Grafická verzia

Lyžiarska Biela stopa sa druhýkrát v histórii neuskutoční

3.3.2014

Biela stopa v behu na lyžiach sa na Skalke pri Kremnici tento rok definitívne neuskutoční. Organizačný výbor 41. ročníka na sobotňajšom krízovom zasadnutí rozhodol pre nedostatok snehu o zrušení tradičného podujatia, ktoré sa malo konať najbližší víkend.

Biela stopa sa mala pôvodne uskutočniť 24.-26. januára, pre nedostatok snehu ale podujatie presunuli na 8. a 9. marca. Podmienky v Kremnických vrchoch sa však nijako nezlepšili, v sobotu bolo na Skalke len 13 cm snehu, pričom predpoveď počasia na tento týždeň signalizuje teploty vo výške cca 1000 m od 1 do 5 stupňov a bez snehových zrážok.

"Na tratiach Severného a Južného okruhu nedokážeme pripraviť okruhy pre preteky a na tratiach nie je dostatok snehu, aby sa mohli bežať obojsmerne. Zamýšľaná alternatíva pretekov na 10 km okruhu v okolí bežeckého štadióna je na základe snehovej vrstvy na ploche štadióna a na tratiach taktiež neuskutočniteľná. OV nedokáže zabezpečiť bezpečnosť pretekárov podľa platných súťažných pravidiel FIS pre masové bežecké podujatia," informovali organizátori podujatie, ktoré od roku 1985 patrí do európskeho seriálu vytrvalostných behov Euroloppet a v tejto sezóne malo byť aj súčasťou 5. ME v diaľkových behoch.

V poradí 41. Biela stopa sa tak zapíše do histórie ako druhé neuskutočnené podujatie v celej histórii obľúbeného behu na lyžiach.

Zdroj: TASR, 3.3.2014