Grafická verzia

Fantastický Adam Žampa, v Soči sa teší zo životného úspechu!

17.2.2014

Slovenský reprezentant v alpskom lyžovaní Adam Žampa vybojoval svoj životný výsledok, na zimných olympijských hrách 2014 v ruskom Soči mu medaila ušla len o niekoľko desatín!

Stále len 23-ročný rodák zo Starého Smokovca skončil v superkombinácii na fantastickom piatom mieste, pričom takmer do samotného záveru siahal na jeden z troch cenných kovov.

V slalomovej časti mal najlepší čas zo všetkých pretekárov a na prekvapujúceho víťaza Sandra Vilettu zo Švajčiarska stratil v súčte 1,14 s. Striebornú medailu získal Ivica Kostelič, ktorý za šampiónom zaostal o 34 stotín sekundy. Skúsený Chorvát tak opäť nedosiahol na olympijské zlato a tretíkrát v rade skončil na ZOH v superkombinácii druhý, okrem toho má v zbierke aj štvrté striebro z vancouverského slalomu. Bronz putuje do Talianska zásluhou Christofa Innerhofera (+0,47). Adama Žampu delilo od medaily 67 stotín sekundy.

Slovenský reprezentant si v dopoludňajšom zjazde prial čas do 1:56,00 a zmestiť sa v ňom do elitnej tridsiatky, čo sa mu podarilo. So štartovým číslom 2 predviedol dravú, nebojácnu jazdu a hoci sa nevyhol drobným technickým chybám a v skokoch letel príliš ďaleko, na vedúceho Kjetila Jansruda stratil iba 2,99 s, čo mu dávalo veľké nádeje pred slalomom. V ňom mal opäť výhodné číslo - 3, navyše trať staval Ante Kostelič, otec slávneho Ivicu Kosteliča, s ktorým pred olympiádou trénoval. Slovenský reprezentant hneď od úvodu našiel správny rytmus, odvážne atakoval bránky a na každom medzičase zvyšoval svoj náskok. V cieli mal pred dovtedy vedúcim Čechom Martinom Vráblíkom k dobru 1,58 s. Ako líder potom sledoval, ako sa za neho radia jednotliví favoriti.

Elitný slalomár Francúz Alexis Pinturault, ktorý získal v tejto disciplíne malý glóbus, vypadol, Rakúšan Romed Baumann tiež nezvládol tlak, Chorvát Natko Zrnčič-Dim stratil vyše 70 stotín sekundy. Keď sa za Žampu zaradil o sekundu aj majster sveta zo Schladmingu Ted Ligety, dal sa čakať fantastický výsledok. Slovenský lyžiar prišiel o vedenie až po jazde Švajčiara Sandra Villettu, ktorý štartoval ako 17. v poradí, následne ale získal po Ligetym aj skalp obhajcu zlata zo ZOH 2010 Bodeho Millera. Americký veterán, ktorý štandardne jazdí obe disciplíny, stratil na Žampu 26 stotín. Na priebežné druhé miesto sa potom dostal Christof Innerhofer. Veľké šance sa vzhľadom na solídne umiestnenie v zjazde dávali Kosteličovi, no Chorvát sa zaradil až za Villettu a pred Taliana. Za Žampu sa zaradil aj fenomenálny Nór Aksel Lund Svindal.

"Piate miesto je perfektné. Podľa môjho názoru ešte lepšie ako štvrté, to by ma mrzelo, že nemám medailu a plakal by som celý večer. Je to neskutočné," nadchýnal sa v cieli Žampa. "Možno v slalome som to mohol vo vrchnej časti ešte viac pustiť, bola to z mojej strany taká 95-percentná jazda. Bolo však veľmi príjemné prijímať v cieli gratulácie od takých profesorov tohto športu, ako sú Bode Miller či Ted Ligety. Keby mi niekto pred pretekmi povedal, že skončím piaty, tak neuverím," povedal Adam Žampa.

Adam Žampa skončil na vlaňajšom svetovom šampionáte v Schladmingu v superkombinácii na trinástom mieste. V tejto sezóne bodoval štyrikrát v pretekoch Svetového pohára, z toho dvakrát v superkombinácii. Vo Wengene bol 29. a v Kitzbüheli 17. Svoj najlepší výsledok v SP dosiahol v roku 2012, keď skončil deviaty v obrovskom slalome v Söldene. "V zjazde som sa v tréningoch neustále zlepšoval a dnes to bola v ňom moja najlepšia jazda. Škoda strednej časti, kde som bol v oblúkoch príliš neskoro, na skokoch príliš riskoval a skákal ďaleko, čo ma spomaľovalo. Slalom bol technicky veľmi náročný, zatočený, mimo rytmu, ale presne tak to má na olympiáde byť. Vôbec som nečakal, že by som mohol poraziť Ligetyho. Snáď som dal týmto výsledkom priateľke pekný darček na Valentína, rovnako ako mame a babke," dodal špecialista na točivé disciplíny, ktorému pred štyrmi rokmi unikla účasť na ZOH vo Vancouvri iba o vlások.

Ďalší dvaja Slováci na štarte súťaž nedokončili, Matej Falat a Martin Bendik zhodne vypadli po chybách v hornej pasáži zjazdu. "Na jednej vlne ma 'vystrelilo' hore, ušla mi spodná lyža a vysadilo ma mimo trať. Škoda toho," povedal po pretekoch Matej Falat. "Je to veľké sklamanie. Želal som si určite lepší výsledok, bol som namotivovaný. Chcel som ísť naplno, vyžmýkať zo seba aj trenírky. Nevyšlo to. V štvrtej bránke, ktorá bola skrytá za kopcom, som šiel príliš priamo, chcel som to narovnať, no bolo už neskoro," opísal svoje vypadnutie Bendík.

Výsledky - zjazdové lyžovanie:
Superkombinácia mužov (zjazd + slalomové kolo): 1. Sandro Viletta (Švaj.) 2:45,20 min (1:54,88 + 50,32), 2. Ivica Kostelič (Chor.) +0,34 s, 3. Christof Innerhofer (Tal.) +0,47, 4. Kjetil Jansrud (Nór.) +1,06, 5. ADAM ŽAMPA (SR) +1,14, 6. Bode Miller (USA) +1,40, 7. Ondřej Bank (ČR) +1,64, 8. Aksel Lund Svindal (Nór.), Carlo Janka (Švaj.) obaja +1,68,... Matej Falat a Martin Bendík (obaja SR) nedokončili zjazd.

Zdroj: Šport.sk, TASR, 14.02.2014