. Jej parametre sa vylepšili na solídnu medzinárodnú úroveň."

"Urobíme všetko pre to, aby boli súťažné trate pripravené pre športové vystúpenia v súlade s pravidlami FIS a fair play. Je to obrovský športový sviatok, zároveň výzva a veľký záväzok, že sa Jasná vracia na mapu svetového lyžovania práve pred spoločnou kandidatúrou s Poľskom na zimné olympijské hry 2022," uviedla šéfka OV MSJ 2014 Janka Gantenrová a pre divákov doplnila všeobecné informácie: "Stredisko Jasná sa v poslednom období rozširovalo, sú vybudované nové nástupné body a rozšírené parkoviská na Lúčkach a na Krupovej. Budeme radi, ak sa naši ľudia prídu pozrieť na majstrovstvá sveta. Poukáže to na záujem o lyžovanie na Slovensku. Čo sa týka samotných športovcov, už teraz máme prihlásených 32 krajín, počítame so štyridsiatimi. Nahlásených je do 600 účastníkov aj s organizačnými tímami. Záujem o účasť je veľký, o čom svedčí napríklad Rakúsko, odkiaľ je nahlásený 40-členný tím ľudí.“

Na svahoch Chopka sa očakáva účasť 250 zjazdárov zo 40 krajín. Okrem favoritov z Rakúska, Švajčiarska, Talianska či USA sa tam predstavia aj športovci z takých exotických lyžiarskych krajín akými sú India či Kajmanské ostrovy.

Medzi mnohými ašpirantami na popredné umiestnenia budú v Jasnej aj slovenskí reprezentanti, najmä účastníci blížiacich sa ZOH v Soči Petra Vlhová, Andreas Žampa či Matej Falat. Tí všetci už majú skúsenosti aj z pretekov Svetového pohára, osemnásťročná Liptáčka Vlhová má v zbierke aj bronz z MSJ 2012 a 4. miesto z MSJ 2013 v slalome.

Podpredseda OV MSJ Andrej Devečka tvrdí, že Jasná ráta so zvýšeným náporom turistov počas trvania svetového šampionátu. "Sme pripravení aj na to, že MSJ sa budú konať za plného chodu strediska počas zimnej sezóny. Veríme, že nápor turistov zvládneme aj posilnením kyvadlovej dopravy,“ povedal Devečka.

Dôležitou súčasťou každého veľkého športového podujatia sú dobrovoľníci. Vedúci Tatranskej dobrovoľníckej služby Matej Turjaník adresoval výzvu dobrovoľníkom. "Rozhodli sme sa pomôcť organizátorom tohto podujatia, lebo ho považujeme za ideálnu príležitosť na dobrovoľnícke aktivity. Vo vyspelom svete je dobrovoľníctvo samozrejmosťou a chceme, aby to tak bolo aj na Slovensku. Na tento šampionát potrebujeme približne 150 ľudí ochotných nezištne pomôcť. Dobrovoľníci sa v Jasnej budú angažovať pri úprave tratí, tlmočení, sprevádzaní zahraničných hostí, ceremoniáloch, montážach bezpečnostných sietí. Celkovo bude treba 150 dobrovoľníkov. Už teraz sa robia nábory na Slovensku, ale aj v Poľsku.

Zdroj: TASR, SITA 28.01.2014