Grafická verzia

Na ME do Moskvy dve desiatky Slovákov

25.2.2014

V závere tohto týždňa sa v Moskve začnú majstrovstvá Európy v streľbe zo vzduchových zbraní (28. 2. - 5. 3. 2014), na ktorých sa predstavia dve desiatky slovenských reprezentantov. Po minuloročnej absencii sa vracia aj dvojica skúsených strelcov a dvojnásobných účastníkov OH Pavol Kopp a Daniela Demjén-Pešková (pred rokom mala materské povinnosti).

V konečnom výbere na ME 2014 do ruskej metropoly figuruje 20 športovcov - puškári Zoltán Baláž (muži), Denis Červenka, Ondrej Holko, Matej Medveď (juniori), Daniela Demjén-Pešková, Jana Hyblerová, Dominika Škotková (ženy), Klaudia Kolárovská, Kristína Spišáková, Lenka Žideková (juniorky), pištoliari Ján Fabo, Pavol Kopp, Juraj Tužinský (muži), Marek Kostúr, Matej Kovács, Patrik Stojka (juniori), Lenka Gajanová (ženy), Samuela Ernstová, Alexandra Nagyová, Klaudia Garčalová (juniorky). Prvýkrát po dlhom čase SR neobsadí súťaže v streľbe na bežiaci terč. S výnimkou vzduchovej pušky mužov na 60 výstrelov a pretekov žien vo vzduchovej pištoli 40 bude mať Slovensko zastúpenie v každej disciplíne aj v súťaži družstiev. V porovnaní s vlaňajším šampionátom v dánskom Odense sa na ME predstaví dvojnásobný počet reprezentantov. Vedúcim puškových disciplín na tomto podujatí bude tréner Jozef Gönci, vedúcim pištoľových disciplín Ivan Némethy.

Nárast počtu Slovákov spôsobila aj skutočnosť, že súčasťou podujatia v Moskve budú aj kvalifikačné preteky na II. olympijské hry mládeže v čínskom Nan-ťingu. O účasť na nich sa bude usilovať aj tucet slovenských strelcov, ktorí budú následne štartovať na ME v kategórii juniorov. Miestenku do Nan-ťingu si vybojujú šiesti najlepší v jednotlivých disciplínach, maximálne dvaja z jednej krajiny. Nomináciu schválila na svojom zasadnutí Komisia riadenia reprezentácie Slovenského streleckého zväzu (SSZ).

Na minuloročných ME v dánskom Odense nezískali slovenskí strelci ani jeden cenný kov. Najlepšie individuálne umiestnenie dosiahol Juraj Tužinský, ktorý vo vzduchovej pištoli 60 skončil šiesty.
 

Nominácia Slovenska na ME v streľbe zo vzduchových zbraní v Moskve (28. 2. - 5. 3. 2014):

puškové disciplíny
muži: Zoltán Baláž (VŠC Dukla Banská Bystrica)
juniorky: Denis Červenka (Vištuk), Ondrej Holko (VŠC Dukla Banská Bystrica), Matej Medveď (MŠK Brezno)
ženy: Daniel Demjén-Pešková, Jana Hyblerová, Dominika Škotková (všetky SŠŠR MV SR)
juniorky: Klaudia Kolárovská (Šaľa), Kristína Spišáková, Lenka Žideková (obe ŠKP Prešov-Sekčov)

pištoľové disciplíny
muži: Pavol Kopp, Ján Fabo (obaja SŠŠR MV SR), Juraj Tužinský (VŠC Dukla Banská Bystrica)
juniori: Marek Kostúr (VŠC Dukla Banská Bystrica), Matej Kovács (Jarovce), Patrik Stojka (ŠSKP Skalica)
ženy: Lenka Gajanová (ŠKP Bratislava)
juniorky: Samuela Ernstová (Gajary), Alexandra Nagyová (Edison Bratislava), Klaudia Garčalová (ŠG Košice)

Zdroj: SITA, 24. 2. 2014