Grafická verzia

Slovensko aj proti Španielsku

24.2.2014

Slovenská futbalová reprezentácia bude bojovať o účasť na majstrovstvách Európy 2016 vo Francúzsku v C-skupine s úradujúcim svetovým i kontinentálnym šampiónom Španielskom, Ukrajinou, Bieloruskom, Macedónskom a Luxemburskom. Rozhodol o tom nedeľňajší žreb v Palais des Congres Acropolis v Nice. Slovákov z osudia vytiahol kontinentálny šampión z roku 1976 vo farbách Československa Ivo Viktor. V predchádzajúcej kvalifikácii ME 2012 sa Slováci stretli iba s Macedóčanmi, pred nedeľňajším losovaním figurovali v treťom koši.

Víťaz ME 1988 Holandsko si v A-skupine zmeria sily s Českom, Tureckom, Lotyšskom, Islandom a Kazachstanom. Holanďania boli súpermi Turkov aj v ostatnej kvalifikácii MS 2014. "História hovorí, že väčšinu z týchto súperov sme dokázali zdolať. Toto národné mužstvo by malo byť schopné kvalifikovať sa na majstrovstvá Európy z prvého miesta," povedal pre uefa.com holandský kormidelník Louis van Gaal, ktorý odstúpi z funkcie po skončení tohtoročných MS v Brazílii. "Niektoré ďalšie skupiny možno vyzerajú ľahšie, ale keď som prišiel do národného tímu, povedal som, že neexistuje žiadny iný cieľ, než sa dostať na šampionát," dodal český tréner Pavel Vrba.

Nováčik tohtoročných majstrovstiev sveta Bosna a Hercegovina sa v B-skupine stretne s ďalším účastníkom MS 2014 Belgickom, Izraelom, Walesom, Cyprom a Andorrou. Belgičania sa s Walesanmi poznajú veľmi dobre, spolu sa stretli aj v kvalifikácii na tohtoročný svetový šampionát. "Žreb nám neprial. Naši súperi sú kvalitní, predovšetkým Belgicko a Izrael. Nesmieme podceniť ani Wales a Cyprus," vyhlásil lodivod Bosny a Hercegoviny Safet Sušič. "Budeme jedným z adeptov na postup. So zložením skupiny som bol veľmi spokojný, až pokým nevyžrebovali Belgicko. Budú to veľmi tesné a vyrovnané zápasy, takže musíme byť v stopercentnej forme," uviedol tréner Izraela Eli Gutman.

Trojnásobný víťaz ME Nemecko sa stretne v D-skupine s Írskom, Poľskom, Škótskom, Gruzínskom a nováčikom kvalifikácie Gibraltárom. Nemci zviedli súboje s Írmi aj v kvalifikácii MS 2014. "Obzvlášť ťažké budú zápasy proti Írsku a Škótsku - pre atmosféru. Dobré vedomosti máme o poľských hráčoch z bundesligy, jedinou neznámou je Gibraltár," povedal tréner "Nationalelf" Joachim Löw.

Anglicko, ktoré stále čaká na triumf na kontinentálnom šampionáte, si v E-skupine zmeria sily so Švajčiarskom, Slovinskom, Estónskom, Litvou a San Marínom. Slovinci sa s Estóncami stretli aj v predchádzajúcej kvalifikácii Eura 2012, to isté platí aj o Angličanoch a Švajčiaroch. "Som veľmi spokojný, najmä kvôli fanúšikom. V posledných rokoch sme museli vždy cestovať ďaleko za súpermi, teraz nás čakajú niektoré príjemné miesta hodné návštevy. Švajčiarsko mi vždy vyčarí úsmev na tvári, pretože na ich lavičke som strávil štyri fantastické roky," vyhlásil anglický kouč Roy Hodgson.

Súpermi víťaza ME 2004 Grécka budú v F-skupine Maďarsko, Rumunsko, Fínsko, Severné Írsko a Faerské ostrovy. Rusko sa v G-skupine stretne so Švédskom, Rakúskom, Čiernou Horou, Moldavskom a Lichtenštajnskom. "Je to pre nás priaznivý žreb, ale musíme to dokázať na ihrisku. Verím, že máme na to, aby sme boli medzi konečnými 24 tímami, ktoré sa dostanú na šampionát. V skupine nie sú žiadni veľkí favoriti, ale všetko sú to nebezpeční súperi," uviedol kapitán Grékov Kostas Katsuranis.

Európsky šampión z roku 1968 a finalista ostatných ME Taliansko bude v H-skupine čeliť Chorvátsku, Nórsku, Bulharsku, Azerbajdžanu a Malte. Taliani sa s Bulharmi stretli aj v kvalifikácii tohtoročných MS. "Je pravda, že sme sa vyhli Belgičanom a Švajčiarom, ale nemyslím si, že Chorváti sú menej kvalitným súperom oproti ostatným tímom z druhého koša. Nie je to taká ľahká skupina, ako si mnohí môžu myslieť," povedal tréner Talianov Cesare Prandelli. "Som spokojný so žrebom, ale aby som bol objektívny, Taliansko je favoritom skupiny. Niektoré ďalšie mužstvá sú tiež adeptmi na postup," doplnil kouč Chorvátov Niko Kovač.

Finalista z domácich majstrovstiev Európy 2004 a trojnásobný semifinalista Portugalsko bude v päťčlennej I-skupine súperom Dánska, Srbska, Arménska a Albánska. "V Portugalsku som strávil takmer desať rokov ako hráč a teraz ho máme v skupine. Máme veľmi ťažkých súperov," vyhlásil dočasný kouč Srbska Ljubinko Drulovič.

Na kontinentálny šampionát sa prvýkrát v histórii prebojuje až 24 tímov, čo je nárast o osem v porovnaní s ME 2012. O účasť na majstrovstvách Európy v "krajine galského kohúta" sa pokúsi rekordných 53 krajín. Premiérovo sa v kvalifikácii predstaví Gibraltár, Francúzsko ako usporiadateľ záverečného turnaja má istotu účasti. Jedným z tých, ktorí mali pri žrebe v rukách osud jednotlivých reprezentácií, boli aj niekdajší famózni gólmani Fabien Barthez, Peter Schmeichel, Dino Zoff, Andreas Köpke či Antonios Nikopolidis. Na nedeľňajšej slávnosti sa zúčastnili aj Ruud Gullit či Bixente Lizarazu. Ceremoniál tradične uviedol generálny sekretár Európskej futbalovej únie (UEFA) Gianni Infantino.

Kvalifikácia sa bude hrať v deviatich skupinách, z ktorých osem bude šesťčlenných a jedna päťčlenná. Prvé dva tímy z každej skupiny sa automaticky dostanú na záverečný turnaj ME 2016 do Francúzska, k nim pribudne aj najlepšie mužstvo z tretích miest. Zvyšná osmička krajín z tretích priečok bude hrať play-off o štyri zostávajúce miestenky. Každý s každým sa stretne dvakrát systémom doma - vonku. Hracími dňami budú štvrtok až utorok nasledujúceho týždňa, pričom väčšinou sa zápasy začnú o 18.00 a 20.45 h stredoeurópskeho času v sobotu a nedeľu a o 20.45 h SEČ vo štvrtok, piatok, pondelok a utorok. Pri dvojzápasoch musí byť dodržaná dvojdňová prestávka, čiže hracími dňami môžu byť štvrtok a nedeľa, piatok a pondelok, alebo sobota a utorok. Úvodné duely sú na programe 7. - 9. septembra 2014 a kvalifikačný cyklus v základných skupinách vyvrcholí 11. - 13. októbra budúceho roka. Európsky šampionát vo Francúzsku sa uskutoční 10. júna - 10. júla 2016.

Žreb kvalifikácie o postup na ME 2016 vo futbale:
A-skupina: Holandsko, Česko, Turecko, Lotyšsko, Island, Kazachstan
B-skupina: Bosna a Hercegovina, Belgicko, Izrael, Wales, Cyprus, Andorra
C-skupina: Španielsko, Ukrajina, SLOVENSKO, Bielorusko, Macedónsko, Luxembursko
D-skupina: Nemecko, Írsko, Poľsko, Škótsko, Gruzínsko, Gibraltár
E-skupina: Anglicko, Švajčiarsko, Slovinsko, Estónsko, Litva, San Maríno
F-skupina: Grécko, Maďarsko, Rumunsko, Fínsko, Severné Írsko, Faerské ostrovy
G-skupina: Rusko, Švédsko, Rakúsko, Čierna Hora, Moldavsko, Lichtenštajnsko
H-skupina: Taliansko, Chorvátsko, Nórsko, Bulharsko, Azerbajdžan, Malta
I-skupina: Portugalsko, Dánsko, Srbsko, Arménsko, Albánsko

Zdroj: SITA, 23. 2. 2014