Grafická verzia

Kuzminová opäť pozlátila Slovensko

10.2.2014

Sympatická Nasťa to dokázala! Je prvou biatlonistkou olympijskej histórie, ktorej sa podarilo obhájiť zlato v rovnakej disciplíne. V areáli Laura v Červenej Poľane predviedla 29-ročná rodáčka z ruského Ťumenu brilantnú kombináciu bezchybnej streľby a bežeckej dokonalosti. Výsledok je grandiózny.

V šprinte tohto ročníka Svetového pohára sa Anastasia Kuzminová ani raz nedostala do prvej desiatky. Hoci počas nej musela bojovať s nestálymi výkonmi na strelnici, všetkých desať terčíkov vybielila v pravý čas. Vo Vancouveri pred štyrmi rokmi zaváhala v ľahu, ale na zlato pred famóznou Nemkou Magdalenou Neunerovou to tesne stačilo.

V Soči však už zdemolovala biatlonový svet oveľa presvedčivejšie. Striebornej Ruske Oľge Viluchinovej nadelila v cieli 19,9 sekundy, tretia Ukrajinka Vita Semerenková dobehla so stratou 21,7 s. V ťažkých časoch ekonomickej recesie, ktorá zasiahla i šport, Kuzminová potešila a opäť pozlátila Slovensko. Najlepším možným spôsobom dokumentovala svoj vzťah k novej domovine. „Milujem vás,“ pošepla do kamery v cieľovom priestore.

Dáma s podmanivým úsmevom, na prvý, ale i druhý pohľad stelesnenie dobroty a milosti, vie byť však na trati poriadna dračica. V nedeľu to rozbalila naplno, hoci deň predtým mohla mať dôvod na menší smútok. Jej bratovi Antonovi Šipulinovi totiž nevyšiel senzačný útok na zlato v šprinte na 10 km. Za posledný minutý terč v stoji zaplatil nakoniec príliš vysokú a krutú daň – nepopulárne 4. miesto so stratou 0,7 sekundy na bronzového Čecha Jaroslava Soukupa.

Ani táto malá rodinná športová tragédia však nenabúrala Nastinu psychiku pred neľahkou úlohou – obhajobou najcennejšieho kovu z Kanady. Stopercentná efektivita na strelnici ju hnala v bežeckej stope, kde nezvykne byť pomalá. V poslednom okruhu dokázala udržať nasadené tempo a v cieli to potom boli už len nervy s čakaním. „Ani sa mi nechce veriť, že som opäť zlatá. Stále sa mi to len sníva. Po dobehnutí som netrpezlivo čakala, či ma ešte niekto nevytlačí zo stupňov. Veľmi som chcela získať medailu pre Slovensko,“ prezradila novinárom.

Zdroj: SITA, 9. 2. 2014

Obrázková galéria