Grafická verzia

ZPH Soči 2014 - úspechy slovenských športovcov

10.3.2014

1. súťažný deň, sobota 8.3.2014

Zlato a striebro získalo Slovensko na úvod zjazdárskych súťaží na zimných paralympijských hrách v Soči. V stredisku Roza Chutor v Červenej Poľane vybojovala Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou zlatú medailu v zjazde zrakovo postihnutých. V tej istej disciplíne medzi mužmi skončil Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom strieborný.

Farkašová zvíťazila suverénne s náskokom 2,73 s pred Britkou Jade Etheringtonovou a už štvrtý raz v kariére sa stala paralympijskou šampiónkou. Pred štyrmi rokmi vo Vancouveri bola síce v zjazde strieborná, ale brala zlaté medaily v super G, superkombinácii aj obrovskom slalome. "Som veľmi šťastná. Trať perfektne držala, bola tvrdá. Po druhom tréningu som si verila, mala som dobrý pocit z trate aj zo seba. Pred prvým skokom som mala problém, v trojbráne prišlo malé zaváhanie, ale ustála som to. Moja navádzačka Natália je skvelá, vie ma na trati aj mimo nej skvele podporiť. To platilo aj dnes," uviedla Farkašová v prvej reakcii. Dvadsaťsedemročná Rožňavčanka sa s bilanciou štyri zlaté a jedna strieborná medaila v počte aj lesku kovov vyrovnala doteraz najúspešnejšiemu slovenskému paralympijskému športovcovi a zároveň šéfovi SPV Jánovi Riapošovi. "Som rada, že som to dokázala a verím, že budem aj naďalej pokračovať v prekonávaní ďalších mét," zdôraznila Farkašová.

O druhú medailu pre Slovensko sa v rozpätí necelej hodinky postaral v mužskom zjazde zrakovo postihnutých Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom. Nad jeho sily bol len favorizovaný Španiel Yon Santacana Maiztegui, ktorý bol rýchlejší o 25 stotín sekundy. Tesne za medailovými pozíciami skončil držiteľ troch zlatých kovov z Vancouveru 2010 Jakub Krako. "Mrzí ma tých 25 stotín, ale aj tak je to veľmi dobré. V závere som poľavil, ani neviem prečo. Viedol som pred Španielom, ale na konci ma predstihol. Musím si v ďalších pretekoch dať na to pozor," povedal Miroslav Haraus.

"Škoda tých skokov, ktoré Miro nevidí, len počuje môj hlas. Tam asi stratil tých 25 stotín sekundy. Je to však perfektný začiatok súťaží," dodal Harausov navádzač Maroš Hudík. Jakub Krako k svojmu 4. miestu so smiechom poznamenal: "Prvú obhajobu mám úspešne za sebou. Verím, že obhájim svoje pozície aj v tých ostatných pretekoch z Vancouveru."

Tréner zjazdárov Branislav Mažgút po dvoch medailových zásahoch žiaril spokojnosťou. "Máme krásny slnečný deň, na trati bola dobrá podložka a najmä my sme dosiahli supervýsledky. Tešíme sa z toho. Lepší začiatok súťaží sme si nemohli želať. Možno škoda, že Miro Haraus a Jakub Krako sa v spodnej časti trate drobnými chybami pripravili o lepšie umiestnenie. Obaja mohli byť ešte o jedno miesto vyššie. Organizátori naviezli sneh na druhý skok, aby sa zachovala dobrá trať. Predpoveď počasia bola dobrá a to sa aj splnilo. Viditeľne nám to vyhovovalo," zhodnotil Branislav Mažgút.

Zjazd:
Muži - zrakovo postihnutí: 1. Yon Santacana Maiztegui (Šp.) 1:21,76 min, 2. Miroslav Haraus (SR) +0,25 s, 3. Mac Marcoux (Kan.) +1,26, 4. Jakub Krako +1,62, ... 10. Radomír Dudáš +11,61, 11. Michal Beladič (všetci SR) +14,22

Ženy - zrakovo postihnuté: 1. Henrieta Farkašová (SR) 1:31,55 min, 2. Jade Etheringtonová (V. Brit.) +2,73 s, 3. Alexandra Frantcevová (Rus.) +4,23

Ďalšie výsledky slovenských športovcov:

Slovenský biatlonista Vladimír Gajdičiar obsadil v pretekoch telesne postihnutých - sediacich na zimných paralympijských hrách v Soči pätnáste miesto. Gajdičiar napriek tomu, že nemusel absolvovať žiaden trestný okruh, strácal v cieli 3:14,1 minúty na víťazného Rusa Romana Petuškova (21:03,07). Striebro si vybojoval Ukrajinec Maxim Jarovyj (+9,5 s), bronz putuje do Japonska zásluhou Koza Kuba (+44,5).

Slovenský miešaný curlingový tím úspešne vstúpil do súťaže víťazstvom nad USA 6:4.

2. súťažný deň, nedeľa 9.3.2014

Slovenský lyžiar Jakub Krako získal zlatú medailu  v kategórii zrakovo postihnutých v disciplíne super-G. Krako s navádzačom Martinom Motykom v cieli zjazdovky v Roza Chutor zaznamenal víťazný čas 1:20,58 minúty a nechal za sebou s náskokom 13 stotín sekundy druhého Američana Marka Bathuma, bronz vyhral Kanaďan Mac Marcoux (+0,19).

Ôsmu priečku obsadil Michal Beladič a deviatu Radomír Dudáš, duo Marek Kubačka a Miroslav Haraus preteky nedokončilo. Krako, trojnásobný paralympijský víťaza spred štyroch rokov vo Vancouveri, si tak napravil chuť po sobotňajšom štvrtom mieste v zjazde, kde mu chýbalo 0,36 sekundy na bronz.

"Šťastie stálo pri nás. Som rád, že to takto vyšlo práve na týchto pretekoch, a že to nebolo proti nám. Pred štyrmi rokmi vo Vancouvri mi zlato ušlo o 16 stotín, teraz som zvíťazil pred druhým o 13 stotín. Američan bol na druhom medzičase ešte rýchlejší. Zrejme tá posledná pasáž bola lepšia v našom podaní ako sme očakávali a vyšlo to podľa našich predstáv," konštatoval Krako. "Som nesmierne šťastný," tešil sa tréner Peter Matiaško po skvelom víťazstve a dodal: "Sľúbil som chlapcom, že ak bude medaila, aj ja si nechám na hlavu vystrihať slovenský znak. Budem musieť sľub splniť..."

"O medaile, akejkoľvek, sme s Jakubom nehovorili. No v hlavách sme túžbu po nej nosili," prezradil Martin Motyka, pre ktorého je to prvý medailový zápis na paralympijských hrách.

super-G - zrakovo postihnutí:
1. Jakub Krako (SR) 1:20,58 min, 2. Mark Bathum (USA) +0,13, 3. Mac Marcoux (Kan.) +0,19, 4. Yon Santacana Maiztegui (Šp.) +1,69, 5. Ivan Francev (Rus.) +5,42, 6. Valerij Redkozubov (Rus.) +6,08,... 8. Michal Beladič +8,72, 9. Radomír Dudáš +10,93, Marek Kubačka, Miroslav Haraus (všetci SR) preteky nedokončili.

Slovenský lyžiar Martin France obsadil v kategórii telesne postihnutých-stojacich v disciplíne super-G ôsmu priečku. France zaostal v cieli za víťazným Rakúšanom Markusom Salcherom o 4,58 sek. Striebro si vybojoval Salcherov krajan Matthias Lanzinger, na treťom mieste skončil Rus Alexej Bugajev.

Slovenská lyžiarka Henrieta Farkašová obsadila piate miesto v super G zrakovo postihnutých. Zlato putuje do Veľkej Británie zásluhou Kelly Gallagherovej. V kategórii telesne postihnutých stojacich nedokončila preteky Petra Smaržová.

Slovenský miešaný curlingový tím zvíťazil v oboch nedeľňajších dueloch. Naprv prepoludním zdolal Čínu 8:3, keď na hladký triumf mu stačilo iba sedem endov, ten posledný sa už nehral. Popoludní Slováci triumfovali nad Fínskom 9:6, hoci prehrávali už 3:6. V siedmom a ôsmom ende ale zaznamenali sériu šiestich bodov za sebou. Na turnaji je teda slovenský tím stále bez prehry. V tabuľke mu po troch kolách patrí delená prvá pozícia s Kanadou.

"Veríme si a chceme prekvapiť. Nepatríme k favoritom a to nám vyhovuje," uviedol člen curlingového tímu Branislav Jakubec. V pondelok o 12.30 SEČ Slováci nastúpia proti Veľkej Británii.

Výsledky v súťaži miešaných tímov - nedeľa:
SLOVENSKO - Čína 8:3, Fínsko - Rusko 4:7, USA - Nórsko 8:5, Švédsko - Veľká Británia 4:6, Fínsko - SLOVENSKO 6:9, Kanada - Švédsko 7:4, Veľká Británia - Kórejská rep. 8:4

Zdroj: TASR, 8.3.2014, 9.3.2014