Grafická verzia

Skvelé preteky, Anastasii Kuzminovej ušla medaila pomedzi prsty!

12.2.2014

Anastasia Kuzminová nezískala ďalšiu olympijskú medailu. Slovenská biatlonistka na ZOH 2014 v Soči napriek tomu vybojovala v stíhacej jazde na 10 km výborné šieste miesto.

Víťazkou pretekov sa v utorok podvečer v Červenej Poľane stala Bieloruska Daria Domračevová. Druhá skončila s odstupom 37,6 s Nórka Tora Bergerová a bronzovú medailu si vybehala a vystrieľala Slovinka Teja Gregorinová (+42,0).

"Stále si neuvedomujem, že som olympijská víťazka. Tie pocity ešte len prídu. Cítila som sa dobre, nevnímala som súperky, ani Kuzminovú, snažila som sa ísť vlastné preteky," uviedla v mixzóne pre RTVS 27-ročná rodáčka z Minska.

Anastasia Kuzminová doplatila na dve chyby na strelnici, po ktorých museli v jej podaní nasledovať dve trestné kolá. Mrzieť ju môže najmä chybný výstrel pri poslednej streleckej položke v stoji, keď z medailovej pozície klesla na 7. miesto. Záverečným šprintom do cieľa svoje umiestnenie o jednu priečku zlepšila.

"Prepáčte mi, ale veľmi som sa snažila. Keby som išla odvážnejšie, bez obáv a nemyslela na výsledok, tak by to možno vyzeralo inak. Tak som bola emocionálne naladená na tú stojku, že som to nezvládla. Verím, že mi budete držať palce aj naďalej," povedala bezprostredne po pretekoch Anastasia Kuzminová a taktiež spomenula aj dnešné zhoršené podmienky: "Som vysoká a ťažká. Súťažiace, ktoré skončili predo mnou, sú ľahšie. V poslednom kole som sa zabárala do snehu a ony sa posúvali po jeho vrchu. Sneh bol veľmi ťažký."

Druhá slovenská reprezentantka Janka Gereková skončila na 35. mieste, keď musela na štyri trestné okruhy, a celkovo zaostala za víťazkou o takmer tri a pol minúty.

"Posun vo výsledkovej listine v porovnaní s rýchlostnými pretekmi to síce je (predtým 43., pozn.), ale so štyrmi trestnými okruhmi sa nedalo príliš zlepšiť. Nie som veľmi spokojná. Na prvú 'ležku' som prišla rozhodená, druhá a tretia boli super," uviedla v prvej reakcii Jana Gereková.

Kuzminová vyštartovala na štart olympijských stíhacích pretekov s luxusným 20-sekundovým náskokom pred Ruskou Oľgou Viluchinovou. Prvú streľbu v ľahu zvládla slovenská reprezentantka bezchybne, ale Viluchinová sa jej priblížila na 8 sekúnd a dopredu sa výrazne posunula po šprinte deviata favoritka z Bieloruska Daria Domračevová.

Druhá streľba v ľahu znamenala prvý minutý terčík v podaní Kuzminovej, zároveň prvé trestné kolo a pád z prvej na štvrtú priečku s odstupom 23,6 s za čoraz suverénnejšou Domračevovou. Bieloruská reprezentantka odstrieľala bez minutého terča aj prvú streľbu v stoji a ešte zvýšila svoj náskok na čele.

Tretiu streleckú položku bezchybne zvládla aj Kuzminová a posunula sa z tretej na druhú pozíciu pred Francúzku Anais Bescondovú. Potom však prišla druhá streľba postojačky a v jej rámci nešťastný predposledný 19. terčík, ktorý Kuzminová v meniacom sa vetre nesklopila. Ak by sa jej to podarilo, medaila by jej zrejme neušla. Takto musela na trestné kolo a dostalo sa pred ňu päť pretekárok. V samom závere sa potom posunula ešte na 6. miesto, ale vyššie to už nevytiahla.

V závere mala veľa síl Nórka Tora Bergerová a napokon si dobehla po striebro za suverénkou Domračevovou. Z prvej osmičky celkového poradia stíhačky iba Kuzminová mala viac ako jednu chybu na strelnici.

"O medailu sme neprišli na strelnici, ale na trati. Poďakoval som sa jej, odviedla maximum, predviedla, čoho bola schopná. Prejavila sa u nej únava po dvoch náročných dňoch. Na trati neboli optimálne podmienky, predsa Nasťa mala so svojou hmotnosťou a výškou hendikep," uviedol pre RTVS Kuzminovej tréner Juraj Sanitra.

Napriek tomu, že 29-ročná rodáčka z ruského Ťumenu Kuzminová neudržala medailovú pozíciu po šprinte, šiestym miestom dosiahla druhý najlepší výsledok slovenského športu na ZOH v Soči. Na medailu môže zverenka Daniela Kuzmina a streleckého trénera Juraja Sanitru zaútočiť ešte vo vytrvalostných pretekoch a pretekoch s hromadným štartom ako aj v miešanej štafete a ženskej štafete.

Zdroj: SITA, 11. 2. 2014