Grafická verzia

V piatok zapália v Soči paralympijský oheň, želiezkami Krako a Farkašová

6.3.2014

Už iba deň zostáva do slávnostného otvorenia XI. Zimných paralympijských hier na štadióne Fišt v Soči (7. - 16. marca). Slovenská výprava, v ktorej je 21 športovcov a rovnaký počet sprievodu, priletela do dejiska Hier v pondelok priamym letom z Viedne spolu s rakúskou výpravou. Celkove bude štartovať do 700 športovcov, ktorí budú bojovať o 72 sád medailí. Na piatkovom slávnostnom ceremoniáli ponesie slovenskú vlajku zjazdový lyžiar Jakub Krako.

V Soči čaká slovenských paralympionikov ťažká úloha: obhájiť 4. miesto v hodnotení krajín z Vancouvru 2010, kde športovci spod Tatier získali 11 medailí, z toho 6 zlatých, dve strieborné a 3 bronzové. Najhorúcejšími slovenskými želiezkami budú opäť zjazdoví lyžiari Jakub Krako a Henrieta Farkašová, ktorí sa vo Vancouvri zaslúžili o zisk šiestich najcennejších kovov a na lyžiarskych svahoch budú každý štartovať v piatich disciplínach. „Konkurencia za tie štyri roky narástla do počtu aj do kvality. Obhajoba bude ťažká. Na každý štart však budem nastupovať s tým, aby som podal svoj najlepší výkon. Ak by to bolo napokon aj štvrté miesto, ale nechám tam celú dušu i telo, budem spokojný. Budem spokojný, ak domov donesiem akúkoľvek medailu,“ povedal už v dejisku podujatia pre server www.spv.sk Jakub Krako a Henrieta Farkašová na tému obhajoby medailovej bilancie z Vancouvru dodala: „Za svoje najväčšie konkurentky považujem Britky, Austrálčanky a Rusku Francevovú. Verím si, aj keď moju obhajobu poznačilo zranenie, pre ktoré som na dosť dlhý čas vypadla z tréningového procesu. Koleno ma však teraz poslúcha. Dúfam, že to tak aj zostane a že využijem svoje skúsenosti z minulých sezón.“

Po prvý raz v histórii bude Slovensko štartovať v kolektívnom športe. Pričinil sa o to curlingový tím, ktorý si nomináciu do Soči vybojoval 4. miestom na MS 2012 v Kórejskej republike a paralympijské miestenky potvrdil aj 7. priečkou na MS 2013 v Soči. Tréner František Pitoňák: „Na súťaž nastúpime s pokorou. Cítime sa byť skôr outsidermi. Iba Fíni sú spomedzi účastníkov Hier v renkingu za nami. Napriek tomu, že máme pred súpermi, ktorí hrajú curling dlhé roky, rešpekt, chceme uspieť.“

Novým športom na paralympiáde je parasnoubording. Aj v tejto disciplíne má Slovensko zastúpenie. V crosse bude reprezentovať Bojničan Marek Hlavina. Na posledných predparalympijských pretekoch Svetového pohára v La Moline skončil na 26., resp. 24. mieste. Trénerom slovenského parasnoubordistu je Pavel Matiaško: „Trať bola veľmi jednoduchá a tak sa poriadne zamiešali karty. V parasnoubordingu platí, že čím je trať jednoduchšia, tým sú časy vyrovnanejšie a ukazujú sa skúsenosti. Žiaľ, Marek mal najazdené málo dní na snehu a tak sa neumiestil podľa našich predstaví. Trať v Soči by mala byť namáhavejšia a tým aj výsledok lepší.“ Na obrazovkách RTVS budú mať fanúšikovia možnosť sledovať slávnostné otvorenie Hier v piatok 7. marca od 16.50 h. Uskutočnia sa aj dva priame prenosy zo zjazdového lyžovania a zo stretnutia Rusko - Slovensko v curlingu na vozíku.

Slovensko na ZPH v Soči (7. - 16. marca)

Bežecké lyžovanie a biatlon: Vladimír Gajdičiar (ŠK Kinex Bytča). Vladimír Gogolák, vedúci tímu, tréner. Martin Bialek, technický personál.

Curling na vozíku: Radoslav Ďuriš, skip - kapitán tímu, Dušan Pitoňák, Branislav Jakubec, Monika Kunkelová, Alena Kánová. Realizačný tím: Milan Kališ, vedúci, František Pitoňák, tréner, Milan Bubeník, Pavol Pitoňák, členovia.

Parasnoubording: Marek Hlavina (ŠKZP Pegas Remata), tréner Pavol Matiaško.

Zjazdové lyžovanie - telesne postihnutí, stojaci: Petra Smaržová (ŠK Kinex Bytča), Martin France (ŠKZP Pegas Remata) - zrakovo postihnutí: Henrieta Farkašová (ŠK Kinex Bytča), navádzačka Natália Šubrtová. Michal Beladič (ŠKZP Pegas Remata), navádzač Filip Motyka. Radomír Dudáš (ŠK Kinex Bytča), navádzač Michal Červeň. Miroslav Haraus (ŠK Kinex Bytča), navádzač Maroš Hudík. Jakub Krako (ŠKZP Pegas Remata), navádzač Martin Motyka. Marek Kubačka (ŠK Kinex Bytča), navádzač Natália Karpišová. Náhradník: Norbert Holík (ŠK Lučivná), navádzač Ľuboš Bošeľa. Realizačný tím: Ivan Bražina, vedúci, Branislav Mažgút, tréner reprezentácie, Peter Matiaško, tréner reprezentácie, Tomáš Bartalský, asistent trénerov, Jozef Ledvák, servisman.

Vedenie Slovenského paralympijského družstva: Samuel Roško, vedúci, Maroš Čambal, zástupca vedúceho, Peter Janík, atašé, Stanislav Ščepán, tlačový atašé. Podporný tím: Tomáš Varga, administrátor, Pavel Bílik, administrátor. Zdravotný personál: Juraj Panák, lekár, Jakub Benč, masér, Stanislav Kliman, fyzioterapeut.

Zdroj: TASR, 6.3.2014