Grafická verzia

ADA SR riešila v roku 2013 dvanásť porušení pravidiel

11.3.2014

Antidopingová agentúra Slovenskej republiky (ADA SR) riešila v kalendárnom roku 2013 spolu dvanásť porušení antidopingových pravidiel športovcami. Medzi spomenutým tuctom "hriešnikov" figuruje aj jeden Slovák - silový trojbojár Denis Tangelmayer, ktorému v júni pri odbere vzorky v Malackách našli v tele norandrosterón. Bývalý vicemajster sveta v tlaku na lavičke za tento dopingový nález pri mimosúťažnej kontrole dostal dvojročný dištanc s platnosťou do 12. júna 2015.

Komisári ADA SR vykonali vlani celkovo 791 dopingových kontrol, z ktorých bolo 671 súťažných a 120 mimosúťažných. Dovedna testovali 411 slovenských a 380 zahraničných športovcov. Kontroly sa uskutočnili v 22 druhoch športu. "Najväčší záujem sme mali o dostihy z pohľadu alkoholu a ľahkých drog (278), testovali sme aj športovcov v atletike, ľadovom hokeji, hádzanej, vodnom slalome pri súťažiach v Čunove a Liptovskom Mikuláši, basketbale, fitnes, kulturistike, silovom trojboji, futbale i ďalších športoch," informoval na pondelkovej tlačovej besede riaditeľ ADA SR Miroslav Motyčík a pokračoval: "V prípade Tangelmayera sme mali indície, ktoré sa naplnili. V zostávajúcich jedenástich pozitívnych prípadoch ide o zahraničných športovcov. Okrem toho sme zaznamenali aj osem zmarených prípadov testovania, keď sa športovci nenachádzali na mieste, kde mala byť vykonaná kontrola alebo mylne uviedli údaje v systéme ADAMS."

Okrem Tangelmayera mala v Ríme pozitívny nález talianska fitneska Anna Pezzová (furosemid, tamoxifén - ročný dištanc do 7. mája 2014), na májovom Európskom pohári v chôdzi v Dudinciach porušila antidopingové pravidlá Ruska Jekaterina Medvedevová (rastový hormón a EPO - stop na 2 roky do 18. 5. 2015). Český dostihový jazdec Zdeněk Bodlák mal pozastavenú licenciu do 31. decembra 2013 za prítomnosť alkoholu pred septembrovými pretekmi v Bratislave. "Mená ďalších ôsmich športovcov zatiaľ oficiálne nezverejníme. Tieto prípady nie sú uzatvorené, výsledky testov sú však nezvratné," poznamenal šéf ADA SR Motyčík.

Zdroj: SITA, 10.3.2014