V 'mass' pretekoch 15. miesto Mateja Kazára, zlato pre Nóra Svendsena.

18.2.2014

Nór Emil Hegle Svendsen si po dramatickom fotofiniši vybojoval v pretekoch biatlonistov s hromadným štartom zlatú olympijskú medailu. Na 15 km trati skončil Francúz Martin Fourcade so zhodným časom, bronz patril Čechovi Ondřejovi Moravcovi (+13,8). Jediný slovenský biatlonista na štarte Matej Kazár obsadil veľmi dobré 15. miesto s odstupom od Svendsena 1:56,5 min.

Tridsiatka vyvolených, výkvet biatlonovej súčasnosti, sa hromadne vydala na 15 km trať o dva dni neskôr, presne o 43 hodín a 45 minút ako určoval olympijský program. Neplánovaný posun spôsobila hmla, ktorá nedovoľovala regulárny priebeh a aj v utorok spôsobila v kombinácii s hustým snežením, že sa štart posunul o štvrťhodinu. Počasie sa s mužmi doslova pohrávalo, nakoniec však dovolilo zakončiť posledné z ôsmich individuálnych pretekov mužov i žien. Medzi štartujúcimi svietilo meno Mateja Kazára, jediného slovenského muža, pre ktorého to bol prvý veľký štart v 'masse' v doterajšej kariére. Jeho číslo 27 napovedalo, že si účasť vyslúžil vďaka výsledkom v Soči, proti elitnej 'svorke' to však nemal jednoduché. V disciplíne, ktorá priniesla bronzovú radosť pred štyrmi rokmi vo Vancouveri vďaka Pavlovi Hurajtovi, sa pokúšal o menší zázrak s vedomím, že jedine presná strelba mu dopomôže k výraznejšiemu umiesteniu.

V nabitom štartovnom poli sa pozornosť sústredila najmä na zlatých v Soči, Nóra Ole Einara Björndalena a dvakrát zlatého Francúza Martina Fourcada, ktorý mohol v prípade víťazstva vyrovnať tri zlaté v individuálnych pretekoch fenomenálneho Nóra zo Salt Lake City'02. Björndalen sa opäť usiloval o trón najúspešnejšieho športovca v histórii ZOH, ak by zvíťazil, tak naň zasadne, ak by bol druhý, alebo tretí, tak na svojom konte by mal najviac až 13 medailí, o jednu viac ako krajan v behu na lyžiach Dählie. Ani jednému velikánovi sa však zámer byť zlatý nepodaril, M. Fourcade prehral o milimetre so Svendsenom a Björndalena odsúdili štyri netrafené terče v záverečnej streľbe až na 22. miesto.

V komplexe Laura na Červenej Poľane sa vo veľkej tlačenici, tak typickej 'massu', diváci dostávali do varu pri štyroch streleckých sériách, no samotní biatlonisti už na trati, ktorú pokryl neustále padajúci čerstvý sneh s nepríjemnou štruktúrou polystyrénu. Hneď v prvom kole sa nevyhol pádu a zlomenej lyži Kanaďan Smith a veľa v kolízii stratil aj obhajca zlata z Vancouveru Rus Ustiugov. V úvodnej streľbe ležmo Matej Kazár mieril perfektne a zaradil sa na tretie miesto, pred ním korčuľovali len Rus Šipulin a Nór Svendsen. S dvoma trestnými okruhmi zlyhali Björndalen, aj Nemec Schempp, dvaja z favoritov. S jednou chybou sa zaradil Francúz M. Fourcade až na 23. miesto (+36,5), jeho brat Simon Fourcade dokonca po dvoch minutých terčoch neskôr z pretekov odstúpil.

V druhej 'ležke' Kazár minul prvý terč, udržal si však nádejné postavenie desiateho, úplne vpredu bežali Svendsen, Francúz Beatrix a Čech Moravec. Po ďalšej streľbe stojmo sa od ostatných oddelili Svendsen a Moravec, dýchal im však už na chrbát M. Fourcade. Matej Kazár netrafil tretí stojkový terč a klesol na 16. miesto (+56,1).

O všetkom sa rozhodovalo v záverečnej streľbe stojmo medzi Svendsenom, M. Fourcadem a Moravcom, zo štvrtého miesta s miernym odstupom pálil Björndalen. Sneženie zhustlo, mierilo sa ťažko, no trio najlepších chybu neurobilo, naopak Björndalen trestuhodne minul až štyri terče. Matej Kazár (celková strelecká bilancia 0-1-1-0) nezakolísal a vyšplhal sa na 14. priečku.

Vo finiši si to rozdali Moravec, M. Fourcade a Svendsen, český biatlonista neúnavne ťahal trojicu, nezachytil však na 14. km nástup Svendsena a M. Fourcada. Na štadióne v adrenalínovom finiši vo fotofiniši takmer doplatil na radostné zdvihnutie rúk Svendsen, Francúz ešte natiahol nohu a v prospech severana rozhodli len milimetre. Ich súboj pripomínal vlaňajší na MS v Novom Měste na Morave, keď v stíhacích pretekoch zvíťazil Svendsen pred Francúzom o 0,1 sekundy. Matej Kazár si vybojoval cenné 15. miesto, na ZOH v Soči sa lepšil z pretekov na preteky, až kým sa neodmenil výsledkom najcennejším.

"Bolo to nesmierne ťažké, najmä beh na čerstvom snehu si vyžadoval, aby som sa vytrápil až na hrane," povedal v cieli. "Pätnáste miesto je pekné, no trúfal som si aj na viac. Dobre som zastrieľal, aj s behom som bol spokojný, vládal s najlepšími. Čakanie na štart pôsobilo nepríjemne, bolo dlhé, ja som si však vyplnil program tak, aby sa nervozita nezvyšovala."

Zdroj: TASR, 18.02.2014