Grafická verzia

Biatlon: Slováci v miešaných štafetách na skvelom 6. mieste

20.2.2014

Víťazstvo v pretekoch miešaných štafiet biatlonistov na zimných olympijských hrách v Soči si v stredu vybojovali reprezentanti Nórska. Strieborní Česi zaostali o 32,6 s a bronz získali v komplexe Laura v Červenej Poľane v premiére tejto disciplíny na zimnom olympijskom sviatku Taliani (+58,2 s).

Slovenské kvarteto v zložení Janka Gereková, Anastasia Kuzminová, Pavol Hurajt, Matej Kazár obsadilo 6. miesto s odstupom 1:47,7 min za víťaznými Nórmi. Po zlate Anastasie Kuzminovej v šprinte a 5. mieste Adama Žampu v superkombinácii je to tretie najlepšie umiestnenie Slovenska v rámci súťaží na XXII. ZOH. Šiesta bola aj Kuzminová v stíhacích pretekoch.

Víťazní Nóri sa predstavili v hviezdnom zložení Tora Bergerová, Tiril Eckhoffová, Ole Einar Björndalen a Emil Hegle Svendsen a boli úplne suverénni. Už 40-ročná legenda Björndalen rozšíril svoju jagavú zbierku zo ZOH na 13 medailí (8-4-1), čím prekonal doteraz najdekorovanejšieho olympionika histórie zimných hier krajana a bežca na lyžiach Björna Dählieho (8-4-0). Zároveň ôsmou zlatou sa Björndalen v tomto smere vyrovnal Dähliemu.

Slovenskú štafetu rozbehla Janka Gereková, ktorá musela na oboch streleckých položkách dovedna päťkrát dobíjať, ale trestné kolo neabsolvovala a odovzdávala na 10. mieste Anastasii Kuzminovej. Dvojnásobne zlatá olympionička zo šprintu Kuzminovaná na druhom 6 km dlhom úseku v streľbe v ľahu dvakrát dobíjala, ale "stojku" zvládla rýchlo a bezchybne a odovzdala Pavlovi Hurajtovi s minútovým odstupom na 5. mieste.

Najskúsenejší zo slovenskej štvorice Hurajt na strelnici potvrdil znamenitú formu len spolovice. Uvodnú "ležku" absolvoval bez chybného výstrelu, v stoji síce dvakrát zaváhal, ale s dobíjanými nábojmi už trafil terč a bez trestného kola posunul po streľbe Slovákov na skvelé 4. miesto za trojicu Nórsko, Česko a Taliansko.

Napokon Hurajt odovzdával Kazárovi na 5. mieste s odstupom 1:57,3 za lídrami z Nórska. Najúspešnejší slovenský biatlonista medzi mužmi v Soči Kazár len raz musel dobíjať na strelnici a napokon v záverečnom finiši o 5. miesto tesne podľahol Rusovi Antonovi Šipulinovi.

"S tou streľbou sa to so mnou vlečie. Dnes som spokojná s behom. Čo som stratila na strelnici, som vykompenzovala bežecky," povedala  Janka Gereková. "Trochu ma mrzí tá streľba v ľahu, ktorá mi trvala s dvoma chybnými výstrelmi trochu dlhšie, ale so 'stojkou' som spokojná. Všetci dnes podávame heroický výkon, nielen ja. Nie som zdravotne v poriadku, dusí ma kašeľ, ale to je po pretekoch normálne," podotkla Anastasia Kuzminová.

Pavol Hurajt ju doplnil: "Škoda, že tesne pred cieľom Matej Kazár nepredbehol aj Šipulina, chýbali mu centimetre. Čiže z našej strany tam bola v závere aj trochu smola. Naše umiestnenie ovplyvnil aj Kazárov pád, škoda i tých pár dobíjaní. Aj tak to bol dnes z našej strany slušný výkon po bežeckej aj streleckej stránke. Janka a Nasťa potvrdili, že sú veľmi dobré pretekárky. Robili sme, čo sme mohli, dali sme do toho všetko. Fourcade po stojke zvoľnil, ale to je už jeho problém."

Matej Kazár po prejazde cieľom povedal: "Išli mi výborne lyže. Keď som v zjazde dobehol Martina Fourcada, bol aj nahnevaný... Škoda, že sa v závere Šipulin v kopci za mnou vyviezol a potom ma aj predbehol. Šieste miesto je však krásne."

Miešané štafety 2x6 + 2,7,5 km: 1. Nórsko (Tora Bergerová, Tiril Eckhoffová, Ole Einar Björndalen, Emil Hegle Svendsen) 1:09:17,0 h (0 trestných okruhov + 2 dobíjania), 2. Česko (Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec) +32,6 (0+7), 3. Taliansko (Dorothea Wiererová, Karin Oberhoferová, Dominik Windisch, Lukas Hofer) +58,2 (0+6), 4. Nemecko +1:41,3, 5. Rusko +1:47,4, 6. Slovensko (Janka Gereková, Anastasia Kuzminová, Pavol Hurajt, Matej Kazár) +1:47,7 (0+10).

Zdroj: SITA, 19.02.2014