Grafická verzia

ZPH 2014-Slalom: Slovensko má ďalšie dve medaily!

13.3.2014

Dva bronzy pribudli v stredu do slovenskej medailovej zbierky na zimných paralympijských hrách v Soči.

Získali ich v slalome Henrieta Farkašová v kategórii zrakovo postihnutých a Petra Smaržová medzi stojacimi slalomárkami. Tie bronzové medaily sú vlastne tri, keďže jednu dostala aj Farkašovej navádzačka Natália Šubrtová. Celkovo majú slovenskí športovci na ZPH 2014 po piatom súťažnom dni na konte dve zlaté, jednu striebornú a dve bronzové medaily.

"Cesta k medaile bola strastiplná. Nebolo to úplne ono v mojom podaní na svahu, najmä prvé kolo bolo veľmi opatrné. Do druhej jazdy som dala viac aktivity, ale stále tomu chýbala iskra. Po dvoch predchádzajúcich výpadkoch to je však veľmi povzbudivé. Tešíme sa aj z tohto bronzu, keďže slalom je zvyčajne moja slabina. Niekedy s ním bojujem, dnes to bol taký môj priemerný výkon," uviedla v prvej reakcii Henrieta Farkašová, ktorá si zachovala bronzovú pozíciu z prvého kola. "Určite sa veľmi tešíme, veď bronzovú medailu sme doteraz nemali," potvrdila navádzačka Natália Šubrtová. Okrem tohto bronzu má duo Farkašová - Šubrtová na konte aj štyri zlaté a jednu striebornú medailu. Lepšiu bilanciu nemá žiadny iný slovenský športovec v histórii zimných paralympijských hier.

Farkašová sa na rannom rozjazdení v novom snehu zľakla, keď si natiahla miesto v kolene, ktoré mala predtým zranené. Išlo o pretrhnutý predný krížny väz ešte zo začiatku tejto sezóny. "Trochu ma to aj bolelo. Aj z toho možno vyplynul rešpekt v pretekoch. Náš fyzioterapeut mi to miesto namastil analgetickou masťou a zatejpoval, tiež som si dala tabletku proti bolesti," priznala bronzová medailistka, ktorá je členkou klubu ŠK Kinex Bytča.

Petre Smaržovej patrila v kategórii stojacich po prvom kole piata pozícia a z nej zaútočila na celkovú bronzovú priečku. Na rovnakej medailovej pozícii skončila aj pred štyrmi rokmi na ZPH vo Vancouveri, ale v obrovskom slalome. "Z tých dvoch pretekárok, ktoré boli po prvom kole predo mnou, som zlato priala práve Holanďanke Jochemsenovej, ktorá napokon spadla. Kopec v Rusku mi sedí, lebo pred rokom vo finále Svetového pohára som tu vyhrala druhé kolo. Na medailu som však dnes vôbec nemyslela, takže teraz som prekvapená a šťastná," povedala v prvej reakcii Smaržová. Bronz 23-ročnú Žilinčanku, ktorá sa narodila bez ľavej ruky od predlaktia, dojal natoľko, že si aj poplakala.

"Ráno som sa veľmi tešila, keď napadol sneh. Za sneženia je to náročné, ale horšie to bolo v utorok v daždi. Nad medailou som nerozmýšľala, aj keď po 1. kole som si začala veriť. V druhom som len chcela dať dobrú tréningovú jazdu. Vravela som si, že keď ju dám, môže to byť dobré. Nakoniec prišli aj slzy. Ďakujem všetkým, ktorí mi verili a pomáhali mi, najmä rodičom a trénerom," dodala Smaržová.

Výsledky - ZPH 2014

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE
Slalom (1.+2. kolo)
Ženy - zrakovo postihnuté: 1. Aleksandra Frantcevová, navádzač Pavel Zabotin (Rus.) 2:01,24 min, 2. Jade Etheringtonová, navádzačka Caroline Powellová (V. Brit.) +0,65, 3. Henrieta Farkašová, navádzačka Natália Šubrtová (SR) +1,70

Ženy - stojace: 1. Andrea Rothfussová (Nem.) 1:59,85 min, 2. Inga Medvedevová (Rus.) +6,85, 3. Petra Smaržová (SR) +7,06.

Zdroj: TASR, 12.3.2014