Grafická verzia

Slováci živia šancu na baráž

3.2.2014

Slovenskí daviscupoví reprezentanti museli päťkrát za sebou absolvovať záchranárske práce, v tomto roku majú šancu postúpiť do baráže o účasť vo svetovej skupine.

Ak 4.-6. apríla zdolajú v domácom prostredí tenistov Rakúska, v septembri budú bojovať o miestenku medzi elitnou šestnástkou. Vo víkendovom stretnutí 1. kola 1. skupiny euro-africkej zóny proti Lotyšsku v bratislavskom NTC Slováci potvrdili úlohu favorita. Hráči pobaltského tímu však najmä v úvodných piatkových dvojhrách zverencom kapitána Miloslava Mečířa poriadne znepríjemnili život. Andis Juška mal na dosah víťazstvo nad Martinom Kližanom a vyrovnávajúci bod na 1:1, no nezvládol koncovku piateho setu, v ktorom viedol 5:3 a mal výhodu podania.

Mečířa potešilo, že o triumfe Slovákov bolo rozhodnuté už po štvorhre. "Víťazstvá sa v tenise nerodia ľahko. Vedeli sme, že Lotyšov nemôžeme podceniť, hoci do Bratislavy prišli bez svojej jednotky Ernestsa Gulbisa. Ich rebríčkové postavenie nezodpovedá výkonnosti. Juška bol v minulosti okolo stovky vo štvorhre a vo dvojhre okolo dvestovky. Nechodí na toľko turnajov, preto má málo bodov v rebríčku, no hráva pravidelne ligy. Čakal som, že to bude ťažké a že bude klásť tuhý odpor. Som rád, že Martin zvládol neľahkú koncovku a vybojoval dôležitý druhý bod. Potešil ma výkon deblistov Andreja Martina s Michalom Mertiňákom, dobre sa na dvorci dopĺňali, hoci v Davis Cupe hrali spolu prvýkrát."

V 2. kole sa Slováci pokúsia Rakúšanom odplatiť prehru 2:3 z Bad Gleichenbergu z marca 2010, zápas sa s najväčšou pravdepodobnosťou uskutoční opäť v NTC. "Rakúšania majú veľmi silnú jednotku Jürgena Melzera a vynikajúcu štvorhru. Momentálne sa im tlačia do popredia mladí hráči na čele s Dominicom Thiemom. Budú favoritmi, no naši chlapci sú povzbudení víťazstvom nad Lotyšskom a majú motiváciu postúpiť do baráže o svetovú skupinu. Budem im držať palce, aby sa im darilo na turnajoch a aby im narástlo sebavedomie. Ak sa dostanú vyššie vo svetovom rebríčku, určite sa to premietne aj v Davisovom pohári. O povrchu na zápas s Rakúskom je zatiaľ predčasné hovoriť, musíme sa poradiť s hráčmi."

Rakúšania, ktorí mali v 1. kole voľný žreb, by sa v prípade prehry so Slovenskom museli na jeseň zachraňovať v "druhej lige". Ich kapitán Clemens Trimmel si však také niečo vôbec nepripúšťa. "O záchranárskych prácach nemôže byť ani reč. Pred začiatkom daviscupovej sezóny sme si dali jasný cieľ - vyhrať všetky zápasy v tomto roku a vrátiť sa do svetovej skupiny," zdôraznil Trimmel pre oficiálnu stránku Rakúskeho tenisového zväzu.

Zdroj: TASR, 3. 2. 2014